Blagovni znamki pijač Zala in Sola bo prevzelo hrvaško podjetje

Po selitvi proizvodnje piva union iz Ljubljane, ki se je začela jeseni 2021, je bilo le še vprašanje časa, kdaj bo Pivovarna Laško Union prenehala v prestolnici izdelovati še brezalkoholne pijače.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Robert Balen

To se bo zgodilo v prihodnjih mesecih, ko bosta blagovni znamki Zala in Sola prešli v last hrvaškega podjetja.

Po selitvi proizvodnje piva union iz Ljubljane v Laško se je Pivovarna Laško Union (PLU), ki je od leta 2015 v lasti nizozemske multinacionalke Heineken, odločila za prodajo blagovnih znamk brezalkoholnih pijač Zala in Sola, smo izvedeli neuradno. Kupec je zagrebško podjetje Stanić Beverages, ki proizvaja sadne sokove pod blagovno znamko Juicy in je v lasti Svjetlana Stanića iz BiH.

Stanić, ki je svoj poslovni imperij začel graditi kot distributer alkoholnih pijač, tehničnega blaga in tobačnih izdelkov, je blagovno znamko Juicy od hrvaškega podjetja Jamnica, ki je v lasti Fortenove, prevzel pred približno desetletjem. Sredi lanskega poletja je Staniću uspel še en veliki met: pridobitev skoraj stoodstotnega lastniškega deleža v hrvaškem proizvajalcu alkoholnih pijač Maraska z 200-letno tradicijo. Na Hrvaškem in v BiH ima skupina Stanić dve polnilnici s skupno zmogljivostjo proizvodnje 150 milijonov litrov brezalkoholnih pijač na leto. Pred nekaj leti je od PLU pridobila licenco za polnjenje pijače sola. Ta posel je bil posledica dolgoletnega sodelovanja med skupino Stanić in Heinekenom. Podjetje Boreas, ki je del skupine Stanić, se je namreč s Heinekenom že sredi devetdesetih let dogovorilo o ekskluzivnem zastopništvu njegovega piva na bosanskem trgu.

Po jeseni 2021 začetem procesu selitve dela proizvodnje piva union – varjenja in fermentacije – ki so jo v PLU uradno utemeljili s 35 let starim hladilnim sistemom, ki da ni več primeren za obratovanje in bi lahko predstavljal pomembno varnostno tveganje, je bilo le vprašanje časa, kdaj se bo v prestolnici popolnoma zaustavila proizvodnja piva, pa tudi brezalkoholnih pijač. Kot smo izvedeli neuradno, naj bi izdelavo vseh vrst pijač ustavili do konca letošnjega leta.

Kakšne načrte imajo v PLU konkretno z nepremičnino na robu centra Ljubljane, ki se po dostopnih podatkih razprostira na skoraj štirih hektarjih, še ni znano. Po obstoječem občinskem prostorskem načrtu je na zemljišču pivovarne Union omogočena le gospodarska cona. Občinski prostorski načrt je bil spremenjen lani spomladi, glede na dosedanjo prakso ljubljanske občine pa se ne bo spreminjal vsaj dve leti. Nato bi lahko bil spremenjen. Poleg stanovanjskih in poslovnih nepremičnin bo na atraktivnem zemljišču morda zrasel tudi hotel. Na včerajšnjem zboru delavcev je vodstvo PLU seznanilo zaposlene v ljubljanski pivovarni, da z ljubljansko občino že potekajo pogovori o spremembi namembnosti zemljišča, smo izvedeli neuradno.

Dan in noč bodo delali

V začetku marca naj bi v Ljubljani prenehali polniti sode s pivom; polnjenje v steklenice se je prenehalo že pred približno enim letom. Zaradi selitve proizvodnje piva iz Ljubljane bo v ponedeljek brez službe ostalo približno ducat proizvodnih delavcev, ki niso hoteli sprejeti dokaj mamljive ponudbe o enkratnem izplačilu 8000 evrov neto, če bi pristali na službovanje v Laškem, saj v pivovarni primanjkuje usposobljenih delavcev. Približno deset delavcev, ki so ponudbo sprejeli, se je moralo po naših informacijah zavezati, da bodo v PLU ostali še najmanj dve leti, na delo v Laškem pa imajo organiziran prevoz. Podobna ponudba je bila dana tudi proizvodnim delavcem, ki sodelujejo pri izdelavi brezalkoholnih pijač. Po načrtih se bodo brezalkoholne pijače pod blagovnima znamkama Zala in Sola polnile v Ljubljani do konca septembra, smo izvedeli neuradno. Ker se je PLU s podjetjem Stanić Beverages dogovorila, da bo poskrbela za potrebne zaloge brezalkoholnih pijač do konca letošnjega leta, bo morala nekaj mesecev proizvodnja potekati vse dni v tednu, dan in noč.

Do konca leta naj bi se v Ljubljani ustavila tudi proizvodnja radlerja union. Ker v Laškem nimajo stroja za mešanje pijače, se zdaj pivo iz Štajerske prevaža v prestolnico, kjer se mu dodaja sadni sirup.

Na varjenje piva bo spominjal muzej

Po naših podatkih je vodstvo PLU zaposlenim v ljubljanski pivovarni včeraj pojasnilo, da je prodaja zale in sole najboljša strateška rešitev, saj bi bila za njuno proizvodnjo potrebna visoka vlaganja, in da se osredotočajo le na pivovarstvo, s čimer bo poslovanje bolj trajnostno. Ob tem je napovedalo, da bo PLU postala ena od največjih pivovarn v regiji. Odločitev, da so blagovni znamki Zala in Sola prodali Stanić Beverages, pa je vodstvo utemeljilo s tem, da z družino Stanić sodelujejo že 28 let. Po zaustavitvi proizvodnje naj bi bilo načrtovano, da v Ljubljani ostaneta sedež PLU in muzej piva, v katerem se bodo turisti lahko seznanili s 159-letno zgodovino varjenja piva. Pivovarno Union sta leta 1864 ustanovila Ivan in Peter Kosler pod imenom Pivovarna Kosler. Delniška družba Pivovarna Union, ki je poleg Pivovarne Union vključevala še dve pivovarni iz Gradca in pivovarno iz Leobna na avstrijskem Štajerskem, je bila ustanovljena leta 1909.

Javna agencija RS je sicer PLU konec preteklega leta odobrila prevzem podjetja Davidov hram, ene od največjih grosističnih družb za prodajo hrane in pijač; do preknjižbe lastništva v sodnem registru sicer še ni prišlo. V Davidovem hramu je Pivovarna Union 10-odstotni delež pridobila že leta 2007 in ga leta 2017 prenesla na s Pivovarno Laško združeno podjetje PLU. Davidov hram je oktobra 2021 na novoustanovljeno podjetje Hram naložbe prenesel za 5,8 milijona evrov nepremičnin po knjigovodski vrednosti ob Celovški cesti v Ljubljani. Na teh nepremičninah je načrtovana gradnja Poslovnega centra Šiška, ki naj bi se v prvi fazi razprostiral na 16.000 kvadratnih metrih. Desetodstotna lastnica Hrama naložb je postala PLU. Tesno sodelovanje PLU z lastnikoma Davidovega hrama – Dušanom in Andrejo Žehelj – ter širitev poslovanja na področje nepremičnin nakazujeta, da bi v prihodnje lahko imela pomembno vlogo pri pozidavi zemljišča ljubljanske pivovarne, enega od najbolj atraktivnih zemljišč v Ljubljani. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta