Bo prisilno upokojevanje v torek črtano iz PKP 7?

STA, VČ
28.12.2020 21:40
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Fotografija je ilustrativna.
Andrej Petelinšek

Zaposlenim, ki izpolnjujejo pogoje za starostno upokojitev, ne bo mogoče kar brez razloga odpovedati delovnega razmerja, kot je predlagala vlada. Tako je, ko je obravnaval predlog sedmega protikoronskega zakona, odločil odbor DZ za finance. Črtanje so predlagali v opoziciji, pa tudi poslanci Desusa. Državni zbor bo zakon potrjeval v torek.

Vlada je možnost odpovedi pogodbe o zaposlitvi delavcu, ki je izpolnil pogoje za starostno upokojitev, torej praviloma pri starosti 60 let in s 40 leti delovne dobe, v predlog zakona zapisala z namenom, da bi mladi lažje prišli do zaposlitve. "Gre za to, da se da prostor mlajšim, ki iščejo zaposlitev," je pojasnil finančni minister Andrej Šircelj.

V opoziciji so tej možnosti ostro nasprotovali. "Delodajalci dobivajo bianco menico nasilnega upokojevanja starejših delavcev," je opozoril Miha Kordiš (Levica), Aljaž Kovačič (LMŠ) pa se je zbal, da se zaradi tega ne bo zaposlilo nič več mladih, pač pa bodo le delodajalci dobili možnost za lažje odpuščanje.

Opoziciji je skupaj s SMC uspelo iz zakonskega besedila črtati tudi določbo o ukinitvi sklada za financiranje nevladnih organizacij. Sklad, v katerega se stekajo neporabljena sredstva, ki bi jih lahko zavezanci za dohodnino namenili kateri od nevladnih organizacij, tako ostaja. Hkrati se delež, ki ga je mogoče nameniti za donacije, zvišuje na en odstotek od obračunane dohodnine zavezanca. "S tem so nevladne organizacije zagotovo na boljšem," je dejal Gregor Perič (SMC).

Kljub opozorilom pravnice državnega zbora, da gre za neustavno določbo, je odbor podprl tudi predlog SDS in NSi, naj se kršiteljem vladnih odlokov odreče pomoč za blažitev posledic epidemije covida-19. Poslanci koalicijskih strank so dopolnilo prinesli na sejo danes, potem ko so v soboto inšpektorji zaradi neupoštevanja prepovedi obratovanja zapečatili smučišče Krvavec.

Glede te določbe je bilo sicer med poslanci kar nekaj negotovosti. Niso namreč dobili odgovora na vprašanje, ali bo veljala tudi za nazaj ter ali bo moral pomoč vračati tudi nekdo, ki denimo koristi ukrep subvencioniranja čakanja na delo in je moral plačati globo zaradi nenošenja zaščitne maske. "Gre za kaznovanje vseh, ki se ne strinjajo z ukrepi vlade," pravi Primož Siter (Levica). 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta