Bojan Požar pravi, da je preiskava njegovega podjetja Lanaka Media popolnoma nezakonita, ker podjetje doslej ni imelo nobenih finančnih ali drugih transakcij s kakšno politično stranko oziroma funkcionarjem. Preiskava njegovega podjetja in portala Požareport da ga je presenetila, saj na portalu ne objavljajo nobene politične propagande.
Vonta: Ste novinar ali politik?
Na vprašanje, ali je novinar ali politik, je Požar odgovoril, da živi od novinarstva, v politiki pa je bil tri mesece leta 2018, ko so z nestrankarsko državljansko listo nastopili na volitvah v državni zbor. Zavrnil je besede predsednice komisije Tamare Vonta (Svoboda), da je novinar, ki ima politično stranko, saj da stranka ne deluje več. Na vprašanje, ali je bila stranka satelit SDS pa je Požar odgovoril, da niso "krožili okoli nobenega večjega telesa".
"Da bi nekdo drug naredil en tak politični eksperiment, svojo politično stranko in se potem vrnil v novinarstvo in se še naprej predstavljal kot novinar, si predstavljam, da bi vi na vašem portalu iz njega naredili palačinko," je dejala Vonta. Požar je odgovoril, da je veliko novinarjev, ki so šli v politiko in se nato vrnili.
Vse članke na portalu, pod katere se podpisuje, napiše sam, je povedal, portal pa da se ne ukvarja z ideološkimi vprašanji. Zavrnil je besede, da je vlado Marjana Šarca v člankih napadal, med letoma 2020 in 2022 pa o vladi Janeza Janše ni pisal kritično. "Ukvarjali smo se z odkrivanjem nepravilnosti tudi pod vlado Janeza Janše," je povedal.
Oglaševalci na njegovem portalu oglašujejo, ker je zelo obiskan
Vonta je Požarja izčrpno izprašala tudi o oglaševalskih prihodkih portala. Prihodkov iz oglaševanja je približno 40 odstotkov, kar je med 120.000 in 150.000 evrov na leto, večji del prihodkov pa je iz naročnin. Aktivnih naročnikov portala je med 12.000 in 15.000. Potrdil je, da na portalu so ali še vedno oglašujejo tudi podjetja Petrol, Zavarovalnica Sava, Telekom Slovenije in Slovenske železnice, ki so delno ali večinsko v državni lasti. Zneski, ki jih plačajo, pa da so ves čas približno enaki. Ocenil je še, da ne gre za konflikt interesov, saj o vseh teh podjetjih piše članke, kljub temu da oglašujejo na njegovem portalu. Zatrdil je še, da z nikomer nima urejene pogodbe, da o njem ne sme negativno poročati. Se pa drži določenih pravil, med drugim, da ne piše o zasebnih prijateljih. "Zato tudi ne prijateljujem zasebno s potencialnimi tarčami novinarskega dela," je dejal.
Požar meni, da oglaševalci na njegovem portalu oglašujejo, ker je zelo obiskan. Najbolj bran članek v lanskem letu je imel 177.000 ogledov, česar drugi portali po njegovih besedah za en članek ne dosegajo. Na vprašanje, ali je na njegovem portalu oglašujejo tudi podjetja brez spletnih strani, zaposlenih in javno objavljenih kontaktov, je dejal, da se o motivih oglaševalcev, če niso že na prvi pogled sporni, ne sprašuje.
Vonta je Požarja vprašala tudi o oglaševanju podjetij Nivo Eko, NGN Eko in Eko Nivo Gradnje, ki so se potegovala tudi za koncesijo za urejanje vodotokov. Dejala je, da v pogodbah s podjetji ni navedeno pričakovano število prikazanih oglasov niti njihove cene, le znesek plačila. Dodala je, da tako kot nekaterih oglasov družb v delni ali večinski lasti države tudi teh preiskovalna komisija na portalu ni zasledila. Požar je odgovoril, da so oni naročili oglas, na portalu pa so ga prikazovali. Vonta je dejala, da strokovnjaki ocenjujejo, da obstaja velika verjetnost, da so fiktivno uredili oglase, česar Požar ni želel komentirati.
Predsednica preiskovalne komisije je spomnila še na poročanje medijev, da naj bi bil Požareport v sedmih letih od Telekoma Slovenije prejel več kot 500.000 evrov oglaševalskega denarja, največ, ko je bil predsednik uprave Telekoma Rudi Skobe. Požar je odgovoril, da gre za oglaševanje v oddaji Faktor in na portalu Požareport. Dodal je še, da ne gre za veliko denarja, ampak bi ga lahko bilo glede na doseg še bistveno več.