"Bomo še naprej tiha večina, ki le zmajuje z glavami nad nestrokovno, neznanstveno in nevarno pisarijo te glasne manjšine kolegov?"

Vida Božičko
20.11.2021 06:00

Nasprotniki cepljenja v šolah in tudi v zdravstvu, a povsod so v manjšini, saj velika večina državljanov podpira ukrepe in cepljenje, kar pa za normalizacijo razmer še vedno ni dovolj.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

Zdravniki od stanovske organizacije s podpisi zahtevajo ukrepanje zoper Iniciativo slovenskih zdravnikov, ki da neznanstveno zavaja javnost. 

Sašo Bizjak

Število okužb še vedno raste in pritiski v bolnišnice ne upadejo. Že nekaj časa te delujejo na robu zmogljivosti, pristojni pa opozarjajo, da zdravstveno oskrbo v največ primerih potrebujejo necepljeni posamezniki, zato vnovič pozivajo, da se vsi, ki tega še niso storili, cepijo. Predstojnica infekcijske klinike Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana Tatjana Lejko Zupanc je zaskrbljeno dejala, da se covida brez večje precepljenosti ne bomo rešili vse tja do prvega maja.

Delež nasprotnikov je ves čas med 10 in 16 odstotki

Kljub temu je precepljenost pri nas še vedno pod povprečjem Evropske unije. Do zdaj je polno cepljenih 54 odstotkov ljudi, med polnoletnimi je delež 64-odstoten. Kaj je z vsemi ostalimi? Seveda se odstotek prebolelih v času porasta epidemije vztrajno povečuje, a še vedno ostaja manjši delež takih, ki se ne želijo cepiti. Po izsledkih družbe Vallicon, ki v seriji raziskav nova normalnost redno spremlja razpoloženje v družbi, je delež nasprotnikov cepljenja in ukrepov med 10 in 16 odstotki. V preteklih dneh so bili najbolj glasni starši, ki ne dovolijo, da se njihov otrok samotestira. "Prav je, da povemo, da je ta delež zanemarljiv," pravi Bojan Musil, predstojnik oddelka za psihologijo na mariborski filozofski fakulteti. Sedemdeset odstotkov je delež otrok, ki so v šolo že prinesli soglasje staršev za samotestiranje. Med tistimi, ki soglasja niso prinesli, pa je še nekaj takih, ki so v karanteni ali so odsotni zaradi bolezni. "Ustvarja se napačen občutek, da imamo dva enakovredna pola, a to ne drži. Delež polnoletnih cepljenih je večji in ni res, da gre za razmerje 50:50. Če govorimo o polnoletnih prebivalcih, jih je cepljenih večina," še dodaja Musil. Meni, da se zato, ker je pozornost v necepljeni krog tako velika, ustvarja slika, da gre za polarnost in da se to skupino razširja ali se jo prikazuje večjo, kot je.

Bojan Musil, psiholog: "V preteklih dneh so bili najbolj glasni starši, ki ne dovolijo, da se njihov otrok samotestira. Prav je, da povemo, da je ta delež zanemarljiv."

Andrej Petelinšek

"Ključna pa je tudi komunikacija. Da bi bil odstotek cepljenih višji, bi morali k cepljenju nagovarjati bolj ciljno. Prav bi bilo, da bi se najprej nagovarjalo najbolj ranljive skupine, in ko bi izčrpali ta bazen, bi nagovarjali malo manj ranljive in tako dalje. Ta shema je žal pri nas hitro propadla," še pravi Musil.

Zdravniška zbornica v postopek zoper Iniciativo slovenskih zdravnikov

Precepljenost je sicer ena od višjih med zdravstvenim osebjem, zdravniki so več kot 90-odstotno precepljeni, na nekaterih oddelkih celo 100-odstotno, vendar je tudi med njimi manjši delež nasprotnikov. Ti so zbrani v skupini Iniciativa slovenskih zdravnikov, na katero pa se je preostali del stroke ostro odzval. Začeli so zbirati podpise pod peticijo, kjer zahtevajo, da zdravniška zbornica zoper njih ostro ukrepa. "Gre za kolegice in kolege, a tudi avtorje iz drugih strok, ki nasprotujejo cepljenju, nošnji mask in drugim ukrepom v zvezi s pandemijo, nekateri celo zanikajo obstoj virusov. V zadnjem odprtem pismu znova navajajo neznanstvene trditve, prepisane z raznih proticepilskih strani, na koncu pa v slogu proticepilskih gurujev," so zapisali in zahtevali, da zbornica čim prej ukrepa.

"Kaj pa mi? Bomo še naprej tiha večina, ki le zmajuje z glavami nad nestrokovno, neznanstveno in nevarno pisarijo te glasne manjšine kolegov? Kdo sploh so ti kolegi, ki so si ošabno nadeli ime Iniciativa slovenskih zdravnikov? Kot da bi teh trideset posameznikov govorilo v imenu vseh nas! Bomo to molče dopuščali in z molkom nehote podpirali? Kaj lahko si predstavljate, kako se medicinsko nepoučena oseba, ki ni preveč naklonjena cepljenju, odzove, ko prebere njihove proticepilske pamflete. Seveda se ne cepi – in o tem verjetno prepriča še koga iz svoje okolice," so še kritični.

Zdravniška zbornica je sicer že pred pričetkom zbiranja podpisov prejela prijavo zoper skupino Iniciativa slovenskih zdravnikov, ki poziva k takojšnji ustavitvi cepljenja otrok in mladostnikov. Prijava se zdaj že obravnava pred pristojnimi organi. Dokler postopek teče, podrobnosti zato ne komentirajo. So pa sporočili, da so zapise iniciative že ostro obsodili in da bodo še naprej skušali v čim večjem obsegu zajeziti zavajanje laične javnosti. Zdravniška zbornica Slovenije peticijo zdravnikov in zdravnic za ograditev od skupine Iniciativa slovenskih zdravnikov podpira.

Na poziv za pomoč zdravnikom na najbolj obremenjenih deloviščih se je do včeraj odzvalo 215 pretežno zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov. Ponudili so tudi pomoč diplomiranih in srednjih medicinskih sester, administrativnega in pomožnega osebja.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta