Bliža se obletnica, kar je delniške trge prizadela moderna kuga, covid-19; 23. marca bo minilo eno leto, ko je postalo jasno, da se je virus iz Wuhana razširil v svet, in trgi so doživeli strm padec. V tistem trenutku nihče ni mogel napovedati, kaj se bo zgodilo v naslednjih dvanajstih mesecih. Da bi poskusil, bi moral razumeti epidemiologijo, poznati napredek pri raziskavi cepiv in imeti sposobnost branja misli centralnih bankirjev. Strah je prevladal nad razumom, zato je bil padec na borzah strm. Padle so tako delnice kot obveznice.
Slabo leto po lanskem dnu pa se je izkazalo, da so jo vlagatelji, ki so imeli zmerno razpršen portfelj naložb, odnesli praktično brez prask. Tisti vlagatelji, ki so marca lani zbrali pogum za nakupe delnic, pa so pridobili še veliko več. Od dna v letu 2020 pa do 5. marca letos so namreč globalni tečaji delnic, zajetih v indeks MSCI All Countries, porasli za slabih 55 odstotkov, merjeno v evrih.
V pandemičnem obdobju so bile izjemno iskane tako imenovane "ostani doma" delnice, ki so večinoma v tehnološkem sektorju in sektorju trajnih potrošnih dobrin. V kriznih razmerah so bili vlagatelji naklonjeni podjetjem, ki so kljub težavam sposobna generirati rast. Tako imenovane "growth" delnice so tako zrasle bistveno bolj kot delnice z ugodnejšimi vrednotenji. Sprva popularne velikane so proti koncu leta 2020 vse bolj prehitevale delnice z nižjo tržno kapitalizacijo. Mali vlagatelji so postali izjemno naklonjeni tveganju in začeli prav neodgovorno pretiravati. Zgodile so se zgodbe, ki mejijo na norost, kakršne so na primer GameStop in skoki kriptovalut zgolj na osnovi omemb influencerjev na družabnih omrežjih.
Z odpiranjem ekonomije se postopoma vračajo lanski poraženci, od bank do proizvajalcev avtomobilov in nafte
In kje smo zdaj? Naraščanje donosov obveznic je prej preverjeno strategijo vlaganja v zmagovalce obrnilo na glavo. Zdaj so dejavnik, ki določa zmagovalce in poražence na borzah, vrednotenja. Odpiranje gospodarstev in postopno vračanje v normalno življenje bosta obrat še pospešila. Prej visoko donosne delnice internetnih in software podjetij so doživele močnejše popravke, saj višje obrestne mere postavljajo njihova visoka vrednotenja pod vprašaj. Osrednji indeks tehnoloških delnic Nasdaq, ki je v letu 2020 zrasel za kar 48 odstotkov, je v preteklem tednu izgubil 10 odstotkov, kar tehnično gledano pomeni korekcijo. Prodajo teh delnic je lahko čutiti neprijetno, vendar je to zdrav postopek, s katerim trg iztisne presežke. Z odpiranjem ekonomije se k rasti prihodka in dobičkov postopoma vračajo lanski poraženci, od bank do proizvajalcev avtomobilov in nafte.
Ko je denarja na pretek, pohlep vedno premaga strah. Zagotovo je to lekcija "covid trga", ki si jo velja zapomniti. Prav tako pa si velja zapomniti, da nobeno pretiravanje ni dobro in se ne obnese na dolg rok. Dolgoročnim vlagateljem se je vedno obrestovalo, če so se držali uveljavljenih in dolgočasnih vrlin potrpljenja in diverzifikacije. V nadaljevanju leta sledite naložbam, ki bodo imele največ od odpiranja gospodarstva.