V prvem valu epidemije so brezposelni, ki so izgubili zaposlitev zaradi posledic epidemije in ki niso bili upravičeni do denarnega nadomestila za brezposelnost, ker so bili prekratek čas zaposleni, po drugem protikoronskem paketu (PKP 2) prejeli začasno denarno nadomestilo v višini 513,64 evra bruto, ki so ga lahko uveljavljali do 31. maja 2020.
V času epidemije začasno denarno nadomestilo
Zavod za zaposlovanje je v prvem valu epidemije za začasno denarno nadomestilo po PKP2 izplačal nekaj manj kot 917 tisoč evrov, in sicer 964 brezposelnim osebam. Zakon o interventnih ukrepih za pomoč pri omilitvi posledic drugega vala epidemije (PKP 7), ki je začel veljati 31. decembra 2020, je vnovič uvedel možnost pridobitve začasnega denarnega nadomestila v višini 513,64 evra bruto mesečno. Prejemajo ga brezposelni, ki jim je od 18. oktobra 2020 v času trajanja razglašene epidemije covida-19 prenehala pogodba o zaposlitvi iz poslovnega razloga ali se jim je iztekla pogodba o zaposlitvi za določen čas. Tega bodo za zdaj dobivali predvidoma do 17. marca. V tem času so brezposelni vključeni tudi v obvezna socialna zavarovanja. Včeraj je zavod začasno denarno nadomestilo nakazal 1549 brezposelnim, v skupni vrednosti 813.418,80 evra, medtem ko je januarja to nadomestilo prejelo 256 upravičencev.
PKP 8 je uvedel tudi začasni ukrep za brezposelne, ki so izgubili zaposlitev od 12. marca 2020 dalje, tako da bodo lahko uveljavljali enkratni solidarnostni dodatek v višini 150 evrov neto. Upravičenci so brezposelni, ki so bili na dan uveljavitve zakona vpisani v evidenco brezposelnih oseb in so zaposlitev izgubili v obdobju od 12. marca 2020 do uveljavitve PKP 8.
Premalo je biti prijavljen na zavodu, potrebna je vloga
A pozor. Solidarnostnega dodatka ne bodo dobili avtomatsko. Izpolniti morajo posebno vlogo, ki jo najdejo na spletni strani zavoda za zaposlovanje. Marsikdo med njimi se sprašuje, zakaj mora oddati posebno vlogo in posebej dokazovati (k vlogi je treba priložiti pogodbo o prenehanju zaposlitve), da je ostal brez službe, če je na zavodu prijavljen kot brezposeln.
8. marec je zadnji rok za oddajo vloge za solidarnostni dodatek v višini 150 evrov.
4395 vlog je bilo vloženih do zdaj, upravičencev pa je okoli 30.000.
415 evrov neto znaša najnižje denarno nadomestilo za brezposelnost.
682 evrov neto znaša najvišje denarno nadomestilo za brezposelnost.
"Postopek za uveljavljanje pravice do enkratnega solidarnostnega dodatka določa zakon PKP 8. Rok za vložitev vloge pa se izteče 8. marca, ker je 7. marec nedelja," pojasnjujejo na zavodu.
Do 17. februarja je bilo oddanih le 4395 vlog za solidarnostni dodatek, po ocenah zavoda pa je upravičencev okoli 30.000. Tako velja vse, ki so v času epidemije, torej od 12. marca lani dalje, ostali brez zaposlitve, spomniti, da čim prej izpolnijo in oddajo vlogo za solidarnostni dodatek. Prvo izplačilo bo predvidoma konec marca.
Tudi tujcu z državljanstvom države, ki ni članica Evropske unije, Evropskega gospodarskega prostora ali Švicarske konfederacije, se prizna enkratni solidarnostni dodatek, a zgolj, če po zakonu velja za brezposelno osebo in če ne izpolnjuje pogojev za pridobitev pravice do denarnega nadomestila za primer brezposelnosti.
Tudi kritje stroškov za preživljanje
Vsi tisti, ki so v času epidemije izgubili zaposlitev, lahko zaprosijo tudi za izredno denarno socialno pomoč za izredne stroške, nastale zaradi naravne nesreče ali višje sile. "Epidemija covida-19 in izredni ukrepi, ki so bili posledično sprejeti, predstavljajo višjo silo. Če ima posameznik ali družina zaradi razglasitve epidemije izredne stroške, ki so vezani na preživljanje, lahko za kritje vloži vlogo za izredno denarno socialno pomoč na centru za socialno delo. Število izrednih denarnih socialnih pomoči za namen višje sile, kamor poleg covida-19 sodijo tudi vdor vode v stanovanje, požar, ekološka nesreča in podobno, torej ne samo covid-19, se je tako v letu 2020 v primerjavi z letom 2019 povečalo za dobrih 1900 prejemnikov, in sicer največ pri dvostarševskih družinah z dvema otrokoma," so pojasnili na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.