"Če ljudje hodijo v službo, zakaj ne bi učenci in dijaki testov pisali v šoli?"

Tina Recek
25.11.2020 06:00
Strokovni svet: v času pouka na daljavo ne ocenjujte znanja, temveč ga preverjajte. Prav tako naj se prilagodi matura.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Nič ne more nadomestiti pouka v razredu. 
Andrej Petelinšek

Pedagogi in drugi strokovnjaki so na nedavni seji Strokovnega sveta RS za splošno izobraževanje sprejeli več priporočil o izvajanju pouka v času epidemije. Med drugim ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport predlagajo, naj se letošnje šolsko leto izvede kot eno ocenjevalno obdobje. Glede ocenjevanja predlagajo, naj učitelji v času šolanja na daljavo praviloma ne ocenjujejo znanja, temveč naj ga preverjajo s kakovostno povratno informacijo, pri čemer naj dajo prednost ustnemu in rokopisnemu preverjanju ali drugim načinom, ki so primerni za posamezen predmet. Ministrstvu še svetujejo, naj se prilagodi potrebno število ocen v tem šolskem letu glede na aktualno situacijo v državi.

 

Otroke v vrtce, učence in dijake v šole

Med priporočili je tudi to, da se v skladu z epidemiološko situacijo otroci čim prej vrnejo v vrtce, učenci in dijaki pa v šolske klopi, pri čemer naj se prioritetno vračajo učenci od prvega do petega razreda osnovne šole ter dijaki zaključnih letnikov, učenci v programih s posebnimi potrebami in druge ranljive skupine učencev. Enako velja otroke, ki obiskujejo glasbene šole, ko gre za individualni pouk.

Poleg tega ministrstvu predlagajo, da skupaj s pristojnimi v čim krajšem času pripravijo načrt prilagoditev in scenarijev za izvedbo splošne in poklicne mature in o tem obvestijo dijake in učitelje oziroma javnost. Svetujejo tudi, da je treba poskrbeti za psihosocialno podporo vseh udeležencev v procesu izobraževanja, ministrstvo pa naj pripravi smernice za spodbujanje telesno gibalne aktivnosti za vse.

Avgusta pripravili načrt ocenjevanja

"Absolutno bom ocenjevala ustno," pravi učiteljica zgodovine v eni izmed osnovnih šol v kratkem komentarju, pri čemer se ji zdi smiselno, da se učencu podeli kakšna ocena manj in da ima pri številu ocen učitelj možnost avtonomne odločitve. V zvezi s pisnim ocenjevanjem pa predlaga: "Če odrasli lahko hodijo v službo, zakaj študenti, dijaki in učenci potemtakem ne pridejo v izobraževalno ustanovo pisat testov? Pisali bi jih lahko razdeljeni po skupinah in ob upoštevanju priporočil za zajezitev okužbe."

Ravnateljica Gimnazije Vič Alenka Krapež meni, da bi ministrstvo za izobraževanje lahko kupilo licenco za računalniški program, ki bi šolam omogočal izvedbo pisnega preverjanja znanja po spletu v času pouka na daljavo, da ne bi teh programov kupovala vsaka šola zase. Na njihovi šoli so že avgusta pripravili načrt ocenjevanja v primeru šolanja na daljavo, v katerem so dorekli, naj se ocene pridobivajo ustno, z izdelki in pri določenih predmetih tudi pisno. Klasičnih pisnih testov pa ne izvajajo. Ravnateljica Gimnazije Jožeta Plečnika Lidija Žigon se z enim ocenjevalnim obdobjem in prilagojeno maturo strinja, a meni, da je prilagoditev mature potrebna z vidika vsebine ali kriterijev, spremembe pa se je treba lotiti čim prej. Vse sogovornice pa so si edine, da bi se morali učenci in dijaki čim prej vrniti v šolske klopi, ker nič ne more nadomestiti pouka v razredu.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta