Pedagogi in drugi strokovnjaki so na nedavni seji Strokovnega sveta RS za splošno izobraževanje sprejeli več priporočil o izvajanju pouka v času epidemije. Med drugim ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport predlagajo, naj se letošnje šolsko leto izvede kot eno ocenjevalno obdobje. Glede ocenjevanja predlagajo, naj učitelji v času šolanja na daljavo praviloma ne ocenjujejo znanja, temveč naj ga preverjajo s kakovostno povratno informacijo, pri čemer naj dajo prednost ustnemu in rokopisnemu preverjanju ali drugim načinom, ki so primerni za posamezen predmet. Ministrstvu še svetujejo, naj se prilagodi potrebno število ocen v tem šolskem letu glede na aktualno situacijo v državi.
Otroke v vrtce, učence in dijake v šole
Med priporočili je tudi to, da se v skladu z epidemiološko situacijo otroci čim prej vrnejo v vrtce, učenci in dijaki pa v šolske klopi, pri čemer naj se prioritetno vračajo učenci od prvega do petega razreda osnovne šole ter dijaki zaključnih letnikov, učenci v programih s posebnimi potrebami in druge ranljive skupine učencev. Enako velja otroke, ki obiskujejo glasbene šole, ko gre za individualni pouk.
MŠŠ: Skrb za učenje in zdravje prednostno
"S sklepi strokovnega sveta smo bili seznanjeni v petek, 20. novembra, in o njih še nismo odločali. Sklepi naslavljajo v tem trenutku najbolj aktualne teme, ki jim tudi pri delu ministrstva vse od začetka našega mandata namenjamo stalno prednostno obravnavo. Tako bomo ob hkratnem spoštovanju skrbi za učenje in zdravje v aktualnih epidemioloških razmerah in prognozah delovali tudi naprej. Kako bo z izobraževanjem v prihodnjem tednu, pa bo znano konec tega tedna," so sporočili z ministrstva za izobraževanje.
Poleg tega ministrstvu predlagajo, da skupaj s pristojnimi v čim krajšem času pripravijo načrt prilagoditev in scenarijev za izvedbo splošne in poklicne mature in o tem obvestijo dijake in učitelje oziroma javnost. Svetujejo tudi, da je treba poskrbeti za psihosocialno podporo vseh udeležencev v procesu izobraževanja, ministrstvo pa naj pripravi smernice za spodbujanje telesno gibalne aktivnosti za vse.
Avgusta pripravili načrt ocenjevanja
"Absolutno bom ocenjevala ustno," pravi učiteljica zgodovine v eni izmed osnovnih šol v kratkem komentarju, pri čemer se ji zdi smiselno, da se učencu podeli kakšna ocena manj in da ima pri številu ocen učitelj možnost avtonomne odločitve. V zvezi s pisnim ocenjevanjem pa predlaga: "Če odrasli lahko hodijo v službo, zakaj študenti, dijaki in učenci potemtakem ne pridejo v izobraževalno ustanovo pisat testov? Pisali bi jih lahko razdeljeni po skupinah in ob upoštevanju priporočil za zajezitev okužbe."
Otroci naj se vrnejo v vrtce, učenci in dijaki pa v šolske klopi
Ravnateljica Gimnazije Vič Alenka Krapež meni, da bi ministrstvo za izobraževanje lahko kupilo licenco za računalniški program, ki bi šolam omogočal izvedbo pisnega preverjanja znanja po spletu v času pouka na daljavo, da ne bi teh programov kupovala vsaka šola zase. Na njihovi šoli so že avgusta pripravili načrt ocenjevanja v primeru šolanja na daljavo, v katerem so dorekli, naj se ocene pridobivajo ustno, z izdelki in pri določenih predmetih tudi pisno. Klasičnih pisnih testov pa ne izvajajo. Ravnateljica Gimnazije Jožeta Plečnika Lidija Žigon se z enim ocenjevalnim obdobjem in prilagojeno maturo strinja, a meni, da je prilagoditev mature potrebna z vidika vsebine ali kriterijev, spremembe pa se je treba lotiti čim prej. Vse sogovornice pa so si edine, da bi se morali učenci in dijaki čim prej vrniti v šolske klopi, ker nič ne more nadomestiti pouka v razredu.