Celjan Miha Firšt napisal najdaljšo skladbo na svetu, ki traja neskončno dolgo

Rozmari Petek Rozmari Petek
11.05.2020 16:37

Večna skladba Mihe Firšta je še daljša kot doslej uradno najdaljša skladba Johna Cagea. Slednja traja 638 let, Firštova Večna skladba pa neskončno

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

Uveljavljen kontrabasist iz Celja Miha Firšt in direktor Hiše kulture Celje je te dni javnost presenetil z novico, da je spisal najdaljšo skladbo na svetu. Pravzaprav je skladba nastala že lani v sklopu predstave Komedija o artu, ki jo je pripravila Hiša kulture Celje. "Zdaj pa je prišel čas, da smo skladbo tudi 'natisnili' in malo potipali morebitno naklonjenost medijev," opisuje Firšt.

Pisal s pomočjo romantičnega pija

Skladba seveda ni tipična. "Zasluga", da se variacije, ki dejansko trajajo v neskončnost, nikoli ne ponovijo, gre pripisati matematičnemu številu pi. "Ideja je zelo preprosta. Če želiš, da nekaj traja neskončno, pač uporabiš števila z neskončno decimalkami. Tudi s korenom števila dva bi na primer šlo. A vendarle je pi pač romantična stvar v popkulturi. In odkar imamo računalniški jezik, lahko uporabljaš tako imenovane zanke, ki ob vsakem zagonu pokažejo naslednjo decimalko števila pi," razlaga avtor, ki mu je pri pisanju Večne skladbe zelo pomagalo ne le glasbeno, temveč računalniško znanje. Natančneje, skladba je napisana s štirimi algoritmi v programskem jeziku Python in glasbeno matriko, kakršne so uporabljali predstavniki druge dunajske šole. Vsak naslednji ton skladbe s pomočjo legende določi naslednja decimalka števila pi, kar omogoča, da skladba traja neskončno dolgo in nikoli ne razvije ponavljajočih se glasbenih vzorcev, pa četudi je napisana na, lahko bi rekli, vsega enem listu A4-formata.

πrpetuum mobile v čast perpetuumu mobile

To ni prva skladba, ki jo je napisal Firšt, sicer brat uveljavljenega in že večkrat nagrajenega mladega celjskega skladatelja Leona Firšta, a kot smeje se dodaja, je zaradi koncepta edina omembe vredna. Del skladbe ali prvih 100 tisoč decimalk števila pi je javno objavil na youtubu in jo poimenoval πrpetuum mobile, ki je svojevrstna počastitev romantičnih skladateljev, kot so Paganini, Weber in Strauss, ki so tudi napisali vsak svojo skladbo z naslovom Perpetuum mobile, celotno pa je za simbolično ceno mogoče tudi naročiti. Kot rečeno, se skladba nikoli ne konča, zaradi česar je prekosila dosedanjega rekorderja med skladatelji Johna Cagea, ki je avtor skladbe, trajajoče 638 let.

Miha Firšt
Matjaž Očko
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta