Damijan Janković priznava, da sta Electa in njegov oče še povezana, saj mu družba še dolguje

M.R.
04.09.2019 19:02

Direktor družbe Electa Holding, ki ji je bila prejšnji teden na sodišču odobrena prisilna poravnava, s katero bo upnikom poplačala le 5 odstotkov dolgov, ostale pa bodo odpisali, Damijan Janković, pravi, da se ne počuti priviligiranega. Dodaja, da je Electa veliko izgubila v času gospodarske krize.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Damijan Janković
Damijana Žišt

Po tem, ko je s potrditvijo še zadnje prisilne poravnave družb Electa, ki so v lasti sinov ljubljanskega župana Damijana in Jureta Jankovića, bilo jasno, da bodo trem podjetjem odpisane terjatve v skupni vrednosti skoraj 29 milijonov evrov, se je danes zjutraj na Facebooku oglasil premier Marjan Šarec, ki je zapisal, da je bila zakonodaja, po kateri je lahko Electa Holding zahtevala prisilno poravnavo, sprejeta leta 2013. Takrat jo je v državnem zboru potrdilo kar 84 poslank in poslancev, nihče ni glasoval proti. Podprli so jo v strankah Pozitivna Slovenija, SD, Državljanska lista, Desus, SDS, SLS in NSi. 
Spletni portal Siol je danes poročal, da je zakon predlagalo pravosodno ministrstvo, ki ga je takrat vodil Senko Pličanič. Imenovan je bil iz kvote Državljanske liste, ki jo je vodil takrat Gregor Virant, med pisci zakona pa je bil tudi ekonomist Marko Simoneti, vrhovni sodnik Miodrag Đorđević, starosta slovenske finančne zakonodaje Nina Plavšak in odvetnik Srečko Jadek. Poleg njih so sodelovali tudi predstavniki Gospodarske zbornice Slovenije, Banka Slovenije in Obrtna zbornica Slovenije. 

Janković: Marsikaj bi danes storil drugače

Damijan Janković je danes za Planet TV dejal, da so poslovne povezave med Electo in Zoranom Jankovićem obstajale, dokler slednjemu podjetje ni vrnilo posojila. Hkrati Electa Holding kot krovna družba Zoranu Jankoviću še vedno dolguje del posojila iz leta 2004, je povedal direktor družbe Electa Holding. 
Na vprašanje, ali je Damijan Janković priviligiran Slovenec, je odgovoril: "Ne vem v čem". Dejal je, da mu je žal, da se zdaj politizira povsem gospodarski postopek, ki ga ureja že 10 let veljavna zakonodaja, ki je bila vmes deležna določenih sprememb. "V tem obdobju je bilo vsa ta leta jaz mislim izvedenih več kot sto prisilnih poravnav. Treba je tudi vedeti, kaj je bistvo prisilne poravnave," je odgovarjal, pri tem pa dodal, da je bistvo to, da upniki prejmejo večji del terjatev, kot bi jih ob stečaju podjetja. 
Na vprašanje, ali so si največjega upnika ustvarili kar sami, ker gre za Jana Beca, sicer dolgoletnega družinskega prijatelja in tudi poslovnega partnerja, pa je Damijan Janković odgovoril, da upnika si ni mogoče ustvariti. Bec je po njegovih besedah odkupil realne terjatve. Te naj bi kupil od družbe Heta (avstrijske slabe banke), pri tem pa naj bi ga zelo dobro preverili različni avstrijski organi. "Verjemite, da so ga zelo dobro preverili," je odločen sin ljubljanskega župana. Od kod njemu tako veliko denarja, je Janković dejal, da je treba to vprašanje zastaviti njemu. 
Pojasnil je še, da je pred desetimi leti Electa razpolagala z 20 milijoni evrov kapitala in se ukvarjala z investicijami, vrednimi 10 in več milijonov evrov. Pri tako velikih poslih so po njegovih besedah mogoči zelo veliki dobički, ali pa tudi velike izgube. "žal prišla je res huda gospodarska kriza, padli so resni globalni igralci, ne samo moja Electa," je odgovoril. 
Na koncu pa je na vprašanje, ali se v tej zgodbi počiti kot zmagovalec, odgovoril, da "absolutno ne". "Če bi imel pred desetimi leti znanje, kakršnega imam danes, bi marsikatero potezo povlekel drugače," je še dodal.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta