Državno odvetništvo se je odločilo, da ne vloži tožbe zaradi kršitve zakona v škodo javnega interesa in zahteve za izdajo začasne odredbe na upravno sodišče glede postopka imenovanja evropskih delegiranih tožilcev. Takšno pobudo je državno odvetništvo prejelo od Državnotožilskega sveta.
Vlada je, kot smo poročali, po tem, ko sta bila v izbirnem postopku za delegirana evropska tožilca na Evropskem javnem tožilstvu, ki je z delom pričelo 1. junija letos, izbrana specalizirana državna tožilca Matej Oštir in Tanja Frank Eler, sprejela sklep, da se izbira razveljavi in se ta ponovi. Zaradi tega je z mesta ministrice za pravosodje odstopila Lilijana Kozlovič. Sama je zatrjevala, da je bil postopek izbire strokoven in zakonit, vlada s premierjem Janezom Janšo na čelu pa se s tem ni strinjala. Janši naj izbrana tožilca ne bi bila po godu zaradi nekaterih odločitev v preteklosti.
"V postopku odločanja, v katerega je bila vključena posebna delovna skupina, je državno odvetništvo upoštevalo, da je upravni spor oziroma na njegovi podlagi izpeljan sodni postopek v prvi vrsti namenjen pravnemu varstvu položaja posameznika, nadalje je upoštevalo tudi naravo akta, zoper katerega naj bi bila vložena tožba, ter specifični položaj državnega odvetništva, ki je sicer v prvi vrsti zastopnik Republike Slovenije pred sodišči in upravnimi organi. Glede na to, da naj bi bilo v konkretnem primeru s sklepom vlade domnevno poseženo v položaj kandidatov za imenovanje evropskega delegiranega tožilca, lahko pravno sredstvo prvenstveno uveljavljata predlagana kandidata, ki sta, kot je bilo seznanjeno državno odvetništvo, tožbo tudi vložila," pojasnjujejo odločitev na državnem odvetništvu, dodajajo pa: "Državno odvetništvo sicer ocenjuje, da je zagotovo v interesu Republike Slovenije, da se čim prej zagotovi imenovanje evropskih delegiranih tožilcev in s tem dokončno vzpostavi delovanje Evropskega javnega tožilstva v Sloveniji."