Kot je navedel, pri zakonih, kot sta zakon o delovnih razmerjih in dolgotrajni oskrbi, ne želijo imeti le vloge statista.
"Nekatera ministrstva ne razumejo socialnega dialoga in ga pretvarjajo v socialni monolog in v takem težkem okolju ne moremo niti ne želimo sodelovati, ker imamo samo vlogo statista," je poudaril Trobiš. Predstavniki gospodarstva po njegovih besedah pričakujejo enakovreden položaj delodajalcev v ekonomsko-socialnem dialogu.
Vlada: Razlogi delodajalcev niso prepričljivi
"Vlada spoštuje socialni dialog in se zaveda pomembnosti delovanja Ekonomsko-socialnega sveta pri sprejemanju ukrepov, povezanih z ekonomsko in socialno politiko v Sloveniji, kar je dokazala z oživitvijo socialnega dialoga po prekinitvi v času prejšnje vlade. Vlada si prizadeva za sprejem dolgoročno vzdržnih ukrepov, ki bodo prispevali k večji blaginji za prebivalce in prebivalke države, pri tem pa poskuša iskati ravnovesje med stališči sindikalne in delodajalske strani. Interesi posameznih partnerjev Ekonomsko-socialnega sveta so različni, prav tako načini njihovega uveljavljanja. V času te vlade je bilo gospodarstvo deležno obsežnega paketa pomoči za lažje spopadanje z energetsko krizo ter spodbud za povečevanje konkurenčnosti slovenskega gospodarstva. Socialni dialog poteka, dodatne napore za izboljšanje dialoga je v začetku julija na seji ESS napovedal tudi predsednik vlade, zato nas razlogi za izstop delodajalcev ne prepričajo in jih razumemo kot del strategije za preprečevanje sprejetja zakonov, ki povečujejo socialno varnost naših državljank in državljanov," so se odzvali v kabinetu predsednika vlade Roberta Goloba.
Med drugim jih moti, da je šel v javno obravnavo neusklajen osnutek zakona o delovnih razmerjih, skrbi pa jih tudi, ker bo DZ danes po vetu po pričakovanjih vnovič potrdil neusklajen zakon o dolgotrajni oskrbi.
"Ob takšnih pogojih naše gospodarstvo ni in ne more biti konkurenčno. Gospodarstva vlada ne bi smela razumeti in obravnavati kot breme, ampak se zavedati, da je vir prihodkov v proračunsko blagajno," je opozoril Trobiš.
Delodajalske organizacije so se zato po njegovih besedah odločile izstopiti iz ESS, in sicer vse dotlej, "dokler v naši državi ne vzpostavimo enakopravnega tripartitnega socialnega dialoga, ki temelji na spoštovanju pravil ESS".
Gospodarsko ministrstvo obžaluje izstop
"Z našimi najpomembnejšimi partnerji si želimo sedeti za isto mizo in skupaj iskati rešitve," so zapisali in pozvali delodajalsko stran, naj o tej potezi še enkrat premisli in se vrne za pogajalsko mizo.
Izstop iz socialnega dialoga po njihovih navedbah ne pomeni zgolj oslabitve vpliva tistih, ki izstopajo, temveč oslabitev vseh, ki so v tem tripartitnem partnerstvu združeni. "Naslavljanje izzivov, s katerimi se soočamo kot družba, zahteva solidarnost, odgovornost in prilagodljivost vseh deležnikov," tako minister Matjaž Han.
Minister spoštuje interese in stališča gospodarstva, a je poudaril, da tako sindikati kot delodajalci pogosto ne pridejo do istih stališč, ne glede na to pa vlada na koncu mora sprejeti odločitev. "Trdno verjamem, da lahko samo s sodelovanjem in dialogom dosežemo družbeni ter gospodarski napredek Slovenije," je povedal.
Ob tem je zatrdil, da bosta gospodarska koordinacija, ki redno mesečno povezuje predstavnike ministrstva in največja gospodarska združenja, ter strateški svet za gospodarstvo, ki ga sestavljajo tudi številni uspešni slovenski podjetniki in gospodarstveniki, delovala naprej.
Na današnji novinarski konferenci v Ljubljani sodelujejo vse reprezentativne delodajalske organizacije: Gospodarska zbornica Slovenije, Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije, Trgovinska zbornica Slovenije, Združenje delodajalcev Slovenije ter Združenje delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije.
Maja 2021 so v času vlade Janeza Janše iz socialnega dialoga zaradi kršenja pravil ESS izstopile tudi vse reprezentativne sindikalne centrale. Socialni dialog je bil nato zamrznjen vse do julija 2022.
Mesec: Izstop delodajalcev iz ESS taktična poteza za blokado sprememb
Minister za delo Luka Mesec izstop delodajalcev iz Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) razume kot taktično potezo, s katero najverjetneje želijo ustaviti spremembe na področjih dolgotrajne oskrbe in delovnih razmerij, kar da je nesprejemljivo.
Mesec je na današnji tiskovni konferenci poudaril, da je bil socialni dialog v času te vlade korekten in da so partnerji - sindikati, delodajalci in vlada - načeloma vedno sprejeli rešitev, s katero ni bil nihče povsem zadovoljen, hkrati pa vsi toliko, da so zapustili pogajalsko mizo in da so šle stvari dalje. Pri nekaterih stvareh pa se je zataknilo ali zaradi vsebine ali zaradi nerazumevanja socialnega dialoga, je ocenil minister.
V zvezi z vsebinskim nestrinjanjem je izpostavil zakon o dolgotrajni oskrbi, o katerem bo danes po vetu državnega sveta vnovič odločal DZ. "Stališče ministrstva za solidarno prihodnost in vlade v celoti je, da mora biti dolgotrajna oskrba solidarnostna, kar pomeni, da mora biti na voljo vsem, ki jo potrebujejo," je spomnil. V Gospodarski zbornici Slovenije medtem po njegovih besedah želijo, da bi bilo za dolgotrajno oskrbo vzpostavljeno individualno zavarovanje, kar pomeni, da bi bila na voljo samo tistim, ki bi si jo lahko privoščili, kar pa je za vlado nesprejemljivo.
Da delodajalci morda ne razumejo socialnega dialoga, pa, tako Mesec, kažejo postopkovni zapleti, povezani z osnutkom novele zakona o delovnih razmerjih, ki je šel junija v javno obravnavo. To se je zgodilo, čeprav se predstavniki gospodarstva z njim ne strinjajo. A socialni dialog ne "sme biti sredstvo za blokado predlogov, temveč mora biti proces, skozi katerega se skušamo zbližati, kolikor se da", je podčrtal Mesec in dodal, da so delodajalcem povedali, da so pripravljeni na nadaljnje pogovore o osnutku.
Delodajalci niso podali legitimnih razlogov za izstop iz socialnega dialoga, je prepričan minister. Njihova poteza je po njegovih besedah predvsem taktična, z njo pa naj bi želeli zaostriti razmere, da bi se ustavilo določene spremembe.
Mesec je poudaril še, da so različni pogledi na določena vprašanja normalni, da pa je vedno treba poiskati skupni jezik. "Tudi sam pogosto nisem zadovoljen z izplenom bodisi pogajanj v socialnem dialogu bodisi s tem, kar se dogovorimo medresorsko ali v DZ. A odgovornost pomeni, da si zmožen sprejeti kompromise in z njimi živeti," je dodal.
Delodajalce je pozval, naj se jeseni vrnejo za pogajalsko mizo, saj Slovenijo čakajo veliki izzivi. Kot je spomnil, so prejšnji teden začeli razpravo o prenovi pokojninskega sistema, ki mora biti v korist vseh.