Deset let je minilo od posla, zaradi katerega sta Kovačič in Raščan danes stopila pred sodnico

Urban Červek Urban Červek
24.09.2020 18:05

Predobravnavni narok zoper Matjaža Kovačiča, nekdanjega šefa NKBM, in podjetnika Mateja Raščana na mariborskem sodišču se je končal z nepriznanjem krivde in zahtevo obrambe po izločitvi dokazov, najdenih na računalnikih NKBM.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Sašo Bizjak

Matjaž Kovačič, nekdanji predsednik uprave NKBM, je danes na sodišču vztrajal, da so obtožbe tožilstva nesmiselne, saj da banka s posli, ki mu jih očita tožilstvo, ni bila oškodovana. Tožilka Mojca Petan Žura seveda meni drugače; po njenem sta Kovačič in poslovnež Matej Raščan banko oškodovala za dober milijon evrov. Gre za posle izpred desetih let, v katerih je NKBM z nakupom in nato terminsko prodajo delnic slovenskih elektro podjetij preko posrednikov podjetju 3 Lan v povezavi z Matejem Raščanom, takrat lastnikom podjetja Delo Revije, zagotovila kapital za nakazilo are za nakup časopisne hiše Večer. Posel nakupa Večera sicer nato ni bil izpeljan.

Današnji narok na sodišču je bil namenjen izreku obtoženih Matjaža Kovačiča in Mateja Raščana o njuni (ne)krivdi ter dokaznim in procesnim predlogom obrambe. Zagovornik Matjaža Kovačiča Blaž Kovačič Mlinar je v dolgem govoru utemeljil zahtevo obrambe po izločitvi dokazov, pridobljenih z zasegom in preiskavo strežnikov NKBM. Pri pregledu elektronskih dokumentov namreč obtoženi Kovačič ni bil prisoten, prav tako ne priče in zagovornik, s tem pa so mu bile po mnenju odvetnika kršene temeljne pravice v postopku. Kot je bilo razumeti, gre za elektronska sporočila in elektronske koledarje predsednika uprave NKBM, ki bi lahko bili zanj obremenilni.

Tožilka je zahtevi obrambe pričakovano nasprotovala in se pri tem sklicevala na argumente, ki jih je podala že v drugem primeru, ki na sodišču teče proti Kovačiču in soobtoženim - to so tako imenovani hrvaški posli, v katerem so Kovačič in drugi obtoženi oškodovanja banke pri preprodaji nepremičnin na Hrvaškem. Tožilka je nasprotovala tudi predlogu Kovačičevega odvetnika, naj sodišče združi ta obravnavani primer s tistim, ki bo na vrsti danes, ko bo med obtoženimi poleg Kovačiča in Raščana še nekdanja članica uprave NKBM Manja Skernišak, obtoženi pa so nepravilnosti pri financiranju podjetja Monera v lasti Raščana, preko katerega je izpeljal nakup podjetja Delo Revije.

Matjaž Kovačič je po koncu naroka pred sodiščem ponovil svoje stališče o nesmiselnosti obtožnice, ker da so bila vsa posojila poplačana in banka pri tem ni bila oškodovana. Na vprašanje, zakaj zahtevajo izločitev dokazov, če je posel čist, pa ni odgovoril, ampak je besedo prepustil zagovorniku Blažu Kovačiču Mlinarju. Ta pa je poudaril, da je vztrajanje pri spoštovanju proceduralnih pravil bistveno "za integriteto postopka". Kovačič tudi ni odgovoril na vprašanje, ali je sam pripravljen pokazati dokaze, ki jih je tožilstvo zoper njega navedlo v obtožnici. Matej Raščan, ki sicer prestaja zaporno kazen zaradi zlorabe položaja ob prevzemu družbe Delo Revije, po koncu obravnave ni dal izjave, prav tako ne njegov odvetnik Stojan Zdolšek.

Po današnjem naroku je tako v zraku obviselo vprašanje, kaj so preiskovalci našli v elektronskih zapisih na strežnikih NKBM. Po mnenju tožilke gre za pomembne dokaze, njihova vsebina pa bo razkrita na glavni obravnavi. Kovačičev odvetnik Kovačič Mlinar pa je poudaril, da so lahko na strežnikih tako obremenilni kot tudi razbremenilni dokazi, a teh obramba ni mogla pridobiti, saj v procesu preiskave strežnikov ni sodelovala.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta