Dijaki do konca šolskega leta doma, osnovnošolci pa naj bi se vrnili? K takšnemu predlogu naj bi se nagibal vrh ministrstva za izobraževanje

DR, STA
27.05.2020 16:25

Šolska ministrica Simona Kustec je v torek po sestanku s šolniki in predstavniki NIJZ po poročanju STA sprejela odločitev o nadaljnjem vključevanju učencev in dijakov k pouku na šolah po koncu epidemije novega koronavirusa, a je javnosti še ne razkriva.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Andrej Petelinšek

Odločitev mora namreč potrditi še vlada, kar naj bi storila v četrtek. Po neuradnih informacijah Kustečeva predlaga, da srednješolci šolsko leto zaključijo doma.
Kaj pa osnovnošolci, med katerimi so se v šolske klopi vrnili učenci prve triade in devetošolci? Predlog, s katerim naj bi šla Simona Kustec na četrtkovo sejo vlade, naj bi v sredo še ves dan usklajevali, pilili, na ministrstvu naj bi se nadaljevali številni sestanki. Neuradnih informacij o tem je bilo malo, predvsem pa naj bi se končna rešitev dogovarjala v ozkem krogu, naši sogovorniki pa so predvidevali, da se predvsem tudi usklajuje s kabinetom predsednika vlade Janeza Janše. Zadnjo besedo ima na koncu vlada, Janševa beseda pa je tam seveda odločilna. Po neuradnih virih naj bi se Kustečeva osebno zavzemala, da bi se do konca leta vsi osnovnošolci, četudi v valovih in četudi kateri le za dva tedna udeleževali pouka, v skladu z ukrepi in priporočili NIJZ. Z ministrstva je bilo slišati tudi ocene, da bi bilo situacijo, ko se dnevno ugiba, kakšna bo usoda šolskega leta, treba čim prej presekati in sprejeti odločitev, s katero bi končali negotovost učencev, dijakov in staršev.  

Ukrepi, ki jih je za šolstvo predvidel NIJZ, s pedagoškega vidika in vidika izvedbe šolanja neživljenjski

Vodja strokovne skupine za covid-19 Bojana Beović je na današnji novinarski konferenci na vprašanje o odprtju šol in vrtcev v celoti povedala, da se moramo zavedati, da "niti kadrovsko niti prostorsko ni mogoče izvajati pouka za vse učence, da bi bili razdeljeni v manjše skupine, tako da nek kompromis predstavljajo običajni razredi, ki jih potem epidemiološko obravnavamo kot neko skupino ali družino".
"Če zboli eden od učencev, je seveda treba cel razred upoštevati kot visoko tvegane, tesne stike. Seveda je to težje narediti v razredu, ki ima 25 učencev, kot v taki manjši skupini, kjer je učencev 10 do 12, ampak še vedno je to mogoče zamejiti v skupini tega običajnega razreda, ob predpostavki, da se ta razred ne meša z drugimi razredi," je dejala. Ob tem je pojasnila, da bi v primeru mešanja oddelkov morali v epidemiološki anketi in zamejevanju izbruha obravnavati nekaj sto učencev in vse njihove učitelje, "kar je pa bistveno težje izvedljivo in bolezni ne bi mogli zamejiti".
Predstavniki šol so sicer v torek znova predlagali sprostitev ukrepov, da bi se lahko v šole vrnilo čim več oz. po možnosti vsi šolarji, ki se še šolajo doma. "Ali bo to 1. junij ali 8. junij, nam je pravzaprav vseeno. Ne moremo pa več deliti ali delno sprejemati," je po torkovem sestanku povedal predsednik združenja ravnateljev Gregor Pečan. Ponovil je, da so ukrepi, ki jih je za šolstvo predvidel NIJZ, s pedagoškega vidika in vidika izvedbe šolanja neživljenjski.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta