Direktor bolnišnice Golnik: Čez 10 do 14 dni bi potrebovali 200 postelj, konec meseca lahko že 300

M.R.
07.10.2020 12:07

V Sloveniji bi lahko ob nadaljevanju širjenja novega koronavirusa že konec meseca potrebovali 300 postelj za bolnike s covid-19. Trenutno jih je za to v državi namenjenih 141 in okoli 70 odstotkov jih je že zasedenih.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Fotografija je simbolična
Robert Balen

Direktor bolnišnice Golnik Aleš Rozman je na novinarski konferenci povedal, da ob naraščanju števila potrjenih okužb strmo narašča tudi število hospitaliziranih. Opozoril je, da je trenutno zasedenih že okoli 70 bolnišničnih kapacitet - na voljo je namreč 141 postelj na navadnih covid oddelkih in 30 postelj na intenzivnih oddelkih. 

Po pričakovanjih bo v 10 do 14 dneh potrebnih okoli 200 bolniških postelj, če se krivulja ne bo obrnila navzdol, pa bo konec meseca, potrebnih 300 bolniških postelj za bolnike s covid-19. "Težko si je zamisliti, kako bo takrat sistem funkcioniral, ob tem, da bomo imeli izpade še številnih oddelkov zaradi okužbe med zaposlenimi," je opozoril. 

Poleg tega se v bolnišnicah ubadajo tudi s kadrovskimi stiskami. "Najprej smo ves čas menili, da bodo ozko grlo urgence in bolniške postelje, trenutno pa vidimo, da pravzaprav okužbe vdirajo tudi med zdravnike in sestre, bolnišnično osebje," je poudaril in povedal, da je nekaj bolnišnic iz operative že izločilo celotne oddelke, ker je okužba vdrla med bolnike ali osebje. 

Dodal je, da po bolnišnicah že skušajo kapacitete povečati, a to pomeni, da morajo zapirati redne programe in da se bodo čakalne vrste za bolezni in stanja, ki niso urgentna, znova podaljševale. To pa pomeni nevšečnosti za bolnike s temi boleznimi, je še opozoril. Dogaja se tudi, da se bolniku šele na oddelku razvije bolezen covid-19 in jo šele takrat lahko zaznajo. 

Vse je pozval h spoštovanju vseh ukrepov. "Same zakonitosti epidemije so take, da če danes začnemo ravnati zelo striktno, da smo že danes zelo ostri pri izvajanju vseh ukrepov, se bo krivulja obrnila šele čez 10 do 14 dni, ne prej," je tudi opozoril Rozman. 

Izvori okužb so še vedno zasebna druženja in privatne zabave. "Imamo informacije, da se 50-letnice in poroke še vedno prirejajo in da je tudi precejšnje število gostov na teh zabavah," je dejal. Ko bi se morali lokali zapreti in "se ključavnica obrne", ostajajo notri večje družbe. Varnostnih ukrepov ne spoštujejo tudi nekatere delovne organizacije in se okužbe prenašajo tudi med zaposlenimi, poudarja Rozman in dodaja, da se virus prenaša tudi pri skupnih vožnjah z avtomobilom na delovno mesto. 

Rozman je hkrati tudi pozval domove za starejše, naj pripravijo t.i. rdeča območja, saj bo v bolnišnicah kmalu zmanjkalo prostora.

Kacin: Če bomo tako nadaljevali ...

Podobno kot Rozman je tudi govorec vlade Jelko Kacin opozoril, da se okužbe širijo med zdravstvenim osebjem. Praviloma se zdravstveno osebje ne okuži na delovnem mestu, zato je Kacin vse zdravstvene delavce prosil, do so ves čas pozorni in zavezani odgovornemu vedenju.

"Zavedamo se, da je vaše delo v teh razmerah izjemno naporno, da ste po tolikih mesecih epidemije z razlogom utrujeni, a dosledno izvajanje zaščitnih ukrepov prav vsakega izmed nas je ključne, da prebrodimo prihodnje kritične mesece brez ponovne popolne ustavitve javnega življenja in gospodarstva," je še dodal Kacin.

Vse prebivalce pa je pozval, naj ne "hodijo v trgovsko središče, če to res ni nujno potrebno". Vlada bo danes in jutri sprejela nove ukrepe, ki bodo v veljavi od petka dalje.

Delež okužb glede na število testiranj znaša že 8,9 odstotka. "Ob tako pospešenem širjenju virusa lahko upravičeno pričakujemo, da se bo povečalo število oseb, ki bodo potrebovale bolnišnično zdravje, nekatere med njimi tudi oskrbo na intenzivni negi," je povedal Kacin

Po zadnjih podatkih je na infekcijski kliniki v Ljubljani zasedenih 35 postelj, od tega 25 na navadnem covid oddelku, 10 pa jih je na intenzivni negi. 

Incidenca je ob včerajšnjih okužbah s 106 poskočila na 116,02 okuženih na 100.000 prebivalcev v zadnjih 14 dneh. "Če bomo tako nadaljevali, bomo zelo hitro porabili čas, ki ga imamo na voljo za razmislek in za nove dodatne ukrepe," je komentiral Kacin.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta