Na dopoldanski novinarski konferenci je spregovoril v. d. direktorja celjske bolnišnice, ki je tretja največja covid bolnišnica v državi, Dragan Kovačić. V bolnišnici so imeli od 22. septembra hospitaliziranih 1173 bolnikov s covid-19. Na intenzivnem oddelku so jih zdravili 257. Skupno je v bolnišnici umrlo 39 bolnikov, kar pomeni, da je umrlo 3,3 odstotka vseh bolnikov, ki so potrebovali bolnišnično nego, glede na število vseh, ki so bili na intenzivni negi, pa jih je umrlo 15,2 odstotka. "Kar je znatno nižji delež, kot jih vidimo v literaturi," je povedal Kovačić.
Ob tem je pohvalil osebje na intenzivni negi. Najmlajša pacientka, ki je umrla, je bila stara 64 let, najstarejša žrtev covida-19 v celjski bolnišnici pa je bila stara 95 let.
Sicer so covid bolniki, ki so bili od omenjenega dne sprejeti v bolnišnico, stari 61 let, povprečna starost bolnikov na intenzivni negi pa je 70 let. 20 odstotkov jih prihaja iz domov starejših občanov. Pohvalil je organizacijo v domovih, ki je po njegovih besedah bistveno boljša, kot je bila v prvem valu.
Samo včeraj so v bolnišnici potrdili 23 okužb, minuli konec tedna pa so zabeležili rekordno število smrtnih primerov v enem dnevu. Umrlo je 5 bolnikov s covid-19.
Skoraj 10 odstotkov zaposlenih trenutno na bolniški
Na bolniški je trenutno 177 medicinskih sester in 23 zdravnikov celjske bolnišnice, kar je že blizu 10 odstotkov vseh zaposlenih. Velik del je vezan na okužb ali pa na tesen stik z okuženim. "Po naših predvidevanjih bodo te številke še rasle, kajti stresne razmere, podaljšani delovniki, delo z zaščitno opremo, delo v veliki koncentraciji virusa bo jasno terjalo svoj davek," je dodal.
Izpostavil je, da se medicinske sestre brez razmišljanja žrtvujejo in delujejo na deloviščih, ki jih niso vajene. "Ne sprašujejo, podaljšujejo svojih delovnikov, čeprav vemo, da jih skrbi za domače, za otroke, ki so doma sami. Moram reči, da so pravi primer požrtvovalnosti, in jih moram zato javno pohvaliti," je poudaril v. d. direktorja celjske bolnišnice.
Enako velja tudi za zdravnike. "Mi zdravniki smo precej svojeglava populacija in se pogosto pri določenih spremembah težko uklanjamo. A kljub temu moram reči, da smo v celjski bolnišnici našli skupen jezik in praktično ni stroke, ki ne bi aktivno sodelovala pri reševanju vsakodnevnih problemov," je dodal in pohvalil tudi reševalce, administratorje, čistilne servise in kuharje.
"Kljub temu, da vsak dan vidimo nekaj najslabšega, kar se nam dogaja, vidimo tudi nekaj najboljšega v ljudeh in to nas drži skupaj," je poudaril Kovačić in pristavil, da je v Celju morala na visoki stopnji.
Tudi sam prebolel covid-19: Ni bila najlažja oblika
Bolezen covid-19 je skupaj s hčerko prebolel tudi sam. "Ni bila najlažja oblika in lahko iz prve roke sporočim, da če se le da izogniti okužbi, se ji izognite. Sem mlad, nisem preveč težak, nimam komorbidnosti (soobolevnost, op. a.) in sem športno aktiven, a sem kljub temu mislil, da ne bom zdržal doma. Zato se varujte, uporabljajte vsa orožja, ki vam jih vsakodnevno priporočamo. Od distance, preko mask, pomagajte nam, da bomo zdržali v tem valu. Jaz predvidevam še nekaj tednov in ga bomo premagali. Potem pa lahko rečem samo še na svidenje v naslednji vojni, ko bo prišel naslednji val. Ampak iz vala v val smo vse bolj podkovani z znanjem, z izkušnjami, infektologi nam ponujajo nove sheme zdravljenja in zdravljenje je iz vala v val vse bolj učinkovito. Čas je na naši strani, ker številne firme razvijajo cepivo, ki slej ko prej bo in potem se bomo lahko te nočne more tudi rešili. Trajno."
Kapacitete skoraj zapolnjene, odpirajo še en oddelek
Trenutno so v celjski bolnišnici organizirali tri oddelke za covid bolnike. To so dosegli tako, da so v covid oddelek preoblikovali dva internistična oddelka in enega kirurškega. Skupno imajo v bolnišnici za covid bolnike 89 postelj, od tega jih je 88 zasedenih, na intenzivnem oddelku pa je 19 postelj, od tega je le še ena prosta. Na sprejem v bolnišnico čaka še 17 pacientov in v bolnišnici na ortopedskem oddelku že pripravljajo še četrti covid oddelek s 30 posteljami.
Zelo velik delež je covid obravnav na urgenci. Kar 45 odstotkov vseh obravnav so povezane s covidom, opozarja Kovačić. Ta podatek je po njegovih besedah zaskrbljujoč v dveh pogledih. Prvič, ker število covid bolnikov narašča in se "val na bolnišnice nadaljuje". Padanje deleža bolnikov, ki prihajajo zaradi drugih zadev, ki niso povezane s covidom, pa je zaskrbljujoč, ker se bojijo, da morda ljudje iz pretirane solidarnosti z zdravstvom ne prihajajo na obravnavo, pa bi morda to morali storiti zaradi svojega zdravstvenega stanja.