Dr. Bogomir Kovač: Kadrovanju v državnih družbah je treba vrniti kredibilnost

Srečko Klapš Srečko Klapš
05.05.2022 03:00

Nova vlada naj politično kadrovsko zagato rešuje od primera do primera in se izogiba kadrovskemu cunamiju, pravi ekonomist

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Dr. Bogomir Kovač: "Dno, ki smo ga dosegli, je tako globoko, da globlje ne gre."
Tit Košir

Kadrovanje v državnih družbah je zagotovo eno od najpomembnejših in občutljivih političnih vprašanj, s katerimi se bo nova vlada najprej soočila. Veliki valovi političnega kadrovanja s pogostimi menjavami vlad, še posebej v zadnjih dveh letih, so bili opravljeni s pogostim političnim vmešavanjem in vplivanjem mimo korporativnih pravil in standardov, ki jih predpisuje tudi OECD, meni ekonomist dr. Bogomir Kovač.

V energetiki stalni kadrovski pretresi. 
Igor Napast

"Ker je bilo toliko kadrovsko zavoženega, bi bila prva logična poteza, da bi šli po podobnih poteh v obratni smeri. To seveda prav tako ne bi bilo dobro, zato naj se prihodnja vlada temu izogne in politično kadrovsko zagato rešuje od primera do primera, seveda z upoštevanjem zakonskih okvirov in kodeksov. Menjave tam, kjer so potrebne, naj bodo pokrite s formalnimi ukrepi in zapisanimi merili, ki jih doslej, kljub temu da jih v večini imamo, nismo upoštevali. Lahko tudi preko meril, ki jih že ima SDH, a jih ni dosledno upošteval. Vsekakor pa bi se morali izogibati revolucionarnim pristopom, ki bi mejili na kadrovski cunami in politični intervencionizem."

Glede na to, da je Kovač pred dobrim desetletjem vodil Kadrovsko-akreditacijski svet (KAS), ki je kot nekakšno sito presojal predlagana imena za nadzornike, ti pa so nato imenovali vodilne na funkcije v državnih podjetjih, smo ga povprašali o tovrstni rešitvi: "Zagotovo je lahko drugi korak v smeri sistemskih razmislekov, kako urediti to področje, da se ne bi več dogajalo, da kandidati ne bi ustrezali osnovnim kriterijem, imeli zahtevanih izkušenj, izobrazbe ... Nekdanji KAS je imel zaradi na novo postavljenih pravil priložnost začeti z ničelne točke. Tako da bi lahko formirali novo podobno agencijo. Nekaj pristopov dobrih praks smo doslej delno že uporabljali in jih malo opuščali ter na koncu vse spolitizirali. Čas je, da kadrovanju v državnih družbah povrnemo kredibilnost in vztrajamo v tej maniri. Ob predpostavki, da ta vlada zdrži celoten mandat ali celo, kot je želja, dva mandata, bi te pristope postavila v trdnejše okvire in bi se ob politični stabilnosti in volji boljše ali dobre prakse vzpostavile."

SDH že preverja imenovanje zadnjega generalnega direktorja Pošte Slovenije 
Igor Napast

Na vprašanje, ali bo v prihodnje bolje, Kovač odgovarja zmerno optimistično: "Menjave političnih garnitur v zadnjih 12 letih so državno srebrnino vzele za svoj politični plen oziroma fevd in to kadrovsko zgodbo do konca spridile. Dno, ki smo ga dosegli, je tako globoko, da globlje ne gre. Po vseh mogočih eklatantnih kršitvah lahko pride le do pozitivnega odboja. Ob drugačnih okoliščinah in političnih konstelacijah Golobove vlade bo morda tokrat vendarle drugače. Ali kot je rekel Ivan Cankar: Slikali smo temo, da bi bil dan svetlejši. Za temo se lahko zahvalimo politični garnituri, ki se poslavlja, in upajmo, da bo dan res svetlejši," sklene razmišljanje dr. Bogomir Kovač. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta