Drugi tir in njegovi nasprotniki: Kdo želi Slovenijo odrezati od logističnih zemljevidov

Uroš Esih Uroš Esih
14.01.2020 19:08

Vsem sosednjim državam je v interesu, da se gradnja drugega železniškega tira Divača-Koper čim bolj zavleče, kar bi prineslo koristi njihovi logistiki in škodo slovenski.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Države si konkurirajo pri logističnih koridorjih, po katerih bo potekal tovorni promet.
Andrej Petelinšek

Projekt izgradnje drugega železniškega tira Divača-Koper je v slovenskem nacionalnem gospodarskem interesu, saj Slovenija z njim krepi svoj položaj na evropskih železniških poteh, poleg tega je nadaljnja rast pretovora v Luki Koper odvisna od povečanja pretočnosti prometa na kritičnem odseku med Koprom in Divačo. Začetek gradnje si je za svoj glavni gospodarski cilj zastavila prejšnja vlada Mira Cerarja, a ji ta podvig ni uspel. Razlog za zamik gradnje, ki se je z izgradnjo dostopnih cest začela lani, sta bila kar dva referenduma o zakonu o drugem tiru v letih 2017 ion 2018. Pobudniku referenduma Viliju Kovačiču in njegovim političnim pomagačem in sponzorjem iz vrst opozicije sicer ni uspelo zavrniti zakona o drugem tiru, je pa jim verjetno uspelo preložiti začetek gradnje za nekaj let.

​Zakaj je Avstrijcem fino

Vrednost največjega državnega projekta, ki naj bi bil zaključen konec leta 2026, je ocenjena na 1,2 milijarde evrov. Zakasneli začetek gradnje drugega tira, ki pomeni tudi zamik dokončanja projekta, pa je v interesu sosednjih držav, ki s Slovenijo tekmujejo na področju železniškega transporta in pretovora blaga v severnojadranskih pristaniščih, kjer Luki Koper največjo konkurenco predstavljata predvsem italijanski Trst in hrvaška Reka. Madžarski predsednik Viktor Orban je po tem, ko je postalo jasno, da sedanja slovenska vlada ni naklonjena madžarskemu kapitalskemu vložku v projektno podjetje 2TDK, zagrozil, da se bo Madžarska preusmerila iz Kopra v tržaško pristanišče.

Branko Lobnikar 
Robert Balen

Vili Kovačič in Italijani

V Zornovih besedah se je javno prepoznal in zaradi njih oglasil največji nasprotnik projekta drugega tira Vili Kovačič, ki trdi, da je Zorn pozval Sovo na "specialno" procesiranje vseh nasprotnikov in inženirjev, ki so pripravili alternativno rešitev za drugi tir. Zorn, ki o imenih ni želel govoriti, je glede Kovačiča dejal, da se je ob njegovo izjavo obregnili tisti, ki se je počutil nagovorjen. "Italija ne bo dala okoljevarstvenega soglasja za drugi tir, pa če se Šarec na glavo postavi. Od jeze bo to pripisal italijanskim fašistom. Ampak problem je, ker vlada rine skozi zid in misli, da bo z italijanskimi oblastmi počela to, kar zlahka počne z domačimi državljani," je vojno proti drugemu tiru s pomočjo tujih interesov lani na twitetrju napovedal Kovačič.
Z italijanskimi interesi, ki so pri drugem tiru nasprotni slovenskim, se je Slovenija srečala spomladi, ko so se pojavili zapleti pri odločanju Evropske investicijske banke (EIB) o 250 milijonov evrov vrednem posojilu za projekt drugi tir. Italija je namreč ena od štirih evropskih držav, ki imajo v lasti največji delež EIB. Po informacijah Siola naj bi bila zahodna soseda v zakulisju intenzivno poskušala ovirati gradnjo drugega tira, a ji na koncu to ni uspelo, saj je bil kredit odobren.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta