Električni skiroji so osvojili predvsem mlajšo generacijo in tiste, ki se navdušujejo nad tehnološkimi novotarijami, so za STA povedali na Inštitutu za politike prostora (Ipop). "So preprosti za uporabo in razmeroma poceni, bistveno bolj priročni za premikanje od avtomobila, na kratke razdalje hitrejši in bolj predvidljivi od avtobusov, za njihovo uporabo pa je potrebnega manj napora kot pri kolesih, kar je še posebej privlačno poleti," so pojasnili razloge, zakaj ima to prevozno sredstvo vse več uporabnikov. Obenem sisteme za izposojo električnih skirojev finančno podpira globalni zagonski kapital.
Priložnosti njihove uporabe izhajajo predvsem iz potenciala za zmanjšanje avtomobilskega prometa v mestih. Električni skiroji namreč porabijo bistveno manj prostora in energije za enak učinek kot avtomobili. "A če bi bili uporabniki električnih skirojev predvsem tisti, ki so doslej uporabljali kolo, avtobus ali pa so hodili peš, o kakšnih omembe vrednih priložnostih ne bi mogli govoriti," so opozorili na Ipopu. Kolesarjenje in hoja namreč pozitivno vplivata na zdravje, kar za električne skiroje ne velja.
Med slabostmi tega prevoznega sredstva kritiki med drugim izpostavljajo tudi električno energijo, ki je potrebna za njegovo delovanje in večinoma ne prihaja iz čistih virov, ter baterijo, ki po njegovi razmeroma kratki življenjski dobi ostane kot odpadek.
Na inštitutu so dodali, da električni skiroji ustvarjajo dodaten pritisk na že tako podhranjeno kolesarsko infrastrukturo pri nas. Površin za pešce in kolesarje je v naših mestih premalo, kolesarske steze na številnih ulicah in cestah so za varno in udobno uporabo preozke. "Električni skiroji so to stanje še nekoliko poslabšali, prav tako pa dodatno obremenjujejo tudi stojala za kolesa, ki jih je prav tako marsikje še vedno premalo," so zapisali.
Generalno gledano na inštitutu za politike prostora ocenjujejo, da je električne skiroje "smiselno jemati kot resno dopolnilno obliko urbane mobilnosti, da pa ne morejo in ne smejo nadomestiti aktivne mobilnosti, torej kolesarjenja in hoje kot osnovnih oblik premikanja na krajše razdalje, in javnega potniškega prometa kot najbolj učinkovite oblike prevoza velikega števila potnikov na daljše razdalje".