Digitalno bančništvo bo vedno z nami, pandemija je namreč še pospešila uporabo digitalnih poti opravljanja bančnih storitev. Uporabniki iščejo rešitve, s katerimi se izognejo neposrednim stikom, tudi obiskom bančnih poslovalnic. Po tej plati je digitalno bančništvo idealna rešitev, saj nam omogoča popoln pregled, vodenje in upravljanje osebnih financ. Ves dan in od kjerkoli, udobno, hitro in še ceneje kot v poslovalnici posamezne banke.
Elektronsko bančništvo, pa naj bo spletno ali mobilno, ni več noben bav-bav, uporaba je resnično preprosta in ne zahteva posebnega računalniškega predznanja. To dokazujejo tudi številni komitenti bank, ki so že v t. i. tretjem življenjskem obdobju, a se navdušujejo nad tem, kako imajo po zaslugi tehnologije lahko vse finance in njihovo upravljanje dobesedno v dlani. Za dostop do spletne banke potrebujemo le internetno povezavo, do mobilne banke pa (še) pametno mobilno napravo. Kako zelo razvita sta spletno in mobilno bančništvo, kažejo podatki, da lahko preko njiju že opravimo več deset bančnih opravil in to brez obiska bančne poslovalnice.
In potem so tu milenijci, generacija, ki se finančno najbolj zanaša na svoje starše, vendar skuša diverzificirati vire svojih dohodkov. Mladi so ob svoji globoki vpletenosti v svet digitalnih tehnologij tudi najzahtevnejše stranke, kupci, če želite. Ti vedno povezani in pametni kupci pričakujejo, da bodo tako nakupi kot finančne storitve hitri in priročni. So zelo naklonjeni spletnemu nakupovanju in navdušeni nad mobilnimi brezstičnimi plačili kot tudi mobilnim bančništvom. Raziskava družbe Mastercard, poimenovana Masterindex, razkriva, da za to tehnično napredno in vedno povezano generacijo elektronsko poslovanje predstavlja naravno okolje – 76 % jih kupuje prek spleta vsaj enkrat na mesec, v Sloveniji pa 69 %, kateri kupujejo predvsem oblačila (62 %), hrano (44 %) ali izdelke za lepoto in nego (41 %). Hkrati so tudi cenovno ozaveščeni in ljubitelji promocij. 75 % jih pravi, da pred odločitvijo za nakup vedno preverijo ponudbo različnih trgovcev. 81 % pa pred nakupom pogleda, ali je izdelek na voljo po promocijski ceni pri drugem dobavitelju.
»Generacija Z priročnost tehnologije, ki je na voljo, jemlje kot samoumevno. Blagovne znamke, ki želijo uspeti v njihovem digitalnem svetu, morajo nuditi enostavnost uporabe, hitrost in nemoteno izkušnjo, in, če se la da, vse to ponuditi v pametnem telefonu. Pri tem morajo ponuditi nakupovanje, plačila, financiranje in druge vrste storitev. Upoštevati želje generacije Z je vsekakor pametno, saj predstavljajo prevladujoče tržne trende prihodnosti,« pravi Aleš Petejan, vodja marketinga v Mastercard Slovenija.
Digitalno plačevanje
Ob spletnem nakupovanju so mladi za svoje prevzeli tudi digitalno plačevanje, a njihove najbolj priljubljene oblike le-tega se med državami razlikujejo. V Sloveniji 27 % predstavnikov t. i. generacije Z za spletno nakupovanje uporablja debetno kartico, kar 36 % pa jih za spletna plačila uporablja kreditno kartico. A razmerje se utegne v prihodnje obrniti, saj domače banke letos močno promovirajo rabo debetnih kartic Mastercard, ki na trgu – in v denarnicah Slovencev – pospešeno nadomeščajo plačilne kartice Maestro.
»V NLB osredotočenost na stranko postavljamo na prvo mesto. Z novimi debetnimi karticami Mastercard želimo ponuditi plačilne kartice, ki bodo našim komitentom omogočale še več ugodnosti, obenem pa zagotavljale varno in enostavno plačilno izkušnjo. Kartico bodo lahko pričeli uporabljati takoj, saj je namenjena tako za vsakdanje nakupe kot tudi za plačevanje prek spleta, obenem pa ohranja enostavno in preprosto uporabo. Omogoča namreč vgradnjo v mobilno denarnico NLB Pay, ki zagotavlja nadvse varno potrjevanje spletnih plačil,« je povedala mag. Nataša Tomc Jovović, poslovna direktorica Kartičnega poslovanja v banki NLB.
Pri fizičnem nakupovanju Slovenci že najraje izberemo brezgotovinsko plačevanje, ki ponuja udobje in hitrost. 70 % predstavnikov slovenske mladine že plačuje s kartico, pa tudi sicer 56 % Slovencev plačilne kartice uporablja pogosteje kot gotovino. Ena glavnih ovir pri plačevanju s kartico je pomanjkanje POS-terminalov v prodajalnah, saj tretjina mladih Slovencev meni, da plačila s karticami še vedno sprejema premalo lokacij. Kar pa se bo v prihodnje vsekakor spremenilo, saj bodo lahko tudi tudi mali in priložnosti podjetniki v POS-terminal spremenili kar svoj pametni telefon. Takšna rešitev bo dala dodaten veter v jadra brezstičemu plačevanju, katerega priljubljenost hitro narašča – 67 % slovenskih pripadnikov generacije Z to metodo že uporablja, 21 % pa to načrtuje v prihodnosti. A inovacije se tu zagotovo ne bodo zaustavile, saj ljudje želimo še več praktičnosti – denimo plačevanje z mobilnim telefonom ali pametno uro, ki ju imamo dobesedno vedno s seboj.
Bančništvo z aplikacijo
Mlada generacija poleg nakupovanja ali drugih storitev prav tako z veseljem uporablja digitalne rešitve v bančništvu. V Sloveniji ima kar 92 odstotkov vseh mladih že ima odprt bančni račun, 35 % jih uporablja NLB banko. Mobilne bančne aplikacije so obenem zelo priljubljene med vsemi člani te generacije. Dobra mobilna aplikacija mladim Slovencem predstavlja enega od najpomembnejših dejavnikov pri izbiri finančne institucije (23 %), kjer ji družbo delajo še ugled (36 %), raven storitev za stranke (29 %) in ponudba (26 %).
Raba mobilnih bančnih aplikacij postaja nekaj najbolj naravnega, posebej v času, ko se Evropejci navajamo na nov način potrjevanja spletnih nakupov. Zahtevam nove EU-direktive se mora namreč prilagoditi celoten ekosistem – predvsem spletne trgovine oziroma trgovci v državah Evropske unije, banke, institucije, ki skrbijo, da imajo spletne trgovine vzpostavljene ustrezne protokole, in, nenazadnje regulator. Banke so k temu pristopile pragmatično, večina je nov način potrjevanja transakcij elegantno integrirala v svoje mobilne bančne aplikacije ali mobilne denarnice. Bančna prihodnost – vsaj skozi oči in prste uporabnika – utegne zato biti celo bolj mobilna kot spletna.
»NLB Pay smo v NLB že lani nadgradili z možnostjo potrjevanja spletnih nakupov, ki so del zagotavljanja okrepljenih standardov plačevanja, tudi z uporabo biometričnih podatkov. Uporabo biometrije za vstopanje v bančne aplikacije uporabniki mobilne banke Klikin in mobilne denarnice NLB Pay poznajo sicer že več let, a zdaj je ključna uporaba te funkcionalnosti za plačevanje spletnih nakupov. Ti so z njo še bolj preprosti, varni in hitrejši,« je še dodala Tomc Jovovićeva.
Preberite nov tematski časopis v celoti