Fafangel potrdil prvi primer opičjih koz pri nas: "Bolezen je epidemiološko lažje obvladljiva kot covid"

A.L.
24.05.2022 10:44

Bolezen nima latentnega obdobja, kar pomeni, da si kužen enkrat, ko že imaš simptome, in nisi kužen pred tem.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Robert Balen

Predstojnik Centra za nalezljive bolezni na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje Mario Fafangel je v dopoldanski izjavi za javnost povedal, da je primež nalezljivih boleznih v zadnjih dveh letih bolj intenziven kot po navadi. "Tudi v Sloveniji smo potrdili prvi primer osebe, okužene z virusom opičjih koz. Zdravstveno stanje osebe je dobro. Gre za uvožen primer, moški je potoval v času inkubacije na Kanarskih otokih." Skupaj s kolegi s klinike so izvedli iskanje stikov in obveščanje testnih kontaktov. Gre za bolezen, ki se prenaša s tesnimi stiki. "Bolezen je epidemiološko lažje obvladljiva kot covid. Nima latentnega obdobja, kar pomeni, da si kužen enkrat, ko imaš simptome, in nisi kužen pred tem. Oseba je razvila simptome po vrnitvi v Slovenijo," dodaja Fafangel.

Posamične primere opičjih koz so potrdili v več državah. Fafangel opozarja, da ne gre za nov virus, stanje pa je popolnoma drugačno od situacije, s katero smo se soočili v času covida, ko je bil virus neznan in še nismo poznali načina prenosa. "Bolezen je bistveno manj prenosljiva kot covid. Osebe, ki bodo obveščene o tesnem stiku, se lahko prosto gibljejo, naj pa bodo pozorne na pojav simptomov," svetuje Mario Fafangel. Pozorni naj bodo na povišano temperaturo, WHO svetuje, da si jo dvakrat dnevno tudi izmerijo. 

Tveganje za splošno prebivalstvo je s strani ECDC in WHO ocenjeno kot nizko. Večje tveganje je za osebe, ki imajo več tesnih osebnih stikov. 

Da so bili izbruhi opičjih koz do zdaj vedno povezani s potovanji v Afriko, pa pravi predstojnica Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja Tatjana Lejko Zupanc. Primeri so se tudi v večini pojavljali v Afriki. "Kljub imenu bolezen ne predstavlja večjega tveganja za zdravje, smrtnost je izredno nizka, vsaj pri tej varianti, ki zdaj kroži. Lahko pa kožne spremembe puščajo grde brazgotine. Pomembno je, da se okužene osebe, ki imajo klinične znake in simptome, izogibajo tesnim stikom z drugimi, ker na ta način lahko prenesejo okužbo." 

Izpuščaj je najbolj značilen znak bolezni

Nacionalna koordinatorica cepljenja pri NIJZ Marta Grgič Vitek je v izjavi za medije pred dnevi povedala, da so simptomi opičjih koz zelo neznačilni. Običajni znaki, kot so povišana telesna temperatura, glavobol, izčrpanost in lahka mrzlica se namreč pojavljajo tudi pri drugih boleznih. Po določenem času pa se pojavi tudi izpuščaj, je poročala STA.

Profimedia

Izpuščaj je najbolj značilen znak bolezni, ki jo povzročajo virusi koz. Pri opičjih kozah gre namreč za virus iz skupine t. i. poxvirusov, ki je podoben virusu črnih koz. Gre za bolezen, ki smo jo s cepljenjem že izkoreninili. Od takrat se virusi iz skupine poxvirusov pojavljajo predvsem pri živalih, lahko pa se prenesejo tudi na ljudi, je dejala Grgič Vitkova.

Pri pojavu opičjih koz je nenavadno, da so bili prej ti primeri vedno povezani s potovanji, torej s potniki, ki so potovali v endemične dežele in prišli v stik z živalmi. Pri konkretnem pojavu pa se ta prenaša lokalno s človeka na človeka, vira okužbe pa še niso identificirali, piše STA.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta