Od 6. ure do poldneva so uspeli prepeljati 20 cistern s kapaciteto 10.000 litrov. Vodo bodo lahko črpali in prevažali tudi ponoči. Za zdaj težko zagotovijo količine, ki so zapisane v sklepu vlade, a se bodo potrudili, da bodo tudi ta pričakovanja izpolnili. Podpolkovnica Nina Raduha je povedala, da Slovenska vojska pomaga s štirimi cisternami. En cikel traja približno dve uri in pol. Samo polnjenje cisterne traja le nekaj minut.
Pripadnikom civilne zaščite in gasilcem nudijo tudi prenočišča. Franc Petek, poveljnik Gasilske zveze Slovenije, je povedal, da bo pri prevozu vode kmalu sodelovalo enajst večjih gasilskih cistern. Nekatere že danes sodelujejo, v prihodnjih dneh pa jih bo skupaj enajst, če bo potrebno, pa bodo vključili še manjše, je povedal Petek.
Direktor Rižanskega vodovoda Martin Pregelj se je zahvalil vladi in vsem sodelujočim, "da smo bili slišani". Cilj je, da bodo imeli vsi porabniki na Obali skozi vse poletje zagotovljeno pitno vodo. "Verjamem, da bomo zmanjkali etapo, treba pa je zmagati tudi tekmo," je povedal in dodal: "Zdaj smo zložili cev s cisternami, želimo pa si, da bo na koncu imeli zgrajeno pravo cev."
Interventni ukrep za omilitev pomanjkanja vode v Istri je prejšnji četrtek potrdila vlada. Zanj je namenila nekaj manj kot 2,9 milijona evrov. Velja do konca avgusta.
Slovenska Istra se namreč zaradi suše sooča s hudim pomanjkanjem vode, zaradi česar so tam že sprejeli nekatere omejitve, ki bodo tudi po dovažanju vode ostale v veljavi. Potem ko so prepovedali uporabo vode za nenujne namene in odredili zmanjšanje porabe v gospodarskih dejavnostih, se je skupna poraba zmanjšala na 30.000 kubičnih metrov na dan, so v ponedeljek sporočili iz Rižanskega vodovoda.