(FOTO) Ljubno ob Savinji: Brez sosedov bog ve, kaj bi se zgodilo

Rozmari Petek Rozmari Petek
06.08.2023 00:29

Domačini za pitje večinoma prekuhavajo deževnico. Filmski srečen konec dveh starejših, ki ju je skoraj odnesel plaz. Lučam posamezniki še ne morejo pomagat pri čiščenju, drugod je pomoč dobrodošla.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Ljubno ob Savinji
Sašo Bizjak

Ljubno ob Savinji v soboto pozno popoldne: na vsakih nekaj kilometrov poplavljeno, blatno ali celo deloma odtrgano cestišče, Savinja ob poti je še vedno močno razburkana, nebo vsake toliko preleti helikopter, kmalu po delnem odprtju cest kraje do Ljubnega zapustijo še zadnji turisti. Pred vsako hišo ob strugi Savinje (pred eno zeva gromozanska luknja) gore blata, hlodovine in ostalega, kar je prinesla voda. Na dvoriščih so poginule ribe, posoda, pohištvo, naplavljeni avtomobili in nadstreški. Domačini, kljub dežju, poskušajo vsaj deloma počistiti stanje. Pomagajo sorodniki, ki živijo dovolj daleč, vsi sosedje, ki običajno najprej priskočijo na pomoč, so v enakem blatu.

Ljubno ob Savinji
Sašo Bizjak

Vode ni in je še nekaj časa ne bo

Ravno sosedje so v večini primerov odigrali ključno vlogo, da v tako neverjetnih razmerah k sreči ni bilo smrtnih žrtev. Alarma namreč mnogi niso slišali. Vendarle je bila noč, deževalo je, sirene pa so od nekaterih hiš že precej oddaljene. "Zbudil nas je sosed, njega pa je zbudil njegov oče, ki ga je skrbelo, kako je v podjetju. Ko je šel do podjetja in videl situacijo, je hitro prišel opozorit sina, ta pa nas. Vsaj avte smo tako odpeljali na varno," je opisal Martin Sem iz Spodnjega trga na Ljubnem. Ravno na njegovem dvorišču je sicer avto skorajda navpično zagozden med hlodi? "Ta ni naš. Od sosedov ga je naplavilo, ki so na dopustu," pojasni. Tudi Zdenko iz Loke je zbudil sosed. "Sosed, naš zlati sosed, je vpil, 'voda, voda', da smo vsaj avte rešili in pač kar smo mogli. Nižje dol so baje ljudje prej vedeli, da se nekaj dogaja, mi tukaj pa ne. Ampak, ne kritiziram nobenega. Ne vem, kaj je bilo, kje je bila napaka. Želim le povedati, da je v takšnih primerih potrebno dati jasne napotke, da bomo vsi pravočasno obveščeni." Jasne napotke in informacije pogreša tudi sedaj, ko je voda odtekla in za sabo pustila opustošenje. "Ne potrebujemo sočustvovanja po facebooku, potrebujemo pa jasna navodila, kako ravnati sedaj. Naj nam dajo jasne informacije, kot na primer, zbirajte deževnico in jo prekuhavajte."

Ljubno ob Savinji
Sašo Bizjak

Vode namreč na Ljubnem ni. Ne samo pitne – nobene. Zaradi pretrganih vodov je najverjetneje še nekaj časa ne bo. "Mi imamo štepih. Iz njega zajemamo. Za pitje je prekuhavamo," opiše ena od prebivalcev Loke. Spet drugi vodo hodijo zajemat v bližnji potok, tretji si pomagajo zgolj z deževnico. Vode je v bližnjih trgovinah zmanjkalo, v šoli so ljudem razdeljevali po dva litra vode na enega. Mnogi niso vedeli, da niso več odrezani od sveta. Da lahko gredo, sicer po obvozu, do Mozirja in naprej. "Kako ste pa prišli čez Letuš," so vprašali naju s fotoreporterjem, začudeni, da sva se sploh prebila do njih.

Ljubno ob savinji - poplave - posledice poplav - neurje - podjetje KLS - uničeni avtomobili - blato - Poplave -
Sašo Bizjak

S trobljenjem jih je prebudil župan

Prevoznost je trenutno prva težava poplavljenih Savinjčanov. Prebivalcem Trbiža se je popoldne oddahnilo, ko so videli, da je most še prevozen, le brez zaščitnih ograj. Lidija in Tomaž Peternelj sta končno lahko odšla kupit agregat in plin. Niso namreč le brez vode, so tudi brez elektrike. "Je pa kar stresno it v dolino. Kot tudi tukaj pri nas. Dve hiši sta zaradi plazi končali v grabnu. Še zdaj sem tako šokiran, da ne vem, kaj naj rečem. Sosedje vsi jočejo. Grozno je. Ubogi ljudje," opisuje Tomaž. Na hribu, na katerega kažeta, zeva le "obrita"zemlja. Ni več niti sledu, da sta na tistem mestu stali dve hiši. Videni so le še njeni ostanki nižje v strugi podivjanega potoka. V petek okoli šeste ure zjutraj se je v Trbižu (Savina) odvijala prava drama. Na hribu ob sicer povsem mirnem potočku je začel drseti plaz s hišo vred. "Sosed je bil že do pasu v blatu, ko mu je uspelo odnesti dojenčka. Potem je v hiši ostala še 80-letna soseda, ki je zdrsela do spodnje hiše. Tam se je slučajno uspela prijeti za ograjo te spodnje hiše. Nekako je prišla na balkon in svetila z baterijo, da so jo videli. Trije so odšli še ponjo in jo prinesli, še preden bi jo plaz zasul," je dogodek opisala spodnja soseda.

Ljubno ob Savinji
Sašo Bizjak

Srečno se je končalo tudi za drugega soseda, ravno tako starejšega moža, ki ga je plaz zasul že do nosu, pa so ga sosedje še uspeli rešiti. Kasneje so ga s helikopterjem pripeljali v Splošno bolnišnico Celje. Spet drugemu sosedu je plaz zasul hlev in polovico hiše. Srečno so, spet z dojenčkom vred ušli. A ker malček mora biti priklopljen na aparate, elektrike pa ni, so ga ravno tako s helikopterjem odpeljali v bolnišnico. Rešile so se tudi živali. "En pujsek je k nam prišel že včeraj, eden danes. Na vrhu hriba smo našli tudi bikce," še opiše spodnja soseda. Malo prej je druga soseda ljubeče objemala psa, ki se je ravno takrat vrnil domov. "Sama sreča, da se je župan Ljubnega nekaj minut pred plazom pripeljal tod mimo in trobil, da nas je vse zbudil. Sicer ne vem, kaj bi bilo," še doda sogovornica.

Trbiž, Ljubno ob Savinji, plaz.
Sašo Bizjak

Uničeni veliki delodajalci

Kaj je s prebivalci Luč in Solčave, sinoči na terenu nismo uspeli izvedeti; cesta do tega dela Zgornje Savinjske je neprevozna. Še vedno so odrezani od sveta, odrezani tudi od telekomunikacij. "Hčerko imam v Lučah. Sploh ne vem, kako je z njo," so se solze ulile materi Martina Sema. Po naših informacijah se prebivalcem Luč dogaja podobno kot se je še dan poprej prebivalcem Ljubnega, ko so še sodili med "odrezane od sveta". Čakajo na vodo, gorivo za agregate. Še zvečer naj bi jim s helikopterjem dostavili osnovna živila. V nedeljo naj bi jim poskušali dostaviti 12 tisoč litrov bencina in nafte za delovanje agregatov in gradbene mehanizacije.

Kot še poudarjajo domačini, je pri tej nesreči je ena bistvena sreča – smrtnih žrtev ni bilo. Vse, kar je materialno, se bo že popravilo. Čeprav bo tudi zato, ker so praktično vsa velika podjetja v dolini, od podjetja BSH do KLS Ljubno, v katerih dela veliko domačinov, povsem opustošena.

Ljubno ob Savinji Bizjak)
Sašo Bizjak
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta