(FOTO) Mariborski nadškof metropolit ob polnočnici: Dostikrat se dogaja, da nimamo poguma, da bi se odpravili na pot

STA, M.R.
25.12.2024 08:13

Kristjani so s polnočnimi mašami pričakali božič. V mariborski stolnici jo je daroval mariborski nadškof metropolit Alojzij Cvikl.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Mašo polnočnico je v mariborski stolnici daroval Aljozij Cvikl
Andrej Petelinšek

Škofje so polnočne maše darovali v stolnicah. Predsednik Slovenske škofovske konference Andrej Saje jo je daroval v novomeški, v svoji pridigi pa je med drugim pozval k sprejemanju vseh, veselju do življenja in gradnji miru. Podobno sporočilo sta poslala nadškofa Stanislav Zore in Alojzij Cvikl.

Predsednik škofovske konference in novomeški škof Andrej Saje je v pridigi tudi pozval, naj ob božičnem praznovanju pomislimo na vse tiste, ki ne najdejo mesta v tem svetu, a se po njih vseeno razodeva božje obličje - na brezdomce, tujce, zlorabljene, brezposelne, odrinjene in nezaščitene.

"Pomislimo tudi na vse tiste, ki v teh prazničnih dneh v zdravstvenih in drugih ustanovah skrbijo za bolne in pomoči potrebne, na reševalce in tiste, ki ob tveganju lastnega življenja rešujejo druge. Spomnimo se trpečih v vojnih vihrah in tistih, ki se trudijo za to, da se vojne končajo in se na zemljo ponovno naseli mir. Molimo, da dobrota in ljubezen novorojenega deteta nagovorita otrdela srca ljudi in premagata napuh in egoizem, da bodo vsi ljudje na svetu imeli, kar potrebujejo za dostojno preživetje in življenje," je dejal.

Andrej Petelinšek

Božični prazniki so sicer za Sajeta priložnost, da v naglici življenja zaustavimo korak, se na novo orientiramo, opogumimo in dobimo novih moči za življenje.

Ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore je spomnil, da so preroki po zapisih iz Svetega pisma Jezusa napovedovali kot luč, ki bo razsvetlila svet, ob tem pa se vprašal, ali je v današnjem svetu več luči, kot jo je bilo takrat. "Stopamo v zadnje leto prve četrtine 21. stoletja. Začetek stoletja je zaznamovalo upanje, da bo svet končno začel živeti v spokojnosti, veselju, v miru, v luči. Potem pa so prišli mračni, temni dogodki. Kaj je njihov vzrok? Človekova sebičnost, saj spopadi, napetosti in vojne izvirajo ravno iz sebičnosti, iz človekovega zaslepljenega iskanja osebnih koristi, iz človekovega pohlepa," je dejal.

Andrej Petelinšek
Andrej Petelinšek

Tudi zaradi tega po besedah Zoreta danes pogosto hodimo v temi. "Brezposelni, begunci, lačni in zlorabljeni; strelski pohodi posameznikov, teroristična ubijanja zaradi ubijanja, vedno nova vojna žarišča, ki jih povzročitelji prikazujejo kot skrb za skupno dobro; tisoči in tisoči smrti še nerojenih in ostarelih, ki se ogrinjajo v leporečje pravic, napredka in usmiljenja. Vse to iz dneva v dan vstopa v naše domove in v naše duše," je opozoril.

V dneh, ko opazujemo jaslice kot nekaj zunanjega in materialnega, se mu zdi pomembno, da ne pozabimo na jaslice v nas samih: "Ni namreč lepših jaslic, kot so jaslice človekovega srca. To je prostor nedosegljive ljubezni, velikodušnosti, gostoljubnosti, pa tudi prostor najhujšega greha in vsega, kar je s tem povezano."

Andrej Petelinšek
Andrej Petelinšek

Izpostavil je, da je Bog na svet prišel v preprostem hlevu, s čimer je odrešenje ponujeno vsem. "Ker je Bog svojo zemeljsko pot začel v hlevu, ga tudi mi lahko povabimo v razmetanost svojega srca, da bo vanj prinesel odrešenje," je pozval.

Cvikl: Dostikrat se dogaja, da nimamo poguma, da bi se odpravili na pot

Mariborski nadškof metropolit Alojzij Cvikl je v pridigi izpostavil, da je vera nenehna pot in rast, veren človek pa popotnik. "Dostikrat se dogaja, da nimamo poguma, da bi se odpravili na pot. Največja ovira je ujetost v naše lastne predstave in ideje. Toda če želimo, da se obogatimo in rastemo, je treba iti na pot," je dejal.

Po besedah nadškofa ljudje v ospredje večkrat postavljajo podobo Boga kot nekoga, ki kaznuje, sodi in se celo maščuje, vendar Bog ni tak: "V sveti noči se nam razodeva Bog, ki je usmiljen, ki se sklanja k človeku in nam daje vedno novo priložnost."

Andrej Petelinšek

Sveta noč po besedah Cvikla nagovarja vsakega od nas. "Zato si želim, da bi vsak od nas vsaj malo začutil to vstopanje luči, ki preganja našo temo, da bi vsak začutil v globini svojega srca mir, ki ga svet ne more dati, da bi tako bilo manj nesoglasij in napetosti med nami, več pa konkretnih znamenj ljubezni in dobrote," je še dejal.

Na današnji, božični dan bodo dopoldne potekale osrednje božične maše. Zore bo imel mašo ob 9. uri v ljubljanski stolnici, Cvikl ter Saje pa ob 10. uri v mariborski oz. novomeški stolnici.

Andrej Petelinšek

Novak: Molimo, da božji mir zavlada v srcu vsakega posameznika

Osrednje evangeličansko božično bogoslužje je bilo ob 10. uri v evangeličanski cerkvi v Murski Soboti, vodil ga je evangeličanski škof Leon Novak. V pridigi je med drugim opozoril na nasilje, krize in nesreče, ki smo jim bili priča v zadnjih letih. Izkušnje kažejo, da tudi v najtežjih razmerah ne smemo izgubiti upanja, je poudaril.

"Odprimo vrata našega srca in naših domov za vstop božje luči oziroma njegove ljubezni. Molimo, da božji mir zavlada v srcu vsakega posameznika, da bo ljubezen delovala namesto sovraštva, pravičnost namesto nepravičnosti, mir namesto vojne," je dejal in dodal, da so to vrednote, po katerih svet in človeštvo v tem trenutku najbolj hrepeni. "Na ta način se bo božično sporočilo udejanjilo v naši sredini, se bo Kristus resnično rodil v našem srcu in v naši družbi," je dejal.

Papež Frančišek pa bo opoldne v Vatikanu podelil tradicionalni božični blagoslov mestu in svetu - urbi et orbi.

Božič dela prost dan od leta 1989

Božič velja za drugi največji krščanski praznik, takoj za veliko nočjo. O Jezusovem rojstvu govori Sveto pismo, ki navaja, da se je Jezus rodil tesarju Jožefu in njegovi ženi Mariji v majhnem mestu Betlehem. Po zapisu je Marija rojeno dete povila in položila v jasli hleva, kjer so ga obiskovali tisti, ki so verjeli, da se je rodil odrešenik. Motiv deteta v jaslih hleva je tudi osrednji motiv jaslic.

Božič 25. decembra, ki je v Sloveniji od leta 1989 znova postal prost dan, obeležujejo katoliški in evangeličanski verniki. Del pravoslavnih vernikov, med drugim verniki Srbske pravoslavne cerkve, ga zaradi uporabe drugačnega koledarja praznuje 7. januarja.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta