SD bi lahko še pred junijskimi evropskimi volitvami dobila novo vodstvo. Predsednica SD Tanja Fajon na vprašanje, ali bo spet kandidirala za predsednico stranke, ni hotela neposredno odgovoriti. "Danes ne odhajam ne jaz niti vodstvo stranke," je dejala Fajon in dodala, da do nadaljnjega ostaja predsednica stranke. Ob tem je vnovič poudarila, da ni človek, ki bi skočil z "barke, ki se maje", ter da bodo volilni kongres sklicali na njen predlog. Prav tako je predsedstvo stranke potrdilo njen predlog, da Klemna Žiberta, ki je prejšnji teden ob razčiščevanju afere sodna stavba odstopil s položaja, začasno nasledi Matevž Frangež. Ta dva njena predloga sta bila danes na mizi, je povedala Fajon in dodala, da je SD ob "tolikšni energiji in tako polni dvorani" še kako živa. Z volilnim kongresom pa bodo po njenih besedah v stranki postavili trdne temelje za naprej.
Nova izmera: Objekt na Litijski meri več kot šest tisoč kvadratnih metrov
Meritev geodeta, ki ga je državno odvetništvo po dogovoru z ministrstvom za pravosodje angažiralo za pripravo nove izmere objekta na Litijski cesti 51, je pokazala, da površina omenjene stavbe znaša 6.258 kvadratnih metrov. To je približno tisoč kvadratnih metrov več kot v pogodbi, ki jo je ministrstvo sklenilo s podjetjem Sebastjana Vežnaverja. V omenjeni pogodbi je namreč zapisano, da skupna velikost objekta znaša 5.124 kvadratnih metrov. Meritev je opravil geodet Branko Kovač, v skladu z aneksom k pogodbi pa bo to storitev plačal prodajalec objekta, torej Vežnaver.
"Površina je nekoliko večja, kot je v projektu izvedenih del podjetja Harco, saj tam ni bila zajeta površina še drugega podstrešja," je v svojem mnenju poudaril Kovač. Podjetje Harco je aprila 2021 po poročanju portala Necenzurirano opravilo meritev objekta za prodajalca. V prej omenjenem aneksu k pogodbi med ministrstvom in Vežnaverjem je bilo med drugim zapisano, da se bo cena stavbe na Litijski cesti znižala, če se bo izkazalo, da je njena površina manjša od prvotno zapisane v pogodbi. V obratnem primeru, kot se je zgodilo zdaj, pa bo cena ostala enaka. Spomnimo, Vežnaver je stavbo leta 2017 kupil za 1,7 milijona evrov, decembra lani pa jo je ministrstvu prodal za 7,7 milijona evrov.
Švarc Pipan: Z izključevanjem se ne da rešiti stranke
Med članstvom je bilo v zadnjih dneh zaznati pozive k odstopu celotnega vodstva na čelu s Fajon, slišati je bilo tudi pomisleke o nadaljnjem sodelovanju v koaliciji. Fajon je sicer po sestanku SD s premierjem Robertom Golobom dejala, da na obeh straneh obstaja želja po nadaljnjem sodelovanju, je pa priznala, da je zaupanje med koalicijskimi partnerji načeto. K temu je pripomoglo Golobovo odlašanje glede politične usode pravosodne ministrice Dominike Švarc Pipan. Slednja je sicer prejšnji teden po več pozivih matične stranke SD predsedniku vlade ponudila svoj odstop, Golob pa je sporočil, da ga bo sprejel po tem, ko ga bo predvidoma v roku enega tedna seznanila s svojimi končnimi ugotovitvami glede nakupa nove sodne stavbe na Litijski cesti. V SD niso skrivali nezadovoljstva zaradi premierjeve podpore Švarc Pipan, a je Frangež danes dejal, da so odločeni, da bo vlada dokončala svoj mandat in da bo SD pri tem aktivno sodelovala.
Švarc Pipan, ki uradno še ni odstopila s položaja, je danes izstopila iz SD. "Verjamem v socialno demokracijo, ne verjamem pa več v njeno spoštovanje znotraj – vodstva – stranke SD. Pripravljena sem bila sodelovati pri prečiščenju stranke, pri njenem preporodu, opozarjala, da tako ne gre več naprej, vodstvo pozivala k samorefleksiji in internemu očiščenju spornih praks. A vabila na današnjo sejo konference SD, čeprav sem njena članica, nisem prejela. Tako kot ne vabila na sejo predsedstva, čeprav sem prav tako njegova članica. Vodstvo stranke z menoj že dva tedna ne komunicira ničesar. Z izključevanjem se stranke SD ne da rešiti. Tisti, ki v socialno demokracijo verjamejo in jo tudi živijo, zaslužijo več. Hvala za rože in srečno, SD!" je na Facebooku zapisala Švarc Pipan. Po napovedih bo premier njen odstop sprejel še ta teden, prav tako pa bo v naslednjih dneh začel z iskanjem kandidata za novega ministra. Kot je znano, bo vodenje pravosodnega resorja do imenovanja novega ministra začasno prevzel predsednik vlade.
Razščiščevanje afere sodna stavba je drastično oklestilo rejtinge druge največje vladne stranke. Če bi bile volitve jutri, SD ne bi prestopila štiriodstotnega parlamentarnega praga, je pokazala najnovejša javnomnenjska raziskava Mediane za Delo. Podpora SD je namreč v zadnjem mesecu s 7,5 strmoglavila na 2,6 odstotka, kar po poročanju Dela predstavlja najslabši rezultat stranke po letu 2005. Tanja Fajon je na lestvici najbolj priljubljenih politikov pristala na zadnjem 20. mestu, Dominika Švarc Pipan, ki je ob razčiščevanju nakupa stavbe odkrito izpostavila tudi člane SD, konkretno Žiberta, ki je prejšnji teden nepreklicno odstopil s položaja glavnega tajnika SD, se je medtem na lestvici povzpela na peto mesto, na drugo mesto pa se je zavihtel gospodarski minister Han. Afera sodna stavba je sicer oklestila tudi podporo Golobovi vladi. Delo slednje je kot negativno ocenilo več kot 55 odstotkov, kot pozitivno pa manj kot 15 odstotkov anketirancev.
Banjac: Izstop iz koalicije bi verjetno dokončno pokopal SD
Politolog Marinko Banjac ocenjuje, da SD nima enostavnega izhoda iz godlje, v kateri se je znašla: "Gre za stranko, ki v slovenskem političnem prostoru velja za grupacijo z neko tradicijo, vendar je s svojim delovanjem le še nominalno socialna demokracija. Že dolgo namreč deluje oportuno, kar se vidi v razkoraku med tem, kar so njeni deklarativni programski cilji in usmeritve, in tistim, kar dejansko stranka počne. Pri tem je na primer zelo izrazito zagotavljanje privilegijev in pozicij ljudi, ki so v strankarski strukturi." Do izstopa stranke iz koalicije po njegovi oceni ne bo prišlo, ker da za to znotraj stranke ni nobenega interesa: "Predsednica je trenutno usmerjena k projektu VS OZN, rejtingi stranke so katastrofalni in bi jo izstop verjetno dokončno pokopal. Verjetno pa bi bila smiselna poteza nekakšno resetiranje. To pomeni tudi umik vodstva stranke in umestitev v vodstveno strukturo nekoga z renomejem, s kilometrino in širokim zaupanjem znotraj stranke in potencialnega volilnega telesa."
Banjac ob tem poudarja, da dvomi v to, da se je Golob uštel z odlašanjem pri svoji odločitvi glede usode pravosodne ministrice Švarc Pipan: "Rejtingi vlade so bili že pred tem slabi in to upravičeno. Vlada se ukvarja sama s sabo in Golob je ocenil, da pri tem glavno kolateralno škodo pobira Svoboda." Po njegovih besedah je v tem trenutku še absolutno prezgodaj, da bi lahko ocenili, kaj trenutne razmere pomenijo za Golobovo stranko. "Smo pa zagotovo sredi novega pozicioniranja strank v političnem prostoru in interno komolčkanje med strankami koalicije za nikogar na levi oziroma levi sredini ne bo koristno. Bazen neopredeljenih se krepi in debeli, kar je dober znak, da je ta del volilnega telesa, ki se je v tem bazenu znašel, kritičen in ne sprejema tovrstnih političnih rabot, ki jih pooseblja zadnja afera. Stranke na levi oziroma levi sredini morajo pač živeti s tem, da podpora ni sama po sebi umevna ali zagarantirana," še dodaja politolog.
Katič: Stranka se mora pripraviti na menjavo vodstva
"Rezultat ankete je pričakovan in je posledica enega dogodka, v katerem smo bili vsi člani SD, vključno z vodstvom, po mojem neutemeljeno obremenjeni in kriminalizirani. Na to smo že večkrat opozarjali in na to bomo opozorili tudi danes na konferenci, kjer se bomo srečali v zelo velikem številu. Temeljito se bomo pogovorili o tem, kaj je tisto, kar je bilo narobe v preteklosti s strani naših koalicijskih partnerjev in kaj je narobe z nami samimi. Ko bomo rešili to vprašanje, bomo vedeli, kako naprej," je razmere v SD ob robu obiska v Mariboru komentiral kohezijski minister iz vrst SD Aleksander Jevšek. Da rezultat ankete za stranko ne predstavlja nobenega presenečenja, se je strinjal tudi gospodarski minister iz v kvote SD Matjaž Han: "Nekaj bi bilo narobe, če pri tej zgodbi ne bi doživeli takega padca, ampak verjamem, da ko enkrat padeš, se lahko spet tudi dvigneš – seveda s pravo vizijo in pravim pogledom."
Na vprašanje, ali bo stranka ostala v koaliciji ali ne, je Jevšek odgovoril, da sam meni, da so v SD v vlado vstopili zato, da bodo uresničevali koalicijsko pogodbo in delali za dobro ljudi. "Tu ni odstopanja in po tej poti je treba iti naprej. Potrebno je vzpostaviti čim višji nivo medsebojnega zaupanja med koalicijskimi partnerji in se usmeriti v cilje, ki jih naša družba in naši ljudje pričakujejo od nas," je dejal Jevšek. Na vprašanje, ali bodo Fajon pozvali k odstopu, pa je odgovoril, da se bo o tem morala odločiti sama: "Pri nas imamo statutarna pravila, ki določajo v katerih primerih in na kak način vodstvo stranke odstopa ali ne odstopa." Bivši prvak SD Dejan Židan je ocenil, da je Fajon dobra predsednica stranke in dodal, da mora sama povedati, kakšna bo njena pot, nekdanja obrambna in pravosodna ministrica iz vrst SD Andreja Katič pa je dejala, da verjame, da bodo z iskrenim pogovorom in načrti ožjega vodstva, morebiti tudi za druga imena, ki bi vodila stranko, uspešno šli čez evropske volitve. Zagotovo pa se mora stranka pripraviti na menjavo vodstva, če želi še kdaj prestopiti prag parlamenta, je dodala Katič.