(FOTO) Tonin v Pekrah: Iz dejanj pogumnih domoljubov takratnega časa lahko črpamo moč za vse izzive

STA, VČ
02.06.2021 22:27
2. junija 1991 je v učnih centrih na Igu in v Pekrah slovesno zaprisegla prva generacija vojaških nabornikov, ki so služili v teritorialni obrambi. S tem je Slovenija tudi uradno začela razvijati lastne oborožene sile.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Matej Tonin: "Zavedam se, da je bil tisti čas za vse, ki ste bili aktivno vključeni v osamosvojitvene procese, čas zahtevnih preizkušenj. Izjemno spoštujem ter občudujem vaš pogum, predanost in znanje, s katerim ste prispevali k zmagi našega naroda v prelomnih trenutkih, zato da danes moja generacija lahko žanje sadove vašega dela."
Andrej Petelinšek

Minister za obrambo Matej Tonin je na nocojšnji slovesnosti ob 30. obletnici prve zaprisege slovenskih vojakov v Pekrah pri Mariboru dejal, da so priprave na osamosvojitev in vojna za Slovenijo jasen dokaz, da smo Slovenci nepremagljivi, ko smo povezani in enotni.

"V zadnjem letu nas je epidemija postavila pred težko preizkušnjo. Oblikovanje naših lastnih oboroženih sil in ubranitev naše mlade države nam morata biti navdih, kaj vse lahko dosežemo z našo enotnostjo in solidarnostjo. Iz dejanj pogumnih domoljubov takratnega časa lahko črpamo moč za vse izzive, ki nas čakajo v prihodnosti," je dejal.

"Vsemu svetu smo takrat jasno pokazali, da imamo in da oblikujemo močno slovensko vojsko."
Andrej Petelinšek

V nagovoru na slovesnosti pred izobraževalnim centrom v Pekrah je izpostavil, da je bila na današnji dan pred 30 leti v učnih centrih v Pekrah in na Igu prvič v zgodovini Slovenije izrečena beseda "prisegam". "To je bila prisega v maternem jeziku - prisega prvih slovenskih rednih vojakov v službi Republike Slovenije, in to na služenju izključno na slovenskih tleh. To je bila predvsem prisega slovenskemu narodu in njegovi mladi državi," je dejal. Za Slovence in Slovenke je ta dogodek po njegovih besedah izjemnega zgodovinskega in državotvornega pomena. "Vsemu svetu smo takrat jasno pokazali, da imamo in da oblikujemo močno slovensko vojsko," je poudaril.

Sam je bil takrat, je povedal, v prvem razredu osnovne šole, a se spominja tistega vzdušja enotnosti in gorečnosti. "Zavedam pa se, da je bil tisti čas za vse, ki ste bili aktivno vključeni v osamosvojitvene procese, čas zahtevnih preizkušenj. Izjemno spoštujem ter občudujem vaš pogum, predanost in znanje, s katerim ste prispevali k zmagi našega naroda v prelomnih trenutkih, zato da danes moja generacija lahko žanje sadove vašega dela," je dejal.

Slovenska vojska je po ministrovih besedah eden od temeljev slovenske državnosti, zato si zasluži spoštovanje in pogoje za nemoten razvoj. "Pekrski dogodki in dogodki vojne za Slovenijo nas opozarjajo, da je dobro opremljena in izurjena Slovenska vojska ključna za zavarovanje in ohranitev slovenske suverenosti. Brez varnosti in miru ni države blaginje," je dejal.

Andrej Petelinšek

Spomnil je na nedavni sprejem zakona o zagotavljanju sredstev za investicije v Slovenski vojski v letih 2021 do 2026, ureditev statusa vojakov po 45. letu ter prenovo koncepta temeljnega vojaškega usposabljanja. "Za poletno usposabljanje smo prejeli že skoraj 150 vlog," je povedal.

Na začetku je zbrane na slovesnosti nagovoril nekdanji zaposleni v pekrskem učnem centru Dušan Krošelj. Opisal je priprave na zaprisego pred 30 leti in druge takratne dogodke. "Bili smo prepričani, da gremo v nove čase, da nam bo lepše. Tu pa bom končal," so bile besede, s katerimi je zaključil svoj govor.

Od takratnih 120 nabornikov v pekrskem učnem centru je bil na današnji prireditvi, ki se je zaključila s preletom vojaških letal PC 9, le eden, poslanec DZ Franc Breznik (SDS).

Na začetku je zbrane na slovesnosti nagovoril nekdanji zaposleni v pekrskem učnem centru Dušan Krošelj. Opisal je priprave na zaprisego pred 30 leti in druge takratne dogodke. "Bili smo prepričani, da gremo v nove čase, da nam bo lepše.
Andrej Petelinšek

Na Igu je slovesnost v spomin na dogajanje pred 30 leti potekala v torek, slavnostni govornik pa je bil predsednik vlade Janez Janša.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta