"To je darilo tistih, ki se ne bojijo konstruktivne nezaupnice," Karl Erjavec za Večer cinično komentira, kar ga je, in njegovo družino, pričakalo zjutraj doma, ob glavni cesti v Naklem na Gorenjskem: žaljivka na vrtni ograji, dan po tistem, ko je novi stari predsednik Desusa in mandatar koalicije KUL začasno umaknil kandidaturo, dokler o konstruktivni nezaupnici nimajo možnosti glasovati vsi poslanci.
"Smo globoko v 30. letih prejšnjega stoletja," pravi Erjavec.
Predsednik Desusa je dogodek prijavil policiji. Za varovanje pa ne bo zaprosil, ne čuti se ogrožen. Ga pa žalosti, ko vidi, kakšna politična kultura danes prevladuje v državi.
"Vseeno sem prepričan, da je ne glede na vse te umazane akcije nasprotnega pola Slovenija še vedno varna država tudi za opozicijske politike," pravi. Erjavec bi rad, da se politična kultura dvigne, da se delitve nehajo. "Videli smo, kam je takšen politični diskurz pripeljal Ameriko, tega si ne želimo."
Odziv stranke DeSUS
"V stranki DeSUS ostro obsojamo vsakršna dejanja vandalizma, napade na osebno integriteto in sovražni govor. V času, ko se kot narod soočamo z eno od največjih preizkušenj v naši zgodovini - z epidemijo koronavirusa in vsakodnevnimi preizkušnjami, ki jih prinaša tako na zdravstvenem, socialnem in ekonomskem področju, bi morali biti naši glavni prioriteti solidarnost in strpnost ter delovanje v dobro vseh.
Žalosti nas, ko vidimo, kakšna politična kultura danes prevladuje v državi. Plakati z neprimernimi in žaljivimi vsebinami, uničevanje zasebne lastnine predsednika stranke DeSUS Karla Erjavca in vsakodnevne grožnje v različnih oblikah, ki so jih deležni naši predstavniki, sodijo v nek drug čas. Slovenija, država mnogoterih lepot, socialnih, pravnih in demokratičnih načel, preprosto ne more in ne sme postati država kriminala, sovraštva in napadov na posameznike ter institucije. A ne glede na to, da se nekateri zelo očitno bojijo uspeha konstruktivne nezaupnice in drugačnega mandatarstva, nasilje in vandalizem nikoli in nikdar ne bosta sinonim poguma.
Prepričani smo, da ne glede na vse dogodke, ki smo jim priča, je Slovenija še vedno varna država. Na nas pa je, da skupaj stremimo k temu, da se politična kultura dvigne in da prenehamo z delitvami. In takšno ogledalo moramo ponuditi svetu."
Že prejšnji teden je odhod na policijo napovedal Branko Simonovič, tisti poslanec Desusa, ki ni dal podpisa pod predlog konstruktivne nezaupnice vladi Janeza Janše.
Na twitter profilu Anonymous Slovenia so poslancu zaradi njegove odločitve očitali, da je izdal svoj narod, je povedal. Spomnil je še na plakate z njegovo fotografijo in kljukastim križem.
Zaradi plakatov na Obali z napisom Heroj ali izdajalec je že prej prijavo policiji napovedal tudi poslanec SMC Gregor Perič. Perič in Simonovič sta za grožnjami videla pritiske zaradi morebitne nezaupnice vladi.