Ko te druga ekipa premaga za sedem stotink, boli enako, naj gre za vrhunski šport ali za gasilsko tekmovanje. Pri slednjem se za vsemi vajami na tekmovanju skriva tudi priprava na resne situacije, ki gasilke in gasilce čakajo ob požarih in drugih nesrečah.
Več kot 4000 tekmovalcev v dveh dneh
Prvi del je bil v soboto, ko se je na mladinskem tekmovanju pomerilo približno 1500 pionirk in pionirjev ter mladink in mladincev. Tekmovalo je 144 ekip. Danes pa so svoje moči in znanje preizkusili še člani in članice ter starejši gasilci in gasilke. Na to tekmovanje je bilo prijavljenih 247 tekmovalnih enot. Te so se še posebno preizkusile, saj so jim dodatno delo na progi naložile dežne kaplje. Sobotno tekmovanje in velik del nedeljskega je potekalo na stadionu Kladivar v Celju, veterani in veteranke, gasilci in gasilke, starejši od 55 let, so se pomerili na Skalni kleti. Namesto velike otvoritvene prireditve, kjer bi drugače na stadion v postroju naenkrat vkorakalo 3000 gasilk in gasilcev, so se ekipe po razporedu in posamezno razvrščale po progi in med nalogami. Od prve komisije, kjer so gasilce, postavljene v postroj, pregledali od čelade do škornjev. Ekipe so nato izvedle tri različne vaje. Od vaje razvrščanja, kjer se že od mladih let učijo slediti vodji, do vaje z motorno brizgalno, v kateri so morale ekipe povezati cevi, da je "voda pritekla do požara", kjer so se člani v nekaterih ekipah gibali v usklajeni "koreografiji", preizkusili pa so se še v štafeti na 400 metrov z ovirami.
Zadovoljstvo po opravljeni progi
Fantje iz članske ekipe gasilskega društva Oplotnica so bili po opravljenem delu na progi navdušeni. "Proga je bila dobro pripravljena, razmere pa niso bile najboljše. Kot naša prednost so se pokazale izkušnje, saj smo že leta 2017 zastopali slovenske barve na gasilski olimpijadi v Beljaku. To je igralo ključno vlogo, da smo kljub vremenskim razmerami imeli dober rezultat," je povedal vodja ekipe Matej Fridrih in dodal, da so poleg njih Oplotnico zastopali še veterani, članice in mladinke. Tudi njihovo delo je preteklo leto zaznamovalo, saj so zelo aktivni tudi na operativen področju in je veliko članov ekipe prvih operativcev, ki posredujejo pri intervencijah.
Parada gasilskih veščin - od vaj razvrščanja do dela z brizgalno
Težke razmere je potrdila tudi vodja ekipe članic iz Hajdoš Lidija Terbulec: "Je pa bilo za vse enako. Celotna letošnja sezona je bila težka, saj ni bilo veliko možnosti za treniranje, smo se pa pripravile po najboljših močeh." Tudi s tribune so se slišali glasno navijanje in vzkliki ob uspehih ekip.
Drugo leto bo Celje spet gasilsko obarvano
To tekmovanje je bilo tudi generalka za gasilsko olimpijado, ki bo prihodnje leto med 17. in 24. julijem v Celju. V nedeljskem delu tekmovanja sta minister za obrambo Matej Tonin in predsednik GZS Janko Cerkvenik podpisala pogodbo o sodelovanju pri organizaciji gasilske olimpijade. "Na tem tekmovanju, ki je po številu udeležencev primerljivo z olimpijado, smo preizkušali organizacijo in opremo, ki smo jo kot donacijo prejeli od podjetja Rosenbauer. Že četrtič smo preizkusili tudi program, ki je narejen izključno za naša tekmovanja in smo ga razvijali prav za olimpijado. Z njim se lahko dogajanje spremlja vsako minuto in tudi rezultati se izpisujejo," je povedal poveljnik Gasilske zveze Slovenije Franci Petek. Tekmovanje so lani preložili dvakrat, letos pa so se ukrepi ravno toliko sprostili, da so ga lahko izvedli. Tekmovanje so si ogledali tudi predstavniki mednarodne gasilske organizacije, da so preverili pripravljenost organizatorjev na olimpijado. Po znanje o organizaciji takšnega tekmovanja pa so prišli predstavniki gasilcev iz Avstrije in Hrvaške.