Skupščina veletrgovca s plinom Geoplin, ki je v 74-odstotni lasti delno državnega Petrola, 25 odstotkov družbe pa neposredno obvladuje država, je zamenjala vodstvo družbe. Namesto odpoklicane Vanje Lombar, ki je bila imenovana v začetku leta, je za petletni mandat za poslovodjo imenovala Aleša Zupančiča, so sporočili iz družbe. Zupančič je bil v Geoplinu do zdaj prokurist, je pa tudi direktor upravljanja analiz za nabavo in trgovanje z naftnimi derivati in energenti v Petrolu.
Do menjave prihaja v času, ko je Geoplin ob trenutni energetski krizi eden od osrednjih akterjev, ki bo skupaj s stebroma elektroenergetskega sistema, Holdingom Slovenske elektrarne (HSE) in Gen energijo, ter sistemskimi operaterji na področju elektrike in plina ob trenutnih izjemno velikih tveganjih in visokih cenah zaradi posledic ruskega napada na Ukrajino igral bistveno vlogo pri zagotavljanju energetske oskrbe v prihajajočih mesecih. V ta namen je DZ na predlog vlade sprejel tudi poseben zakon za obvladovanje krize pri oskrbi z energijo.
Geoplin je tako v pogovorih za alternative oskrbi s plinom iz Rusije, pri čemer naj bi bili najdlje pogovori za dobavo alžirskega plina prek italijanskega omrežja. Po neuspehu pri potegovanju za dodatne zmogljivosti na terminalu za utekočinjeni naftni plin (LNG) na hrvaškem Krku je Geoplin izrazil tudi interes za nakup dodatnih zmogljivosti na LNG-terminalu v italijanskem Rovigu, ki je v delni lasti Katarja.
Geoplin skrbi tudi za najem skladiščnih zmogljivosti za plin v sosednjih državah, saj Slovenija lastnih kapacitet nima.
Veletrgovec s plinom bo skupaj s HSE in Gen energijo deležen tudi državnega poroštva za obveznosti, ki izhajajo iz izvedbe poslov na trgu elektrike oziroma za nakupe plina zunaj EU. Zgornja meja poroštev za Geoplin je 400 milijonov evrov.