V Večeru smo sredi junija napovedali sprejetje energetskega dovoljenja za drugi blok Nuklearne elektrarne Krško (NEK), ministrstvo za infrastrukturo Jerneja Vrtovca pa ga je družbi Gen energija izdalo ta teden. Čeprav je Vrtovec ponovil, da ne gre za dokončno odločitev za samo investicijo, so odzivi burni.
Avstrija zaskrbljena in zahteva preverjanje potresne ogroženosti
Najbolj so po besedah avstrijske ministrice za okolje Leonore Gewessler zaskrbljeni v sosednji Avstriji. Ta je njihove pomisleke na Brdu pri Kranju že prenesla slovenskemu kolegu Andreju Vizjaku. Ob robu neformalnega srečanja ministrov za okolje ga je pozvala, naj potresno ogroženost lokacije ponovno preverijo mednarodni strokovnjaki. "Jedrska energija na splošno ni varna in predstavlja ogromna tveganja. Ta so še toliko večja, če jedrske elektrarne stojijo na potresno ogroženih območjih. NEK stoji na takšnem območju in je tako še posebej tvegan jedrski objekt v bližini avstrijske meje, je Gewesslerjeva izjavila za agencijo APA. Dodala je še, da tako podaljšanje življenjske dobe obstoječega bloka nuklearke kot tudi načrtovani drugi blok predstavljata tveganje za ljudi v Avstriji. "Te pomisleke sem odločno sporočila svojemu slovenskemu kolegu in pričakujem, da jih bo vzel resno," je še dejala avstrijska ministrica za okolje.
Rožman o jedrskih odpadkih in Westinghousu
Nedavno je Stane Rožman, dolgoletni predsednik uprave Nuklearne elektrarne Krško (NEK), v pogovoru za Večer dejal, da stališča podpore politike izgradnji drugega bloka razume kot spoznanje, da je jedrska energija del rešitve, ne del problema: "Seveda mora v to verjeti najširša javnost. Naša naloga je, da smo do javnosti korektni in transparentni, da jo prepričamo z argumenti. Odlaganje radioaktivnih odpadkov seveda mora biti rešeno in bo rešeno." Glede na to, da je v NEK vgrajena ameriška tehnologija Westinghouse, smo ga povprašali še, ali bi lahko bili Američani v igri tudi za NEK 2: "Mi se z nikomer ne dogovarjamo. Kot rečeno, je za investicijo odgovorna Gen energija. Kar pa zadeva Westinghouse, so delovni odnosi, logično, vzpostavljeni na vseh ravneh. Vendar so taki tudi z drugimi dobavitelji jedrske tehnologije; nihče nima prednosti. Dobave so zaupane in bodo zaupane tistemu, ki bo najboljši po objektivnih kriterijih vrednotenja ponudbe."
Zaskrbljeni so tudi na avstrijskem političnem parketu, saj so socialdemokrati (SPÖ) avstrijsko vlado pozvali, naj aktivno posreduje ter jasno in odločno nastopi proti širitvi jedrske energije v Evropi. Od ministrice Gewesslerjeve pa pričakuje intenzivna prizadevanja na evropski ravni.
Hrvaška bi financirala in kupovala jedrsko energijo
Kljub temu je minister Andrej Vizjak po neformalnem srečanju okoljskih ministrov izdajo energetskega dovoljenja pozdravil, saj da brez tega vira energije ne vidi možnosti razogljičenja in doseganja zanesljive oskrbe. Ob čemer je Slovenija v postopku opuščanja premoga, življenjska doba trenutnega bloka pa se izteka, je še dejal.
Tudi infrastrukturni minister Vrtovec se je o tej temi že pogovarjal z ministri sosednjih držav, kljub znanim stališčem pa bodo pogovore še nadaljevali. Ob čemer, kot je dejal, vsaka država zagotavlja svoj energetski "miks", in da je stališče Evropske komisije glede jedrske energije jasno in nedvoumno.
GZS podpira NEK 2
V Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) pozdravljajo izdajo energetskega dovoljenja za NEK 2, ob čemer pa poudarjajo, da morajo biti pred zagonom projekta znana natančna finančna konstrukcija, jasno opredeljeni pogoji z zornega kota varnosti in dosežen širok družbeni konsenz. Industrija v Sloveniji ustvari četrtino bruto domačega proizvoda (BDP), skupaj s storitvenimi dejavnostmi (prevoz, logistika, turizem, informacijske tehnologije), ki so z njo povezane, pa več kot polovico BDP. V GZS še menijo, da Slovenija svoji industriji brez jedrske energije ne bo mogla zagotavljati zanesljive, okoljsko sprejemljive in konkurenčne električne energije. Pri gradnji in obratovanju drugega bloka NEK pa bi lahko sodelovala domača podjetja, kar bi imelo pozitiven učinek na povečanje BDP.
Medtem pa so v sosednji Hrvaški, kjer že prejemajo polovico električne energije iz NEK, po besedah gospodarskega ministra Tomislava Ćorića pripravljeni na pogovore s Slovenijo o financiranju gradnje drugega bloka in tudi o dobavi električne energije. O tem se je že pogovarjal tudi z ministrom Vizjakom. Ocenil je še, da ne slovenska Gen energija niti Hrvaško elektrogospodarstvo (HEP), ki sta partnerja v nuklearki v Krškem, nista zmožna sama financirati več milijard evrov vrednega novega bloka. Medtem je tudi hrvaški premier Andrej Plenković potrdil, da je Hrvaška pripravljena na pogovore s Slovenijo o drugem bloku nuklearke.
Med pomisleki civilne družbe je najglasnejši nekdanji okoljski minister Pavel Gantar, ki se javno sprašuje, kako je lahko izdaja energetskega dovoljenja prvi korak k energetski neodvisnosti, ob dejstvu, da sta tehnologija in gorivo uvožena. "Eno mora biti jasno: proces razprave in odločanja o jedrski energiji se ne more začeti z izdajo energetskega dovoljenja," še meni Gantar.