Gradnja drugega jedrskega bloka že razdvaja sosede

Srečko Klapš
23.07.2021 04:00
Medtem ko bo Avstrija problem varnosti nuklearke v Krškem problematizirala na evropskem parketu, bi Hrvati pri gradnji drugega bloka sodelovali.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Jedrsko usmeritev Slovenije podpirajo tako leve kakor tudi desne vlade. Nekdanji premier Marjan Šarec se je v Krškem mudil avgusta 2019. Foto: Nebojša TEJIĆ
Nebojsa Tejic/kolektiffimages

V Večeru smo sredi junija napovedali sprejetje energetskega dovoljenja za drugi blok Nuklearne elektrarne Krško (NEK), ministrstvo za infrastrukturo Jerneja Vrtovca pa ga je družbi Gen energija izdalo ta teden. Čeprav je Vrtovec ponovil, da ne gre za dokončno odločitev za samo investicijo, so odzivi burni.

Stane Rozman 
Tit Kosir

Avstrija zaskrbljena in zahteva preverjanje potresne ogroženosti

Najbolj so po besedah avstrijske ministrice za okolje Leonore Gewessler zaskrbljeni v sosednji Avstriji. Ta je njihove pomisleke na Brdu pri Kranju že prenesla slovenskemu kolegu Andreju Vizjaku. Ob robu neformalnega srečanja ministrov za okolje ga je pozvala, naj potresno ogroženost lokacije ponovno preverijo mednarodni strokovnjaki. "Jedrska energija na splošno ni varna in predstavlja ogromna tveganja. Ta so še toliko večja, če jedrske elektrarne stojijo na potresno ogroženih območjih. NEK stoji na takšnem območju in je tako še posebej tvegan jedrski objekt v bližini avstrijske meje, je Gewesslerjeva izjavila za agencijo APA. Dodala je še, da tako podaljšanje življenjske dobe obstoječega bloka nuklearke kot tudi načrtovani drugi blok predstavljata tveganje za ljudi v Avstriji. "Te pomisleke sem odločno sporočila svojemu slovenskemu kolegu in pričakujem, da jih bo vzel resno," je še dejala avstrijska ministrica za okolje.

Zaskrbljeni so tudi na avstrijskem političnem parketu, saj so socialdemokrati (SPÖ) avstrijsko vlado pozvali, naj aktivno posreduje ter jasno in odločno nastopi proti širitvi jedrske energije v Evropi. Od ministrice Gewesslerjeve pa pričakuje intenzivna prizadevanja na evropski ravni.

Hrvaška bi financirala in kupovala jedrsko energijo

Kljub temu je minister Andrej Vizjak po neformalnem srečanju okoljskih ministrov izdajo energetskega dovoljenja pozdravil, saj da brez tega vira energije ne vidi možnosti razogljičenja in doseganja zanesljive oskrbe. Ob čemer je Slovenija v postopku opuščanja premoga, življenjska doba trenutnega bloka pa se izteka, je še dejal.

Tudi infrastrukturni minister Vrtovec se je o tej temi že pogovarjal z ministri sosednjih držav, kljub znanim stališčem pa bodo pogovore še nadaljevali. Ob čemer, kot je dejal, vsaka država zagotavlja svoj energetski "miks", in da je stališče Evropske komisije glede jedrske energije jasno in nedvoumno.

Medtem pa so v sosednji Hrvaški, kjer že prejemajo polovico električne energije iz NEK, po besedah gospodarskega ministra Tomislava Ćorića pripravljeni na pogovore s Slovenijo o financiranju gradnje drugega bloka in tudi o dobavi električne energije. O tem se je že pogovarjal tudi z ministrom Vizjakom. Ocenil je še, da ne slovenska Gen energija niti Hrvaško elektrogospodarstvo (HEP), ki sta partnerja v nuklearki v Krškem, nista zmožna sama financirati več milijard evrov vrednega novega bloka. Medtem je tudi hrvaški premier Andrej Plenković potrdil, da je Hrvaška pripravljena na pogovore s Slovenijo o drugem bloku nuklearke.

Med pomisleki civilne družbe je najglasnejši nekdanji okoljski minister Pavel Gantar, ki se javno sprašuje, kako je lahko izdaja energetskega dovoljenja prvi korak k energetski neodvisnosti, ob dejstvu, da sta tehnologija in gorivo uvožena. "Eno mora biti jasno: proces razprave in odločanja o jedrski energiji se ne more začeti z izdajo energetskega dovoljenja," še meni Gantar.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta