Hoditi po temi je nevarno

Vsebino omogoča AVP Vsebino omogoča AVP
30.09.2019 14:31

Slednje ne velja le za t. i. svetovne prestolnice kriminala, temveč tudi za Slovenijo. Po podatkih Agencije za varnost prometa je v temnem delu dneva letos umrlo kar 9 izmed 11 smrtnih žrtev med pešci.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Shutterstock

Poleg tega prihajajo meseci, ki so do pešcev najmanj prizanesljivi – jeseni ter pozimi se namreč zgodi največ prometnih in tudi smrtnih nesreč z udeležbo pešcev. Poleg teme pa nizke temperature ter padavine vseh vrst in oblik, krajši dnevi, slabša vidljivost in spolzke ceste za pešce predstavljajo še več nevarnosti.
Ti tudi sicer spadajo med bolj ranljive udeležence v cestnem prometu, saj ne premorejo oklepa, sestavljenega iz nekaj deset centimetrov pločevine in/ali plastike. Lani je sicer statistika zabeležila najmanj prometnih nesreč z udeležbo pešcev v zadnjem petletnem obdobju. Pešci so bili skupno udeleženi v 597 prometnih nesrečah (6 % manj kot v letu 2017), a se je kljub manjšemu številu prometnih nesreč število umrlih pešcev v letu 2018 v primerjavi z letom poprej povečalo – umrlo je 13 pešcev oziroma trije več kot v letu 2017.

Za varnost pešcev moramo skrbeti vsi

Dejstvo je, da moramo za varnost pešcev poskrbeti vsi – tako pešci kot vozniki. Pri tem se moramo v vlogi pešca zavedati svoje ranljivosti in ravnati po predpisih – pri hoji uporabljati pločnike ter cesto prečkati le na označenih prehodih za pešce. Tam, kjer ni pločnikov, moramo hoditi ob levem robu, zato da prej opazimo nasproti vozeča vozila. V primeru teme tudi ne pozabimo na uporabo odsevnih teles in svetlejših oblačil, ki pripomorejo k vaši vidnosti.
​Pešci namreč pogosto naredimo napako, ko sklepamo, da nas vozniki v temi vidijo, če mi vidimo vozilo, toda vozila uporabljajo luči, zato so opazna že na daleč, temno oblečenega pešca pa v mraku ali temi vozniki hitro spregledajo.

Shutterstock

Starejši pešci še posebej ogroženi

Delež starejših v Sloveniji se povečuje, saj ti predstavljajo že skoraj petino prebivalstva. Žal starejši od 65 let polnijo tudi statistiko umrlih pešcev v prometnih nesrečah. Delež pešcev, ki v prometnih nesrečah izgubijo življenje narašča v starostnih skupinah od 45. leta starosti dalje. Pri starejših ljudeh se namreč pogosteje pojavljajo napake zaradi slabših psihofizičnih sposobnosti, saj se s starostjo postopoma pričnejo pojavljati spremembe v obnašanju, slabšajo se tudi vidne in slušne funkcije. Prav tako so pogosto oblečeni v temna oblačila, zaradi česar jih vozniki težje opazijo. Med letošnjimi žrtvami med pešci prav nobena ni bila ustrezno vidna.

Shutterstock

Avtoceste nevarnejše od glavnih cest!

Letošnja statistika (podatki do 15.9.2019) postreže z zanimivimi ugotovitvami. Pričakovano se večina, kar 86 % vseh prometnih nesreč z udeležbo pešcev pripeti na cestah v naselju. Največ pešcev prav tako umre v naseljih (48 %) ter na regionalnih cestah (25 %). Na tretjem mestu po umrlih pešcih pa je že avtocesta (13 %), pravzaprav več pešcev umre na avtocestah kot glavnih cestah!
Za voznike bo prav prišel ponoven poziv, naj zmanjšajo in prilagodijo hitrost vožnje v naseljih ter pešcem odstopijo prednost na prehodih – tako, kot so se učili v avtošoli. Glavni trije vzroki za nastanek prometne nesreče z najhujšimi posledicami za pešce v zadnjih petih letih so še vedno neupoštevanje in odvzem prednosti, neprilagojena oziroma prehitra vožnja voznikov ter nepravilnosti, storjene s strani pešca.
Velik krivec za smrtne žrtve med pešci je tudi alkohol – tako med žrtvami kot med povzročitelji prometne nesreče. Praviloma gre za visoko stopnjo alkohola.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.