Hofer za povezavo po modelu Beneluksa

Urban Červek Urban Červek
24.08.2016 20:27
Kandidat za predsednika Avstrije Norbert Hofer kot član svobodnjaške stranke svoj položaj krepi z odločno protimigrantsko, protimuslimansko in protiturško retoriko
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Norbert Hofer

Čez dober mesec se boste s protikandidatom Alexandrom Van der Bellnom znova podali v boj za predsednika Avstrije. Ustavno sodišče je prejšnje volitve razveljavilo zaradi nepravilnosti pri štetju glasov in velike izenačenosti med vami in protikandidatom. Kaj to pove o avstrijski družbi, lahko govorimo o razklanosti volilnega telesa?

Statistika glasovanja v razveljavljenem drugem krogu volitev kaže predvsem eno očitno razliko - za vas so volili v glavnem delavci in ljudje z nižjo izobrazbo, medtem ko so za vašega protikandidata glasovali predvsem uslužbenci in ljudje z univerzitetno izobrazbo. Lahko bi sklepali, da ste s svojimi populističnimi stališči lažje prepričali manj izobražene.

Ampak prav na vas letijo kritike, da naslavljate strah, ki se je zaradi migracijske krize naselil v ljudeh.

Na volilnih zborovanjih govorite, da se je treba braniti, da je treba braniti mejo. Ali ta retorika ne vzbuja nelagodja med ljudmi, občutek ogroženosti, nevarnosti? Govorite, da se je treba oborožiti.

Na obisku v Sloveniji ste predstavili predlog o tako imenovanem srednjeevropskem Beneluksu, da naj države Avstrija, Slovenija, Hrvaška, Madžarska oblikujejo nekakšno unijo znotraj Evropske unije, s katero bi se postavili po robu velikim državam, kot sta Nemčija in Francija. Vaš morebitni bodoči kolega, slovenski predsednik Borut Pahor, pa se po drugi strani zavzema za nekaj povsem drugega, za več Evrope, za več Bruslja, več federalizma.

Naš predsednik je bil goreč zagovornik tako imenovanega nemško-francoskega vlaka.

Kako ocenjujete odnos med Slovenijo in Avstrijo?

Toda slovenska manjšina na Koroškem je imela zelo slabe izkušnje s koroško svobodnjaško stranko. Obstaja globoko nezaupanje do vaše stranke.

Podatki kažejo dramatičen upad števila pripadnikov slovenske manjšine v zadnjih sto letih. Kaj bi kot avstrijski predsednik storili, da bi izboljšali razmere za manjšino?

Menite, da bi lahko povišali sredstva za dvojezične šole na primer?

Avstrija se je v zadnjih dneh zapletla v oster spor s Turčijo. Ali podpirate stališče vaše vlade, da je treba prekiniti pristopna pogajanja s Turčijo za njen vstop v EU?

Kako se počutite ob dejstvu, da so se politiki v Evropi javno oddahnili, ko so izvedeli, da je zmagal Van der Bellen in ne vi? To ni dober obet za primer, če boste izvoljeni. Kako boste sodelovali s kolegi v EU?

Čeprav ste pred volitvami glasno navijali, da bi na oblast prišla vaša svobodnjaška stranka, da bi njen predsednik Strache postal kancler?

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta