Dvorana Cineplexxa v Mariboru je bila nedavno prizorišče edinstvenega dogodka, ki ga je priredil institut FajterSi. Prvič so povezali športnike in privržence vseh borilnih športov in veščin v Sloveniji. Osrednji del dogodka so tako namenili podelitvi priznanj mojstrom in prvakom v različnih borilnih veščinah, ki s svojo predanostjo in nadarjenostjo že desetletja navdušujejo posameznike in postavljajo mejnike v svetu borilne umetnosti. Posameznikom, ki so simbol poguma, vztrajnosti in spoštovanja, ki spodbujajo k iskanju notranje moči in izpolnjevanju lastnih potencialov.
Druščina na dogodku je zato bila zelo pisana. Pobudnik in tudi glavni organizator dogodka je bil Mariborčan Damijan Kren, po izobrazbi diplomirani ekonomist. Že v rani mladosti se je zapisal borilnim veščinam, vzhodnjaški filozofiji in zdravemu načinu življenja. Z različnimi borilnimi veščinami se še zmeraj ukvarja, svoje znanje, ki si ga je pridobil in ga izpopolnjeval na mednarodnih seminarjih, pa je uspešno prenesel tudi na tekmovalno raven, kjer je dosegel nekaj vidnih rezultatov. Zadnjih nekaj let je v intervjujih predstavljal mojstre različnih borilnih veščin širom Slovenije in s tem širil njihovo prepoznavnost.
Odlična zamisel za enotni portal
V času epidemije, ko smo bili večinoma doma, se mu je porodila misel, da bi vse borilne veščine v Sloveniji združili pod isto streho pod nazivom FajterSI. "Do tedaj nikjer nisem zasledil portala, na katerem bi bile vse borilne večine, ampak je vsak klub imel svojega. Odločil sem se, da jih bom poskušal čim več združiti na enem portalu, in nastal je FajterSI," je razložil Damijan Kren. "Najprej sem s sodelavci poskrbel za facebook stran, a ker je bil odziv slab, sem se se lotil video intervjujev s predsedniki, trenerji in mojstri borilnih veščin v društvih, klubih, organizacijah in sekcijah po vsej Sloveniji. Bilo jih je več kot 80 in zadeva se je počasi začela premikati v pozitivno smer," je pojasnil. "V FajterSI, ki je odprto združenje za vse, ki se željo pridružiti, je sedaj združenih več kot 24.000 športnikov in športnic ter več kot 400 društev, klubov, organizacij, sekcij. To me je v minulem letu spodbudilo, da sem začel razmišljati, kako se oddolžiti vsem, ki so tako ali drugače širili prepoznavnost borilnih veščin z izjemnimi rezultati ali trenerskim delom, s čimer so borilne veščine v Sloveniji dvignili na višjo raven. Tisti, ki so še v bojevniških veščinah, od klasičnih do sodobnih, bogatijo slovensko borilno skupino. So neprekosljiv simbol poguma in vztrajnosti in s predanostjo in nadarjenostjo že desetletja navdušujejo posameznike in postavljajo nove mejnike. Priznanja bi podeljevali tudi najobetavnejšim, ki so šele zakorakali na pot ene od borilnih veščin, a so z dosežki že opozorili na svoje velike zmožnosti," je še dodal Kren, ki je kot tekmovalec leta 2001 osvojil drugo mesto na državnem prvenstvu v karateju v borbah in leta 2002 peto mesto na svetovnem prvenstvu v borbah. Kren je znan tudi kot ustanovitelj Nanbudo zveze Slovenije in ustanovitelj novonastale borilne veščine tenkido, ki vsebuje prvine aikida, karateja, džudžica, tekvondoja in tajskega boksa. Leta 2012 je izdal knjigo z naslovom Tenkido, pot do sožitja telesa in duha.
Na prireditvi v Cineplexxu so najprej s sodobnimi tehnologijami predstavili začetek in razvoj borilnih veščin, nadaljevali pa so s podelitvijo priznanj. Dobili so jih Vladimir Sitar (kikboksing), Duško Čavić (boks), Rudi Majcen (aikido), Dejan Zavec (boks), Edvin Ramdedović (mešane borilne veščine), Mihaela Jerinić (fudokan karate), Žiga Božič (kjokušin karate) in dr. Rudolf Jakhel (za življenjsko delo). Z izjemo Jerinićeve in Božiča, ki se v svojih športih šele uveljavljata, so bili vsi drugi vrhunski tekmovalci, svetovni ali evropski prvaki, večkratni prvaki nekdanje Jugoslavije in Slovenije. Brez izjeme svoje poslanstvo nadaljujejo kot priznani in uveljavljeni trenerji, saj so vzgojili na stotine uspešnih tekmovalcev in tekmovalk.
Od otroštva zapisana borilnim veščinam
Ptujčan Vladimir Sitar je v življenju dobil veliko priznanj za aktivno delo v karateju, aikidu, judu, budokaju, boksu, savateju in predvsem v kikboksingu, med drugim tudi Bloudkovo plaketo. "Tokratno priznanje je zame veliko presenečenje, je nekaj posebnega. Vsa čast Damijanu Krenu, ki je ustanovil FajterSI in skrbi za rast organizacije. Opravil je veliko dela, še posebej pa se je izkazal z organizacijo tokratne prireditve s podelitvijo priznanj. Vem, da je še veliko zaslužnih mojstrov borilnih veščin, ki bi si zaslužili podobno priznanje, verjamem, da bodo v prihodnjih letih prišli na vrsto," je med drugim povedal Sitar, ki se je z borilnimi veščinami začel ukvarjati v otroštvu in spoznaval različne veščine. Po sijajni športni poti je postal ugleden trener, od leta 2010 je tudi predsednik Kikboksing zveze Slovenije. "Zveza je pridružena članica družine olimpijskih športov. Star sem 63 let, mogoče bom dočakal tudi to, da bo kikboksing na programu olimpijskih iger," je dodal Vladimir Sitar, ki je bil dolga leta tudi selektor reprezentance, ustanovil je več klubov ter izdal dve knjigi in več publikacij o kikboksingu.
Mariborčan Rudi Majcen, ki se je kot otrok zapisal judu in se v tem športu uveljavil tudi kot tekmovalec, se je pozneje spoprijateljil z aikidom in džužicem in z nekaterimi drugimi borilnimi veščinami. "Počaščen sem, da sem dobil priznanje. Je nagrada za moje dosedanje delo in hkrati breme, da se moram še naprej dokazovati. Ko sem prenehal tekmovati, sem bil aktiven v judu in džudžicu, leta 1994 sem ustanovil Aikido društvo Maribor, v katerem skrbim tudi za posebno vejo aikida, ki je namenjen ljudem s posebnimi potrebami, takimi, ki imajo poškodovane roke ali noge ali so priklenjeni na voziček. Imam še kluba v Slovenski Bistrici in Ljubljani, dela je prek glave, a če imaš nekaj rad, ni ovir, ki jih ne bi bilo mogoče premagati. Imam 70 let, upam, da bom še nekaj let tako aktiven, kot sem sedaj," je povedal Rudi Majcen, tudi inštruktor za borilne veščine in dobitnik Cizljeve plakete.
Jakhlu priznanje bojevnik
Na prireditvi je še posebej žarel dr. Rudolf Jakhel, eden od utemeljiteljev karateja v Sloveniji, ki so mu podelili priznanje bojevnik za življenjsko delo. V uvodu obrazložitve priznanja je bilo med drugim zapisano, da je Jakhel s svojim neomajnim duhom, ljubeznijo in predanostjo do borilnih veščin nepogrešljiv steber naše borilne skupnosti. V nadaljevanju sta bili podrobno opisani Jakhlova življenjska pot in njegova povezanost z borilnimi veščinami, predvsem pa s karatejem od leta 1968, ko si je v Stuttgartu začel utirati pot v tem športu. Damijan Kren je Jakhlov prispevek k razvoju borilnih veščin v Sloveniji označil kot izjemno pomembnega in poudaril, da je priznanje za življenjsko delo prišlo v prave roke.
Dr. Jakhel je v domačem Celju sodeloval pri uveljavljanju lokalnega karate kluba, iz katerega je kasneje izšlo okoli 30 klubov po Sloveniji in nekaj tudi v tujini. Jakhel je bil uspešen tudi na športnih tekmovanjih, z jugoslovansko reprezentanco je osvojil bronasto kolajno na evropskem prvenstvu združenja EKU leta 1971, kot tekmovalec KK Celje je zmagoval tudi na tekmovanjih po Sloveniji in na Hrvaškem, leta 1971 pa je organiziral prvo jugoslovansko karate prvenstvo. Bil je soustanovitelj programa borilnih športov na Fakulteti za šport Univerze v Ljubljani. Je nosilec mojstrske stopnje črni pas, 10. dan v karateju, dobitnik številnih priznanj, spominskih plaket in diplom. Dobil je tudi zlato plaketo Karate zveze Slovenije za izjemne zasluge pri razvoju in popularizaciji karateja, je častni član Karate zveze Slovenije, avtor ali soavtor več kot 100 prispevkov, ki se osredotočajo na teorijo in didaktiko karate športa. Med njegovimi najpomembnejšimi deli je knjiga Moderni športni karate - Tehnične in taktične osnove, leta 1989 izdana v Nemčiji, v Sloveniji pa leta 1994 in prevedena v še nekaj tujih jezikov.
Dr. Jakhel se je v krajšem nagovoru najprej zahvalil za priznanje, nato pa dejal. "Sem presenečen in ponosen hkrati, da sem dobil to priznanje. Še naprej bom po najboljših močeh pomagal pri razvoju in uveljavitvi borilnih veščin v Sloveniji, saj me to delo veseli. Ustanovitev instituta FajterSI je odlična poteza, saj orje ledino pri razširjanju in prepoznavnosti borilnih veščin v Sloveniji."