Predstavniki družbe Huawei so se odzvali na podpis izjave o varnosti telekomunikacijskih omrežij prihodnje generacije 5G, ki jo je ob obisku ameriškega zunanjega ministra Mika Pompea na Bledu podpisal zunanji minister Anže Logar. "V več kot 30 letih nismo imeli nobenega incidenta na področju kibervarnosti, pa smo prisotni v več kot 170 državah po svetu in služimo preko 3 milijarde ljudem," je izpostavil Histro Zhang (Qin), generalni direktor Huawei Technologies Slovenia. "Če želite podjetje izključiti samo na podlagi njegovega izvora, kako bi se počutili, če bi Luko Dončiča izključili, ker je Slovenec? Ker ni nobenega utemeljenega dokaza proti našemu podjetju," pa je dodal Radoslaw Kedzia, podpredsednik CEE in Nordic regije pri Huawei Technologies.
Raznolikost spodbuja konkurenco
Če ni možnosti izbire ...
V naši 30 letni zgodovini delovanja nikoli nismo imeli nobenega kibervarnostnega incidenta.
Huawei je vodilni svetovni ponudnik infrastrukture informacijske in komunikacijske tehnologije, ki v oddelku za raziskave in razvoj zaposluje več kot 96.000 ljudi, to je več kot polovica vseh zaposlenih. Vsako leto v R&D vložijo med 10 in 15 odstotkov vseh prihodkov, v letih 2018 in 2020 so na lestvici TOP 50 podjetij, ki največ vlagajo v raziskave in razvoj, uvrstili na 5. mesto, na seznamu Fortune Global 500 pa se nahajajo na 49. mestu.
Če ohromite omrežje, se bodo do štiri krat povišale cene mobilnikov.
Kako bo odločitev vplivala na slovenske operaterje mobilne telefonije
Pri Telekomu Slovenije pozdravljajo poudarjanje pomena varnosti v sodobnih omrežjih, izpostavljajo pa, da med proizvajalci opreme ne delajo razlik. "Vse proizvajalce oziroma dobavitelje zavezujemo enakim standardom in zahtevam, nenehno izvajamo konkurenčne nabavne postopke in preizkušamo različne tehnologije. Pri tem je vsaj toliko, kot je pomembna tehnologija omrežja, pomembno to, kako za varnost skrbi operater. In sicer v celotnem življenjskem ciklu opreme, kakšne kompetence ima, kako upravlja s tehnologijo in omrežjem – torej kako in kje operater izvaja ključne operativne, nadzorne in strateške funkcije glede tehnologije." Ob tem izpostavljajo, da prav varnost predstavlja temelj njihovega poslovanja in sodi med strateške prioritete družbe. "Pri razvoju, upravljanju in vzdrževanju omrežja smo avtonomni, ob tem zagotavljamo skladnost z zakonodajo in nenehno razvijamo skladnost s ključnimi tehnološkimi in varnostnimi standardi s tega področja; tako bo tudi v prihodnje. Zato si seveda želimo, da imamo pri razvoju omrežja možnost izbire in neodvisnost."
Huawei glavni Telemachov dobavitelj
Medtem ko mobilna operaterja Telekom Slovenije in A1 opreme za 5G proizvajalca Huawei ne uporabljata, je kitajska družba Huawei glavni Telemachov dobavitelj opreme. Ta čas ravno poteka izbira dobavitelja opreme za celotno skupino United Group, so nam odgovorili s Telemacha. "Če bo do prepovedi uporabe Huaweijeve opreme dejansko prišlo, ne pričakujemo, da bi ta prepoved stopila v veljavo takoj, ampak ocenjujemo, da bi tu preteklo več let, kar pa je dejansko življenjski cikel telekomunikacijske opreme. Kot telekomunikacijsko podjetje ne moremo komentirati podpisov pogodb na ravni zunanjih ministrstev, seveda pa pozorno spremljamo razvoj na področju varnosti dobaviteljev opreme in priporočila EU v zvezi s tem. S postopkom izbire prodajalcev za nadaljnji razvoj mobilnih omrežij bomo upoštevali vse poslovne in varnostne vidike ter svojim strankam v Sloveniji tudi v prihodnje zagotovili najnaprednejše storitve," so pojasnili z družbe Telemach.