Italija meni, da v Sloveniji ne bi smeli proizvajati balzamičnega kisa. Kako odgovarja Slovenija?

Italijanska vlada od Evropske komisije zahteva, da proti Sloveniji sproži postopek ugotavljanja kršitev evropske zakonodaje pri geografsko zaščiteni označbi balzamični kis.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Profimedia

Odnosi med državama so se zaostrili v začetku lanskega leta, ko so se v Italiji pojavili ostri protesti na osnutek slovenskega pravilnika o kakovosti kisa in razredčene ocetne kisline. Ta določa, da je lahko vsaka mešanica kisa s koncentriranim sadnim sokom ali moštom označena kot balzamični kis. Slovenija je osnutek pravilnika pri EU notificirala 2. decembra 2020.

Italija ostro proti Sloveniji

Italijansko ministrstvo za kmetijstvo, prehrano in gozdarstvo je na Evropsko komisijo marca lani naslovilo pismo, v katerem uradno nasprotuje osnutku slovenskega pravilnika. Italija meni, da slovenska poteza ogroža tradicijo odličnosti njenega balzamičnega kisa iz Modene in trg, vreden približno milijardo evrov, je poročal britanski časnik Guardian.

Italija je Aceto Balsamico di Modena (balzamični kis iz Modene) z zaščiteno geografsko označbo zaščitila leta 2009. Zaščiteno je tudi ime Aceto Balsamico Tradizionale di Modena (tradicionalni balzamični kis iz Modene), in sicer kot označba porekla. V Sloveniji je v nasprotju s tem balzamični kis generično ime v splošni uporabi. Vlada odhajajočega premierja Maria Draghija je komisijo zdaj zaprosila, naj proti Sloveniji začne postopek za ugotavljanje kršitev, je v ponedeljek sporočil konzorcij za zaščito balzamičnega kisa iz Modene.

Prvi korak po začetku postopka bo posvetovanje z Evropsko komisijo, po potrebi bi lahko nato sledila tožba na Sodišču EU, so pojasnili na konzorciju. A spomnimo, da so leta 2019 italijanski proizvajalci balzamičnega kisa izgubili sodni spor, s katerim so želeli nemškemu podjetju preprečiti uporabo imen aceto ali aceto balsamico za trženje svojih proizvodov iz kisa. Nemško podjetje je svoje izdelke označevalo z izrazoma balsamico in Deutscher balsamico (nemški balsamico).

Sodišče enkrat že razsodilo

Sodišče EU je takrat odločilo, da se zaščiteni izraz Aceto balsamico di Modena ne nanaša na uporabo negeografskih posameznih izrazov. Sodišče je ugotovilo, da je ime aceto splošno razširjeno in da je balsamico pridevnik, ki se običajno uporablja kot oznaka za kis z grenko-sladkim okusom. Zato, čeprav lahko blagovno znamko Aceto balsamico di Modena uporabljajo le proizvajalci na določenem geografskem območju, za sam aceto balsamico ni bilo takšnih omejitev, poudarjajo pri britanskem časniku.

Zdaj se je odzvalo še slovensko kmetijsko ministrstvo. V sporočilu za javnost so zapisali, da Slovenija nikakor nima namena posegati v sloves zaščitenih balzamičnih kisov. Določba v predlogu je enaka kot je v sedaj veljavnem Pravilniku o kakovosti kisa in razredčene ocetne kislin.

"Zaščita imen pri evropski komisiji se nanaša na imena v celoti. Uporabo negeografskega dela imen dovoljuje tudi evropska zakonodaja, kar je določeno že v predpisu, s katerimi je Italija registrirala zaščiteno geografsko označbo (ZGO) "Aceto balsamico di Modena" ter tudi sodba sodišča EU. "V kolikor pride do ugovora posamezne države članice je to proces iskanja končne rešitve in ne uveljavljanja moči," so zapisali. Slovenija zato meni, da je poimenovanje balzamični kis generično ime, ki je v splošni uporabi ter ni v nasprotju z zaščitenimi geografskimi poimenovanji, ki jih je registrirala Italija. "Z objavljenimi predpisi tudi ne želi zmanjšati slovesa zaščitenih italijanskih balzamičnih kisov, saj je določba o balzamičnem kisu ostala enaka, kot je v veljavnem Pravilniku o kakovosti kisa in razredčene ocetne kisline iz leta 2004," še menijo na ministrstvu.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta