Izziv: ali je električni avto pravi za vas?

Ugotavljamo, da je že danes električno vozilo prava izbira tudi za vsakdanjo družinsko uporabo. Ne verjamete? Berite dalje ...
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Porsche Slovenija

Časi, ko so se z električnimi avtomobili vozili le tehnološki navdušenci in tisti, ki so želeli pokazati, da imajo nekaj več pod palcem, so minili. Električni avtomobili se pospešeno cenijo in postajajo dostopnejši množicam. Prav tako ponudba ni več omejena le na mestne malčke ali prestižnejša vozila. Iz meseca v mesec je na trgu več električnih vozil, ki lahko prevzemajo vlogo glavnega družinskega prevoznega sredstva. In to močno nadpovprečnega!

Užitek v vožnji je zagotovljen

Večina ljudi se najprej vpraša, zakaj bi izbrali okolju prijazen električni avtomobil namesto klasičnega z motorjem z notranjim zgorevanjem? Razlogov in odgovorov je več, najbolj preprosta razlaga pa pravi takole: ker je vožnja udobna in poceni ter je njihova uporaba preprosta.

Če še niste vozili električnega avtomobila, vam priporočamo, da to storite čim prej. Zelo verjetno je namreč, da boste očarani, navdušeni, celo zaljubljeni. Elektrifikacija pogona ima namreč vrsto prednosti. Najprej sta tu dober občutek ob pospeševanju in ugodje, ko z avtom varno in tiho premagujemo kilometre. Vožnja je vsaj tako udobna kot vožnja klasičnega vozila, opremljenega z odličnim avtomatskim menjalnikom. Ker so elektromotorji bistveno manjši od klasičnih, električna vozila vseh mer in oblik navadno odlikuje nadpovprečno prostorna kabina, torej lahko že z malčki prevažamo štiri osebe, z električnimi vozili srednjega in visokega razreda pa brez težav celo družino. Udobje v prostorni kabini pogosto nadgradi še navdušenje nad tehniko, ki omogoča užitek na poti, saj so električna vozila opremljena v več dobrotami kot »klasiki«. Električnih vtičnic za priklop mobilnih naprav ne manjka, nekateri modeli premorejo tudi Wi-Fi povezavo, uporabniški vmesnik info-zabavnega sistema je pregleden in uporaben pa še vsebine z mobilnih naprav lahko enostavno prezrcalimo na velik osrednji zaslon v vozilu.

Strahovi glede dometa in polnjenja so (navadno) odveč

Kaj pa vsakdanje lastnosti, npr. lega na cesti? Električna vozila so po zaslugi baterij, ki so navadno vgrajene v dno vozila nekoliko težja od enakih vozil z motorji z notranjim zgorevanjem in imajo nižje težišče. To jim zagotavlja tudi zanesljivo lego na cesti.

Porsche Slovenija

Največji pomislek, celo strah potencialnih kupcev pa so baterija, njeno polnjenje oziroma domet električnega vozila. Zagotavlja avtomobilska baterija zadostno razdaljo, je polnjenje preprosto? Vedno več vozil je na voljo z različnimi zmogljivostmi baterije, torej lahko premagajo različne razdalje, tudi zelo dolge. Naj vas kar neposredno vprašamo: ali se na dan peljete več kot 350, 426 ali pa celo 549 kilometrov, kolikor so dosegi različno zmogljivih različic Volkswagnovega modela ID.3? Zelo verjetno ne, tudi če krepko presegate povprečnega slovenskega voznika. Recimo, da prevozite 50 kilometrov na poti v službo in domov, popoldne pa še enkrat toliko, ko prevažate otroka, greste na izlet ali obisk. Tudi pri tako natrpanem urniku bo eno polnjenje baterije zadoščalo za več dni. Poleg tega vas električni avto vselej opozori, če kaže, da se bo baterija izpraznila in začne optimizirati vožnjo s preklopom v režim varčevanja.

Tu pa se že pojavi drugo vprašanje: gre res za drugi družinski avto, namenjen le krajšim razdaljam, ali pa vozilo, s katerim se boste prevažali največ in ga bodo družinski člani imeli tudi najraje? Kdo ga bo »tankal«? Če živite v družini, v kateri si več članov deli isti avtomobil, vam bo naslednji primer gotovo znan. Kolikokrat rečete partnerju, da ste mu avto pustili »na rezervi« in naj ga napolni? Pri električnih vozilih taki pogovori odpadejo, saj je polnjenje preprosto in otročje lahko. Le priklopite ga na ustrezno polnilno postajo ali v električno vtičnico – kot vsako drugo napravo, ki jo poganja elektrika.

Porsche Slovenija

Kaj pa stroški? Kakšni stroški?

Vas že slišimo: kaj pa stroški? Vsekakor bo vožnja najcenejša, če se boste odločili za lastno polnilnico v kombinaciji s sončno elektrarno. Če boste uporabljali elektriko iz omrežja obstoječega ponudnika, pri čemer se seveda splača izkoristiti nižje tarife, se boste sto kilometrov lahko peljali že za komaj kaj več kot en evro. S časovnikom si lahko nastavite polnjenje zvečer v času nižje tarife (na primer šele po 22. uri), pravo tako pa lahko električni avto, priključen doma, lastnika ob določeni jutranji uri pričaka tudi že ogret (ali ohlajen) na želeno temperaturo in s čisto polno baterijo. Koliko klasičnih vozil nudi takšno udobje? Skoraj nobeno!

Porsche Slovenija

Tudi če boste baterijo kdaj polnili na kaki javni polnilnici (npr. ob daljši poti na dopust), boste za nadaljevanje vožnje najverjetneje plačali le nekaj evrov. Zdaj pa pomislite: koliko ste nazadnje plačali za poln tank bencina ali dizla?

Redni servisi električnih vozil so prav tako neprimerno cenejši, saj ni menjave olja in drugih tekočin, komponent, ki bi se pri elektromotorju lahko pokvarile, je bistveno manj kot pri klasičnih motorjih in zelo verjetno je, da s samim pogonom v življenjski dobi vozila ne boste imeli nobenih težav.

Včasih druga, kmalu že prva izbira

Zadnja leta je nekako veljalo, da je električno vozilo idealen drugi avto. Za vse tiste opravke, ki zahtevajo hitro odzivnost in niso vezani na premagovanje velikih razdalj, torej za poti v šolo, službo, trgovino … Pa še pred trgovskimi centri ga lahko elegantno in zastonj napolnimo. Idealno, torej.

A s tem, ko se vse več električnih vozil seli v srednji velikostni razred, obstaja velika verjetnost, da se boste za avtomobil, kot je na primer Volkswagnov model ID.3, doma potegovali vsi – oba partnerja in ob tem morda še kak polnoletni potomec. Posledično takšen avtomobil ne bo več druga, temveč kar prva izbira v gospodinjstvu.

{infobox-gray_full}158531{/infobox-gray_full}

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.