"Ugotavljamo, da je pred nami še nekaj zelo zahtevnih tednov, preden bodo učinki cepiva oziroma cepljenja zoper covid začeli dejansko zaustavljati epidemijo," je povedal predsednik vlade in največje koalicijske stranke SDS Janez Janša.
Nekatere sprostitve, ki so bile za praznični čas dogovorjene tudi v evropskem okviru, so šle izven okvira, ki ga je vlada sprejela 3. decembra, je povedal. V tem času se je epidemiološka situacija v Sloveniji in tudi v drugih državah spremenila. "Zaradi tega je včeraj vlada ta načrt sproščanja ukrepov oziroma načrt reagiranja v času epidemije dopolnila in ga prilagodila. Dopolnila ga je tudi bolj natančno z dopolnili sproščanja ukrepov po regijah," je povedal.
Ob dolgih razpravah s številnimi strokovnjaki so ugotovili, da je edina možna pot sproščanje ukrepov v regijah, ki so epidemiološko najboljše, je poudaril Janša.
Izrekel je zahvalo vsem, ki delajo v zdravstvu. "V bistvu se zdaj že neprekinjeno, z neko krajšo ali pa tudi nepopolno pavzo, borijo z epidemijo od 12. marca naprej," je ocenil.
Janša je tudi pojasnil, da za zdaj še ni jasno, ali je v Sloveniji že prisoten britanski sev novega koronavirusa, ki se hitreje širi. Analiza inštituta za mikrobiologijo je pokazala, da ga do 13. decembra v Sloveniji ni bilo.
V sredo sprejemanje ukrepov, veljali bodo od ponedeljka
Vlada bo imela odslej dve redni seji tedensko. Ob sredah bo na redni seji razpravljala izključno o ukrepih, povezanih z epidemijo in o njih tudi odločala, v veljavo pa bodo stopali v ponedeljek. "Zato, da bodo imeli vsi, ki jih to zadeva, dovolj časa, da se pripravijo," je povedal premier. Ob četrtkih bo vlada na redni seji razpravljala o drugih temah.
Epidemiološko stanje v Sloveniji je resno, saj po pričakovanjih po prazničnih druženjih število okužb narašča. Ukrepi, ki so trenutno v veljavi, bodo ostali nespremenjeni vsaj do 18. januarja, je poudaril Janša. Sicer bo vlada že prihodnjo sredo spet ocenila situacijo.
Ko bo na ravni države število povprečnih okužb v zadnjih 7 dneh padlo pod 1350 in bo pod 1200 zasedenih postelj z bolniki s covidom v slovenskem zdravstvenem sistemu, se bo lahko začelo sproščanje po regijah, je še povedal Janša. V sredo do konca dneva bo jasno, v katerih regijah se odpirajo vrtci in šole ali sproščajo kateri drugi ukrepi.
Vzroki za visoko smrtnost
Število smrtnih primerov je tako visoko, da vzbuja veliko zaskrbljenost, pravi Janša. "Vlada je Nacionalnemu inštitut za javno zdravje naročila, da naredi primerjavo med smrtnostjo v Sloveniji v lanskem letu in s petletnim obdobjem pred tem. Ta primerjava bo pokazala realno stanje, lahko pa že tudi brez tega rečemo, da gre za tri glavne vzroke," je povedal.
Prvi vzrok je visoko število okužb, ker da po statistiki določen odstotek zboli in določen odstotek teh pristane na intenzivni negi in nekateri tudi umrejo. Drugi razlog za visoko umrljivost v Sloveniji je tudi starost prebivalstva, saj je Slovenija po tem kazalcu na osmem mestu v Evropi, nadaljuje Janša. "V zadnjih 15 letih je naša povprečna starost rapidno naraščala," pravi Janša in dodaja, da v tem času ni bila v državi zgrajena nobena negovalna bolnišnica in ni bil zgrajen tudi noben dom za starejše, kar je tudi tretji glavni vzrok za visoko smrtnost ob covidu-19.
Večina med prazniki upoštavala ukrepe
Janša je pojasnil, da je v pogovorih na evropski ravni prevladala ocena, da epidemija traja tako dolgo, da so lahko psihološke posledice zaprtja tudi v času praznikov enake kot posledice covida. Zato se je vlada odločila nekatere ukrepe v tistem času sprostiti, kot so to storile tudi nekatere druge države. Glede na podatke po njegovih besedah, se je velikanska večina ljudi ukrepov držala, "sicer bi bile številke bistveno slabše".
V torek znan načrt cepljenja za januar in februar
Po besedah predsednika vlade je bilo nekaj več kot 33 tisoč odmerkov cepiva razdeljenih za oskrbovance domov starejših občanov. Poudarja, da so bili cepljeni praktično skoraj vsi, ki v zadnjih treh mesecih niso preboleli covida-19. Ostali odmerki pa so bili namenjeni zdravstvu. Prihodnji teden bo prispelo 16.500 odmerkov, del tega bodo dobili zdravstveni domovi za cepljenje najbolj ogroženega prebivalstva izven domov za starejše. "Predvsem najstarejših kategorij, ki so tudi najbolj ogrožene," je še pojasnil. V torek bo predstavljen podrobnejši načrt cepljenja za januar in februar, okvirno pa bo znan tudi potek cepljenja za marec, ko naj bi bilo na voljo že več cepiv drugih proizvajalcev.
Počivalšek: Vlada si želi odpraviti čim prej sprostiti vse ukrepe v vseh panogah
Minister za gospodarstvo in predsednik SMC Zdravko Počivalšek je povedal, da je vlada s številnimi ukrepi uspela ohraniti podjetja in delovna mesta. Vlada si sicer želi, da bi v najkrajšem možnem času odpravila ukrepe in sprostila omejitvene ukrepe v vseh gospodarskih panogah. "Šele ko bomo omogočili nemoteno in normalno poslovanje vseh gospodarskih subjektov, bomo z izidom lahko vsi skupaj zadovoljni," je dodal. "Vse do takrat pa so vsi ukrepi, ki jih sprejemamo, le majhni koraki v smeri skupnega cilja, ki je od nas sicer še vedno nekoliko oddaljen, verjamemo pa vsi skupaj, da je dosegljiv," je prepričan minister.
Počivalšek je tudi povedal, da se mala in srednja podjetja soočajo z likvidnostnim problemom. Podjetja bodo lahko po njegovih besedah hitro prišla do zadovoljivih sredstev za gašenje tega problema, vendar pa priznava, da bodo morali težave reševati tudi z novimi ukrepi, o katerih se znotraj vlade tudi posvetujejo. "Lahko samo zagotovim, da bomo gospodarstvu pomagali še naprej in da bo začelo okrevati, takoj ko bo to možno," je odgovoril na novinarsko vprašanje.
Tonin: Načrt bo prispeval k predvidljivosti
Načrt sproščanja bo po besedah obrambnega ministrstva in predsednika NSi Mateja Tonina bistveno prispeval k predvidljivosti. "Ker bodo kriteriji jasni in ljudje bodo lahko vnaprej vedeli, kaj se bo v posameznem primeru zgodilo," je poudaril. Treba se ga bo zelo natančno držati, kajti če bo prišlo do odstopanj, bo "spet nastal napačen občutek, da je pomembno, kako si glasen, ne pa kakšni so epidemiološki kazalci".