Premier Janez Janša je v parlamentu odgovoril na poslansko vprašanje glavnega koordinatorja stranke Levica Luke Mesca glede tega, kako bo poskrbel, da se Slovenija ne bo znašla v "začaranem krogu nasilja", kakršnemu smo bili priča na protestih pred dvema oziroma tremi tedni. Janši pa je očital neodgovorno obnašanje.
Po Janševih besedah Slovenija od "tistega slavnega protesta" 5. oktobra beleži najhitrejšo rast okužb v Evropi ter vnovičen pritisk na bolniške postelje in intenzivne oddelke. Verjetno lahko v naslednjem tednu pričakujemo še višje kroge spirale dviga okužb, je dodal.
Zaradi takega "neodgovornega" obnašanja, ki "ga zagotovo ni povzročila policija ali pa vlada", bo po Janševih besedah v Sloveniji potrebno spet sprejemati ukrepe. "Ne bo šlo za PCT ukrepe, ampak bodo ukrepi, ki bodo spet zapirali javno življenje in gospodarstvo, povzročali dodatno škodo, zavirali okrevanje po epidemiji in povzročali nove smrti," je odgovoril in dodal: "Naš delež precepljenosti je premajhen, da bi lahko PCT ukrepe spremenili v priporočila."
"Danes lahko še postavljate poslanska vprašanja in se sprenevedate. Čez en mesec glede na to, kar se napoveduje, bomo imeli popolnoma drugačne skrbi, vključno z vami," je odgovoril na vprašanje Mesca, pri tem pa še poudaril, da je bilo ob "teh tako imenovanih nenasilnih protestih poškodovanih 40 policistov, pa nekaj lažje poškodovanih izgrednikov".
Mesec pa mu je odvrnil, da se okužbe širijo v krajih, ki jih vlada s spodletelo strategijo cepljenja ni sposobna zaščititi. "Pojdite malo naokoli in poglejte, kdo PCT pogoj, ki ste ga predpisali pred tremi tedni, še preverja," je dodal Mesec.
Janša: Podražitev elektrike, ki si jo je "privoščil" Petrol, je neupravičena
Vlada bo v luči rastočih cen energentov po besedah Janše sprejela vse tiste ukrepe, ki so oz. bodo v okviru skupnega evropskega trga dovoljeni. Na njih bodo med drugim spregovorili ta teden na vrhu EU. Med možnostmi je omenil ponovno regulacijo marž in energetske vavčerje za ogrožena gospodinjstva.
"Cel svet ukvarja s posledicami cen energije, še posebej v Evropi imamo pred očmi situacijo, ki je nastopila v letih 2008 in 2009, deloma tudi že prej, a na tiste znake ni nihče resno reagiral, ko so cene energije letele v nebo in so se nato te podražitve prelile tudi na vse tiste izdelke, ki so odvisni od porabe energije v njihovi proizvodnji," je v odgovoru na poslansko vprašanje Bojane Muršič (SD) v DZ pojasnil premier Janša.
Po njegovih besedah domača in evropska znanost zaenkrat zagotavljata, da pred nami ni takšnega vala in da gre za sezonske učinke. "Ali temu verjamemo ali ne, je druga stvar, dejstvo pa je, da je to ena od reakcij na epidemijo, ko se je v Evropi in ZDA natisnilo veliko denarja, ustvarilo neravnovesje med ponudbo in povpraševanjem, kar trg tako ali drugače izravna. In vedno v tem postopku izravnave ceno plačamo potrošniki," je dejal.
Kot je poudaril, se s tem vprašanjem vlada intenzivno ukvarja in bo ukrepala. Prejšnji teden je po njegovih besedah že obravnavala možne ukrepe, ta teden jih bodo tudi na seji evropskega sveta, za naslednji teden pa je minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec sklical sejo ministrov, pristojnih za energijo.
Stanje po državah članicah je, kot je izpostavil, različno. V Sloveniji se nobenemu distributerju velike pogodbe, ki se sklepajo za daljše časovne obdobje, še niso iztekle, je pojasnil. Podražitev elektrike, ki si jo je "privoščil" Petrol, je po Janševih besedah neupravičena.
Poudaril je, da omenjeno podjetje predstavlja 10 odstotkov ponudbe, potrošnikom, ki pri njem nabavljajo elektriko, pa svetoval, naj ponudnika zamenjajo. "To bo tudi lekcija za tiste, ki špekulirajo," je poudaril.
Glede nafte je spomnil, da je bil leta 2014 v Sloveniji liter bencina 1,5 evra, pa je bil trg reguliran. To pomeni, da je vlada določala marže, ki pa predstavljajo zgolj osem odstotkov cene bencina, je dejal. "Torej to lahko reguliraš kolikor hočeš, pa bistvenega učinka ni, glede na to, da cene na črpalkah sledijo cenam surove nafte na trgu," je dejal.
Ponovil je, da bo vlada sprejela vse potrebne ukrepe na ravni EU in tiste, ki bodo v Sloveniji potrebni. "Vključno s tem, da recimo del teh špekulacij zatremo s ponovnim reguliranjem marž," je dejal. Drugi tak ukrep je po Janševih besedah energetski vavčer za gospodinjstva, ki so ogrožena. "To je ena od možnosti, ki jih navaja Evropska komisija in tudi v to smer pripravljamo rešitve. So tudi nekateri drugi, za katere vlada nima pristojnosti, verjetno bomo prišli z njimi v DZ in upamo na vašo podporo," je sklenil. (STA)
Logarjeva s predlogom o manjšem prostovoljnem zaprtju družbe med jesenskimi počitnicami
Vodja posvetovalne skupine za zajezitev covida-19 medtem v času jesenskih šolskih počitnic predlaga manjše prostovoljno zaprtje družbe. "S tem bi vplivali na obnašanje epidemije v novembru," je v izjavi medijem dejala Logarjeva. V času počitniškega zaprtja šol predlog vključuje omejitev druženja na družinske člane in omejitev velikih druženj.
Vodja strokovne skupine za zajezitev epidemije covida-19 poudarja, da je ob 1. novembru letos smiseln obisk pokopališč v družinskem krogu. "Na ta način bi dosegli učinek manjšega lockdowna (zapiranja družbe, op. a.). Zaprte bodo šole, veliko ljudi bo imelo dopust," je povedala Logarjeva. Po njeni oceni bi s tem vplivali na obseg epidemije v novembru.
"Kakšnega bistvenega zaostrovanja s trenutnimi ukrepi ni možno doseči, še vedno smo mnenja, da je pogoj preboleli, cepljeni, testirani (PCT) učinkovit, kolikor ga ljudje upoštevajo in kolikor se izvaja nadzor," je pojasnila Logarjeva. Opominja, da je ob uvedbi pogoja PCT število okužb s koronavirusom pričelo upadati, nato pa se je "dovzetnost za nadzor pogoja PCT" zmanjšala, hkrati ob drugih dejavnikih pa je število okužb zraslo. Vlada je na današnji dan pred letom dni sicer drugič razglasila epidemijo covida-19.
Razloge za porast okuženih s koronavirusom v oktobru Logarjeva pripisuje več razlogom, ne le slabemu nadzoru nad izpolnjevanjem pogoja PCT. Razloge išče v začetku študijskega leta, ko se v predavalnicah in študentskih domovih srečujejo posamezniki iz različnih okolij. "Hladnejše vreme nas prisili, da smo več časa v zaprtih prostorih," je dodala.
Razloge za porast okužb išče tudi v po njeni oceni napačnem tolmačenju odločbe vrhovnega sodišča, "ki ni razsodilo, da maske niso potrebne, pač pa pravno ni osnove za izrekanje kazni".
Na vprašanje, če bi se lahko število okužb povečalo tudi zaradi nedavnih protestov proti pogoju PCT, je Logarjeva odgovorila, da so eden od dejavnikov širjenja okužb lahko tudi večja združevanja, ne le ob sredah, ko se običajno zberejo protestniki.
Po besedah Logarjeve približno 87 odstotkov okuženih, ki se zdravi v bolnišnicah, spada v starostno skupino mlajših od 50 let. "Gre za skupino, ki sicer manj pogosto potrebuje bolnišnično zdravljenje," je poudarila. V starostni skupini starejših od 50 let je precepljenost dobra, opominja Logarjeva in dodaja, da to pomeni, da je cepivo učinkovito, saj zbolevajo predvsem posamezniki iz starostnih skupin, ki so slabo precepljene.