Janez Janša si želi še bolj ambiciozen pristop za zagon gospodarstva v EU

STA, M.R.
19.05.2020 18:14

Slovenski premier Janez Janša je na Twitterju pozdravil francosko-nemški predlog o 500 milijard evrov vrednem skladu za zagon gospodarstva EU po pandemiji. "Vendar bi bil dobrodošel bolj ambiciozen pristop za reševanje simetrične krize takšne razsežnosti," je zapisal. O tem se je pogovarjal tudi z italijanskim kolegom, je razkril. Avstrijski kancler Sebastian Kurz napoveduje svoj predlog.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Predsednik vlade Janez Janša v parlamentu
Matija Sušnik

"Gre za dober korak naprej. 500 milijard evrov je resnično makroekonomsko pomembna številka, vendar pa bi bil dobrodošel bolj ambiciozen pristop za reševanje simetrične krize takšne razsežnosti. Zdaj potrebujemo hiter dogovor o večletnem finančnem okviru in skladu za okrevanje v paketu," je zapisal Janša na Twitterju v odzivu na objavo predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen, ki je prav tako pozdravila francosko-nemški predlog.
{twitter}https://twitter.com/JJansaSDS/status/1262704397018181633{/twitter}
Predsednica Evropske komisije Ursula Von der Leyen je med drugim ocenila, da "francosko-nemški predlog prepoznava razsežnost gospodarskega izziva, ki je pred Evropo in izpostavlja potrebo po rešitvi s proračunom EU".
Janša je na Twitterju prav tako objavil, da se je o omenjenem skladu za zagon gospodarstva EU po pandemiji koronavirusa in o večletnem finančnem načrtu danes pogovarjal tudi z italijanskim premierjem Giuseppejem Contejem. "Strinjala sva se, da za to, da premagamo to krizo in pomagamo podjetjem in družinam, potrebujemo ambiciozen predlog Evropske komisije. To je vitalnega pomena za to, da bi EU in skupni trg povsem okrevala," je zapisal slovenski premier.
{twitter}https://twitter.com/JJansaSDS/status/1262707918832574470{/twitter}
Conte je že pred tem na Twitterju objavil, da je nemško-francoski predlog prvi pomemben korak v smeri, ki jo je predlagala Italija. "Da bi premagali krizo, da bi podprli podjetna in družine, je treba zgraditi Recovery Fund. Zaupamo v to, da bo iz Evropske komisije prišel ambiciozen predlog," je zapisal predsednik italijanske vlade.
Nemčija in Francija sta v ponedeljek predlagali 500 milijard evrov težak sklad za ponoven zagon gospodarstva EU, ki se zaradi pandemije novega koronavirusa sooča z veliko gospodarsko krizo. Sklad bi se financiral z zadolževanjem na trgu v imenu EU, z njim pa bi financirali najhuje prizadete sektorje in regije unije. Državam, ki bi bile deležne te pomoči, pa jih ne bi bilo treba vračati, ampak bi jih postopoma vračali skozi skupni evropski proračun.
Na ta način bi pomagali predvsem Italiji in Španiji, ki sta bili s pandemijo koronavirusa močno prizadeti, novo zadolževanje pa bi ju lahko pahnilo v še hujšo recesijo, kot je bila finančna kriza pred desetletjem. Vendar pa mora načrt podpreti vseh 27 članic EU.

Kurz: Predstavili bomo svoj načrt

Avstrijski kancler Sebastian Kurz je napovedal nasprotni predlog nemško-francoskemu načrtu. Temeljil naj bi na zagotavljanju posojil, predlog pa namerava predstaviti skupaj s kolegi iz Nizozemske, Danske in Švedske. "Želimo biti solidarni z državami, ki jih je kriza še posebej prizadela, vendar pa menimo, da so prava pot posojila, ne pa subvencije," je dejal kancler za avstrijski časnik Oberösterreichischen Nachrichten.
"V naslednjih dneh bomo predlagali naše lastne ideje. Menimo, da je možno evropsko gospodarstvo zagnati in se hkrati izogniti skupnemu prevzemu dolgov," pravi Kurz. Dodaja, da jih je francosko-nemški predlog presenetil. "Je sicer legitimno, da dve tako veliki državi nekaj predlagata. Vendar pa se bomo o tem morale odločiti vse članice EU," je poudaril avstrijski kancler.
Avstrija spada skupaj z Nizozemsko, Dansko in Švedsko v skupino tako imenovanih varčnih držav. Ta skupina neto plačnic je že pred pandemijo koronavirusa nasprotovala predlogu Evropske komisije za prihodnji večletni finančni okvir in se zavzemala za njegovo omejitev. Glede nasprotnega predloga francosko-nemškemu načrtu se sicer še usklajujejo, je še povedal Kurz.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta