Janša pravi, da gre za prvi del nadaljevanke, opozicija pa, da je koalicija povozila vse njene predloge

STA, M.R.
02.04.2020 12:56

DZ danes na izredni seji obravnava predlog zakona, s katerim vlada državljanom in gospodarstvu ponuja za tri milijarde evrov pomoči za blažitev posledic epidemije novega koronavirusa. Poslancem ga je predstavil premier Janez Janša, ki je dejal, da gre za prvi del nadaljevanke. "Vlada že pripravlja drugi paket," je dejal.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Premier Janez Janša in poslanci Levice
Matija Sušnik

Predlog zakona predvideva finančno pomoč za podjetja, katerih poslovanje je zaradi epidemije okrnjeno ali celo ustavljeno, vključuje pa tudi širok nabor drugih upravičencev - od delavcev in upokojencev do samozaposlenih, študentov, družin in prejemnikov denarne socialne pomoči, ki bodo prejeli poseben solidarnostni dodatek.
Podobnega zakona DZ doslej še ni sprejemal. "V njem je polno interventnih ukrepov, kakršnih nobena vlada doslej v normalnem tržnem gospodarstvu ni nikoli predlagala," je dejal Janez Janša.
Povedal je, da smo epidemijo sprva podcenjevali, in spomnil na deset tisoče mrtvih, ki jih je virus doslej že zahteval po svetu. Veliko ljudi je umrlo tudi v soseščini in tudi pri nas je virus zahteval že več življenj, kot je bilo mrtvih med pripadniki vojske in civilne zaščite v času osamosvojitvene vojne, je dejal. Število okuženih v Sloveniji se medtem približuje številki 1000.
Opozoril je, da zmogljivosti slovenskega zdravstva že v normalnih razmerah niso zadoščale, zdaj pa je stanje kritično. Vlada si zato prizadeva, da bi te zmogljivosti v naslednjih tednih zadoščale za pomoč tistim, ki bodo zaradi virusa potrebovali bolniško posteljo in intenzivno nego, je dejal.
Zakon prinaša najbolj nujne ukrepe za to, da se epidemija zajezi. "Trenutno je še nismo," je dejal Janša in dodal, da poskuša vlada z njim tudi vzpostaviti finančno blazino, ki bo Sloveniji omogočila, da za čas po epidemiji ohrani potenciale, ki jih ima v ljudeh, gospodarstvu, kulturi, znanosti,...
Vlada se zaveda, da danes obravnavani zakon ni popoln, zato že pripravlja drugi paket ukrepov, s katerim se bo predvsem poskušalo reševati vprašanje likvidnosti v slovenskem gospodarstvu. Del tega paketa bodo tudi popravki današnjega zakona, je odgovoril tistim, ki opozarjajo, da je marsikoga prezrla. "Dobili smo veliko število pripomb, veliko je upravičenih," je dejal.
"Pripravili pa bomo tudi paket številka tri, v katerem boste morali določiti izhodno strategijo, potem ko bo vlada sprejela sklep, da je epidemije konec," je nadaljeval. Kdaj se bo to zgodilo, ne ve nihče, je pa Janša omenil jesen, ko bi po napovedih Evropske komisije lahko našli cepivo.

Janez Janša
Matija Sušnik

Židan: To ni ne skupna, ne povezana borba proti epidemiji, pa bi morala biti

Opozicijske stranke so pred začetkom seje znova izpostavile, da jih je vladna stran "povozila". Sprejet ni bil noben amandma opozicije, širjenje policijskih pooblastil pa je v zakonu za pomoč gospodarstvu neprimerno, so enotni. "Kar doživljamo danes, ni ne skupna, ne povezana borba proti epidemiji, morala bi pa biti," je ob prihodu v DZ v izjavi za novinarje dejal prvak SD Dejan Židan. "Niti en amandma opozicije, ki bi bil nujno potreben, da se izboljša na nekaterih področjih izrazito slab zakon, ni bil upoštevan. Upoštevano ni bilo mnenje gospodarstva, ne sindikatov, ne nevladnih organizacij," je bil kritičen.

Poslanci SD in LMŠ
Matija Sušnik

Šarec: Čudi nas, da se zraven mešajo policijska pooblastila

"Želimo biti konstruktivni in delovati tako, da bi se ukrepi čim prej začeli izvajati," se je strinjal predsednik LMŠ Marjan Šarec. A je bil hkrati do t. i. mega zakona in njegovega sprejemanja zelo kritičen. "Precej nas čudi in je nedopustno, da se v paket zakonodaje, ki bi reševala gospodarstvo, meša tudi člene s policijskimi pooblastili. Ti nameni, zakaj se to daje zraven, nam niso čisto jasni," je izpostavil Šarec. "Ne želimo, da se situacija izkorišča za t. i. začasne rešitve, ki pa vemo, da lahko postanejo tudi trajne," je dejal.

Poslanci SDS in LMŠ  
Matija Sušnik

Mesec: Koalicija z valjarjem zapeljala čez opozicijo

Levica je dala h korona zakonu 35 amandmajev, zelo konkretnih, vsebinskih, pa je poudaril Luka Mesec iz te stranke. "Ampak se je koalicija odločila, da bo prižgala valjar in zapeljala čez opozicijo. Še celo tam, kjer so popravljali, pa so imeli identičen predlog kot opozicija, so dali svoj amandma, da ne bi dali slučajno na kakšni točki opoziciji prav. Ta vlada hoče vso oblast zase," je bil kritičen.

Državni zbor se pripravlja na možnost, da bodo poslanci morali v izolacijo. 
Matija Sušnik
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta