Janševa vlada bi Radioteleviziji Slovenija vzela 13 milijonov evrov

Blaž Petkovič Blaž Petkovič
07.07.2020 14:00

Stroka opozarja, da gredo zakonske spremembe v smeri nadaljnjega vladnega obračunavanja z javnim servisom in nekaterimi drugimi mediji.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Višina RTV-prispevka se kljub ostalim podražitvam, tudi naročnin na kabelske operaterje, ni spremenila od leta 2012.  
Robert Balen

Pred dnevi so v javnosti zaokrožile spremembe, s katerimi bi na ministrstvu za kulturo posegli v zakon o Radioteleviziji Slovenija (RTVS). Če bi novela zakona v zdajšnji obliki obveljala tudi v državnem zboru, bi moral javni servis, ki se sooča z vse težjim finančnim položajem, pet odstotkov od sredstev, zbranih z RTV-prispevkom, nameniti financiranju uresničevanja javnega interesa na področju medijev, tri odstotke pa financiranju javne službe Slovenske tiskovne agencije (STA). Poleg tega bi vlada RTV-službo Oddajniki in zveze, ki s široko mrežo oddajnikov oskrbuje odjemalce z različnimi televizijskimi in radijskimi programi, prenesla na novoustanovljeno državno družbo.
Z drugimi besedami: če bi moral javni servis del sredstev od pobranega RTV-prispevka, ki je bil lani na letni ravni vreden 95,6 milijona evrov, namenjati drugim medijem, bi ostal brez 6,7 milijona evrov. "Če k temu prištejemo še odhodke zaradi izločitve Oddajnikov in zvez, bi skupno to na letni ravni pomenilo približno 13 milijonov evrov izpada prihodkov," ocenjujejo na Kolodvorski, kjer 76 odstotkov letnih prihodkov ustvarijo z RTV-prispevkom. Kot je znano, se višina RTV-prispevka kljub ostalim podražitvam, tudi naročnin na kabelske operaterje, ni spremenila od leta 2012.  

V koalicijskem usklajevanju

Zakaj so se na ministrstvu za kulturo, ki ga vodi Vasko Simoniti, odločili za novelo zakona o RTVS v takšni obliki, nam ni uspelo izvedeti. Na številna vprašanja so nam zgolj odgovorili: "O noveli Zakona o RTV Slovenija bi bilo zaenkrat še preuranjeno govoriti, saj je v koalicijskem usklajevanju."
Stroka na drugi strani že opozarja, da gredo zakonske spremembe v smeri nadaljnjega vladnega obračunavanja z javnim servisom in nekaterimi drugimi mediji, kar se odraža tako v zapisih predsednika vlade Janeza Janše kot v že nekaterih odločitvah, na primer kadrovanju v nadzorni svet RTVS. Na eni strani onesposobiš javni servis, na drugi strani se znebiš stroškov, ki jih moraš kot država namenjati slovenskim medijem, se vrstijo kritike. Podobno se je v času tretje Janševe vlade sicer že zgodilo z zadnjim, že zaključenim medijskimi razpisom, ko bodo mediji dobili zgolj do 30 odstotkov vseh zagotovljenih sredstev. Ob tem poznavalci slovenskega medijskega prostora tudi poudarjajo, da resen razmislek o morebitnih sinergijah med javnim servisom in Slovensko tiskovno agencijo sploh še ni bil opravljen. 

Igor Kadunc, generalni direktor Radiotelevizije Slovenija. 
Robert Balen
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.