Statistični urad je danes objavil še podrobne podatke o januarskih podražitvah, zaradi katerih smo za hrano v zadnjem letu dni odštevali 3,7 odstotka več denarja. V slovenskih gospodinjstvih predstavlja hrana nekaj manj kot četrtino vseh izdatkov, januarja letos so bili kruh, meso, mleko, sir in jajca, olja in maščobe, sadje, zelenjava ... in brezalkoholne pijače dražji kot januarja lani za 3,4 odstotka.
Tudi podražitev kruha ni bila simbolična
Moka in drugi izdelki iz žit so se med lanskim in letošnjim januarjem pocenili za polovico odstotka. Za kruh smo v tem času odštevali 3,5 odstotka več, pice in pite so bile dražje za 3,3 odstotka, testenine in kuskus za 2,5, riž pa za 4,5 odstotka. Za druge izdelke, ki so jih spekli peki in slaščičarji, so nam v minulem letu zaračunali 0,7 odstotka več.
Skoki cen mesa so v omenjenem času še bolj odstopali od uradne letne inflacije. Če odštejemo ribe in morske sadeže, ki so se (razen zamrznjenih rib, te so bile dražje za 2,3 odstotka) v letu dni pocenili, lahko le za perutnino rečemo, da se je podražila zmerno, za 1,3 odstotka. Sicer pa smo januarja letos za svinjino odštevali 23,8 odstotka več kot januarja lani, za užitno drobovino 21,9 odstotka več, za druge mesne pripravke 11,3 odstotka več, za posušeno, soljeno ali dimljeno meso pa 8,8, odstotka več. Goveje in telečje meso sta se v omenjenem letu dni podražila za 7,3 odstotka.
Povprečna neto plača in inflacija
1013 evrov je znašala neto plača leta 2015, sklenili smo ga z deflacijo -0,5 odstotka.
1030 evrov leta 2016, ko je bila letna inflacija 0,5 odstotka.
1062 evrov leta 2017, inflacija je bila 1,7 odstotka.
1093 evrov leta 2018, inflacija se je ustavila na 1,4 odstotka.
1122 evrov pa oktobra 2019, ko je bila inflacija 1,8 odstotka.
Krompir je bil dražji za petino
Med lanskim in letošnjim januarjem so statistiki zabeležili tudi enajstodstoten skok cen sadja. Sveže ali ohlajeno sadje se je podražilo bolj, za 14,7 odstotka, za dober odstotek dražje je bilo zamrznjeno sadje. Ljubitelji sadnih in zelenjavnih sokov so odštevali zanje 0,7 odstotka več kot lani januarja, brezalkoholne pijače so bile dražje za 1,6 odstotka.
Zelenjava se je malce pocenila, kar pa ne velja za zamrznjeno, ki je bila dražja za poldrugi odstotek. Za krompir smo januarja letos plačevali 19,7 odstotka več kot v istem mesecu lani.