Javni potniški promet: Upokojenci zadovoljni z uvedbo brezplačnih vozovnic

Igor Selan Igor Selan
13.11.2020 06:00

Največkrat doslej so ugodnost izkoristili pregovorno varčni Gorenjci, na vrhu lestvice izdanih brezplačnih vozovnic glede na število prebivalcev je namreč kar pet gorenjskih občin.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Med mestnimi občinami je pri brezplačnem medkrajevnem javnem prevozu Maribor na sredini.
Andrej Petelinšek

Nekaj več kot 625 tisoč slovenskih upokojencev se je letos gotovo razveselilo pomembne novosti, namreč brezplačnih vozovnic za javni medkrajevni potniški promet, ki veljajo tako za avtobuse kot za vlake. Konec koncev to dokazujejo številke. Od 1. julija, ko so prišle v promet, pa do konca oktobra jih je bilo namreč izdanih že 153.615. Pri tem so jih upokojenci izkoristili 143.599, preostale pa še nekatere druge kategorije državljanov, ki jim brezplačne vozovnice prav tako pripadajo. To so starejši od 65 let, ki so trenutno brez zaposlitve (5430 vozovnic), imetniki evropske kartice ugodnosti invalida (3320) in vojni veterani (1266). Ob samih navedenih številkah zadovoljstvo potrjujejo upokojenci sami. "Po smrti moža težko preživim, pokojnino imam majhno, za sprotne stroške še gre, da bi si lahko kaj privoščila, pa ne. Zato sem bila uvedbe brezplačnih vozovnic resnično vesela, enkrat sem z vlakom potovala k prijateljici na Obalo, enkrat pa z avtobusom k sorodnikom na Dolenjsko. Oboje mi je res veliko pomenilo, zato upam, da bomo kmalu obvladali epidemijo in se bodo potovanja spet lahko pričela," je povedala 76-letna Cilka iz Maribora. "Žena nima vozniškega izpita, jaz pa vsako leto vidim slabše, zato so brezplačni prevozi res uporabni. Letos sva šla z avtobusom v zdravilišče in bova drugo leto, če bo le zdravje služilo, šla spet," pa pravi 78-letni Rajko s Ptuja.

Do konca oktobra je bilo izdanih že 153.615 brezplačnih vozovnic.
Sašo Bizjak

Največ kartic izdanih na Gorenjskem

Štajerci sicer niso med tistimi, ki bi brezplačne vozovnice največkrat uporabili. Stereotipno, ali ne, največkrat doslej so ugodnost izkoristili pregovorno varčni Gorenjci, na vrhu lestvice izdanih brezplačnih vozovnic glede na število prebivalcev je namreč med vsemi 212 slovenskimi občinami kar pet gorenjskih - Kranjska Gora, Jesenice, Radovljica, Bohinj in Bled, šele na šestem mestu je primorski Tolmin. Med štajerskimi občinami so po številu izdanih vozovnic najvišje Ruše na 14. mestu. Tudi med enajstimi mestnimi občinami je najvišje gorenjski Kranj, Maribor je natančno na sredini, na šestem mestu.

Mestni promet je za razliko od medkrajevnega recimo v Mariboru brezplačen le za določene kategorije upokojencev, praviloma starejše.
Sašo Bizjak

V mestnem prometu brezplačnih vozovnic kmalu ni pričakovati

Nekateri menijo, da ima brezplačna kartica lepotno napako, in to je, da ni uporabna tudi v mestnem potniškem prometu, predvsem torej v Ljubljani in Mariboru, kjer je mestni avtobusni promet najbolj razširjen. A na mariborski občini opozarjajo, da njihove navedbe niso čisto točne. "V Mariboru so do brezplačnega prevoza z mestnim potniškim prometom že dlje časa upravičeni tako starejši od 70 let, ki prejemajo varstveni dodatek, kot prav vsi starejši od 80 let. Starejšim občanom iz omenjenih kategorij pripada do deset brezplačnih voženj z avtobusom mesečno."

Kljub temu da je minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec ob uvedbi brezplačnih medkrajevnih vozovnic napovedoval, da se bo o uvedbi brezplačnih mestnih vozovnic pogovoril z županoma obeh največjih slovenskih mest, pa vsaj v Mariboru v kratkem sprememb ni pričakovati. "Če bi uvedli v celoti brezplačen prevoz z mestnimi avtobusi za vse upokojence, bi to ob sedanjem modelu financiranja za podjetje Marprom pomenilo izpad prihodkov v višini okoli 950 tisoč evrov letno. Ta znesek bi torej morali nekako nadomestiti, pri čemer bi pričakovali, da država oziroma ministrstvo, ki že vrsto let subvencionira medkrajevni avtobusni in železniški promet, z ustrezno subvencijo podpre tudi mestni avtobusni promet. Še posebej zato, ker ga občina že sedaj iz proračuna vsako leto izdatno sofinancira in ne nazadnje s tem omogoča, da ga lahko ob starejših občanih iz navedenih kategorij brezplačno uporabljajo tudi invalidi," sporočajo z mariborske občine.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta