So države tako imenovane višegrajske skupine oziroma V4 (Poljska, Madžarska, Češka in Slovaška) pri prebivalstvu prav tako priljubljene kot pri aktualni vladi, ki v Evropski uniji zastopa stališča, ki so usklajena ali so blizu stališčem Madžarske in Poljske? Tako meni le slaba tretjina anketirancev (31 odstotkov), kar bi bilo podobno vsoti podpore strankam vladajoče koalicije. Precej več vprašanih, 59,3 odstotka, meni, da to, da se tesneje navezujemo na države, ki imajo v EU predznak iliberalnih in suverenističnih ter jih unija obravnava zaradi kršitev človekovih pravic, načel pravne države, svobode medijev in drugega, ni dobro in prav. Slaba desetina anketiranih o tem nima mnenja.
Podobno zrcalno sliko vladi kaže odgovor na vprašanje, s katerimi tremi članicami EU bi se morala Slovenija povezovati in usklajeno delovati na mednarodnem političnem področju. Madžarska je na šestem mestu in najnižje uvrščena izmed sosednjih držav (11,9 odstotka). Pred njo so Avstrija na drugem mestu (57,4 odstotka), Italija na četrtem (26,3 odstotka) in Hrvaška mesto za njo (13,3 odstotka). Največ vprašanim se zdita najbolj kredibilni zunanjepolitični partnerici Nemčija na prvem mestu (63,4 odstotka) in Francija na tretjem (34 odstotkov). To sta tako imenovani jedrni državi Evropske unije, največji in najmočnejši članici, ki sta v evropskih povezavah že od vsega začetka. Daleč manj zaželene partnerice v mednarodnem sodelovanju so preostale države V4; Poljska je na enajstem mestu s štirimi odstotki, Češka dve mesti za njo s 3,5 odstotka in Slovaška na 18. mestu z 0,3 odstotka.
O raziskavi
Vox populi je javnomnenjski raziskovalni projekt časnikov Dnevnik in Večer, njegov izvajalec je agencija Ninamedia. Med 12. in 14. oktobrom 2021 so opravili telefonsko javnomnenjsko raziskavo po metodi CATI. Iz računalniškega seznama so poklicali 5731 naključno izbranih telefonskih naročnikov, 2258 ni bilo dosegljivih, 1966 jih ni želelo sodelovati v anketi, 807 pa jih ni ustrezalo vzorčnim določilom. Anketiranih je bilo 700 oseb. Pred analizo so bili podatki uteženi po starosti in izobrazbi tako, da so socio-demografsko strukturo vzorca približali strukturi ciljne populacije, s čimer so zagotovili večjo reprezentativnost vzorca. Standardna napaka vzorca je +/- 3,7 %. Rezultati so prikazani v odstotkih (%).
Uporaba rezultatov le z dovoljenjem
Ponatis in uporaba rezultatov javnomnenjske ankete sta dovoljena le z izrecnim soglasjem naročnikov ankete, družb Dnevnik in Večer. Po izteku dvanajstih ur od prve objave javnomnenjske ankete v edicijah njunih naročnikov pridobitev dovoljenja ni več potrebna.