Potrošniki se na Zvezo potrošnikov Slovenije (ZPS) redno obračajo z vprašanji. Nekoga je tako zanimalo: "V trgovini sem naletel na izdelke v vozičku, označene s kar velikim popustom, in ugotovil, da jim je rok uporabe že potekel. Na to sem opozoril prodajalca, ki mi je odgovoril, da so rok uporabe podaljšali za en mesec in da je to dovoljeno. Ali je to res?"
Na ZPS odgovarjajo, da pravilnik o posebnih zahtevah glede označevanja in predstavljanja predpakiranaih živil določa, da datuma uporabe in datuma minimalne trajnosti ni dovoljeno podaljševati, živilo, ki mu je potekel datum uporabe, pa ne sme biti v prometu.
"V nadaljevanju pa omenjeni pravilnik dovoljuje, da je živilo, ki ima pretečen datum minimalne trajnosti, lahko v prodaji ob upoštevanju posebnih pogojev: nameščeno mora biti na posebnih prodajnih policah, pretečeni datum minimalne trajnosti mora pa biti jasno, vidno in nedvoumno označen."
Na ZPS še pojasnjujejo, da je datum minimalne trajnosti na živilu označen z besedami "uporabno najmanj do." S takšno navedbo so označena živila z dolgim rokom uporabe, ki so predpakirana in predelana. Prodajajo se na policah na sobni temperaturi (konzerve, različne moke, kaše, riž, suhe testenine, suho sadje, kompoti, brezalkoholne pijače in napitki, nekateri trdi in poltrdi siri, trajno mleko) ali v zamrzovalnikih (zamrznjeno sadje in zelenjava ter druga, globoko zamrznjena živila).
"Datum uporabe pa je na živilu označen z besedami 'porabiti do' in tak izdelek ne sme biti v prodaji po preteku roka uporabe."