Člani Kluba slovenskih podjetnikov (SBC), ki ga vodi Joc Pečečnik, so se odzvali na zadnje obtožbe nekaterih politikov na čelu z ministrom Lukom Mescem in predsednico državnega zbora Urško Klakočar Zupančič. Pečečnik je dejal, da je logika trdega socializma k sreči preživeta, saj v nobeni državi ni bila uspešna. "Ponosni smo, da smo v zadnjih treh desetletjih razvijali svoja podjetja, in četudi smo jih nekateri prodali, je to naša lastnina in pravica. Smo tudi družbeno odgovorni in daleč od Reaganovega trdnega kapitalizma."
Ne želijo nagajati, ampak pomagati
Kljub temu je dialog gospodarstva s politiko zadovoljiv, a se pogosto zgodi, da njihova konstruktivna mnenja niso upoštevana. "Razumemo, da je politiki težko sprejemati nepriljubljene ukrepe, a včasih jih je pač treba. Golobovi vladi ne želimo nagajati, ampak pomagati, da bi sprejemala ukrepe za več kot en mandat. Zato naj ne bo pijana od oblasti in naj ne sprejema populističnih ukrepov, ampak take, ki bodo učinkoviti." Pečečnik je še obsodil dogodke, ko so nemočni pacienti več ur čakali na osebnega zdravnika v Ljubljani. Ob tem je prepričan, da ni problem v denarju, ampak v slabem vodenju in organizaciji dela javnega zdravstva.
Zadovoljni zaposleni so dobro plačani zaposleni
Mirko Požar (Soltec) je poudaril, da so v tržnem gospodarstvu podjetniki tisti, ki zagotavljajo delovna mesta. "Brez zadovoljnih kupcev podjetja ne morejo obstati. Zadovoljnih kupcev ni brez zadovoljnih zaposlenih, to pa so tisti zaposleni, ki so dobro plačani." Zato je državo pozval k sprejetju odločitev, ki bodo v dobro vseh nas. Pečečnik je ob tem dodal, da so podjetniki ob razumevanju države za nižjo obremenitev plač pripravljeni podpreti tudi davek na premoženje, če bo korekten in transparenten.
Izidor Krivec (Celjske mesnine) se je dotaknil slovenske živilske industrije, ki tekmuje z globalno konkurenco, tudi preko evropskih podjetij v Sloveniji: "Imamo zelo nezanesljivo poslovno okolje. Hkrati pa nimamo dobrega občutka pri lastni državi v odnosu do živilske industrije. Ideološka stigmatizacija mesa, ki ne temelji na strokovnih analizah, škodi slovenski živilski industriji. Ne znam si predstavljati, kako bi bila videti Slovenija, če bi na dolgi rok ukinili živinorejo. S tem bi onemogočili samooskrbo, prizadeli turizem in okolje."
Milan Kuster, lastnik in direktor Lunosa, pa je apeliral, naj se podjetniška logika prenese v glave državljanov, ki naj vsak pri sebi razčistijo in poskrbijo za blaginjo, seveda tisti, ki to zmorejo. Ob čemer naj ne čakajo na razne regulatorje, ki doslej niso in tudi v prihodnje ne bodo tega naredili namesto njih.
Člani kluba SBC še poudarjajo, da imajo pogosto občutek, da je uspešno poslovanje nekaj, česar se morajo sramovati, in da jih država dojema kot "molzne krave". Dejstvo pa je, da bodo dobra in uspešna podjetja ustvarila bogato državo, ki bo lahko ljudem omogočila dober javni servis.