Potem ko je Mariborska livarna Maribor (MLM) zaradi izpada naročil doslej največjega kupca poslala na čakanje na delo okoli 50 zaposlenih, smo preverili, za katerega naročnika gre in kaj je botrovalo tej za MLM dokaj usodni odločitvi.
Za največjega naročnika tveganje preveliko
Po naših informacijah gre za družbo GKN Driveline Slovenija iz Zreč, ki naj bi imela z MLM dogovor o dobavi skoraj polovice letne proizvodnje, kar pomeni dobro tretjino letnih prihodkov. Ta čas ji sicer teče šestmesečni odpovedni rok, naročila v tem obdobju pa bodo odvisna od povpraševanja na trgu in, kot kaže, tudi od načrta B o postopni selitvi naročil k drugemu dobavitelju. Tega je družba GKN morala sprejeti, saj bi zaradi grozeče plačilne nesposobnosti MLM lahko postale dobave nestabilne, tveganje za podjetje v tuji lasti, ki v Sloveniji ustvari letno preko 110 milijonov evrov prihodkov, pa preveliko. Da ta odločitev ni bila lahka, kažejo tudi prizadevanja GKN v zadnjem obdobju, ko so s ciljem zagotavljanja bolj stabilnih poslovnih pogojev dobavitelja MLM po podatkih Erarja potrkali na vrata gospodarskega ministrstva, prav tako naj bi bili v pogovorih s Slovenskim državnim holdingom, ki je stoodstotni lastnik MLM, in z nadzornim svetom.
300
ljudi še dela v MLM, medtem ko jih je 50 na čakanju
A kot kaže, se je tehtnica v prid odločitve, da postopno odpovedo naročila MLM, prevesila 6. junija, ko se je vodstvo SDH sestalo z nekdanjim predsednikom uprave MLM Davorjem Šenijo, tedanjim članom uprave, danes predsednikom Samom Iršičem, in predsednico nadzornikov MLM Sašo Vergan ter sporočilo, da bodo 700 tisoč evrov zapadlih obveznosti do SDH, Gorenjske banke in SID banke reprogramirali le za tri mesece.
SDH upravljavskih aktivnosti podrobno ne komentira
SDH je medtem naročil tudi še svoj test zasebnega investitorja, čeprav imajo v MLM tega s strani svetovalne družbe KF-Finance s pozitivnim predznakom že opravljenega. V SDH na vprašanje, kdaj bodo znani rezultati testa zasebnega investitorja, ne komentirajo. Tudi zadnji postopek za prodajo MLM, do katere ima SDH za okoli 14 milijonov evrov terjatev, ki so sicer v celoti zavarovane z nepremičninami in zemljišči MLM v Melju, še ni zaključen. Četudi v SDH ne komentirajo prodajnega postopka, so nazadnje potrdili, da gre za dva indijska strateška partnerja. Po naših informacijah naj bi to bila Shree Ved Industries in Gupta Avtomotive. Za obe podjetji naj bi bili pripravljeni podatkovna soba in dokumentacija, Tejas Gupta iz Shree Ved Industries pa naj bi MLM obiskal še ta mesec.
V SDH na naša vprašanja, v kateri fazi so pogajanja z indijskima strateškima partnerjema in ali obe ponudbi predvidevata ohranitev proizvodnje na lokaciji MLM v Mariboru, odgovarjajo: "Družba MLM vsem interesentom za nakup zagotovi podatke in dokumentacijo za skrbni pregled podjetja. SDH posameznih upravljavskih aktivnosti podrobno ne more komentirati, lahko pa potrdimo, da nobeden od postopkov še ni zaključen."
Zakaj reprogram ni možen za dalj časa?
Prav tako v SDH niso odgovorili na vprašanje, kakšno je njihovo stališče do pisne ponudbe Mestne občine Maribor glede razdolžitve MLM. Glede na to, da je glavni razlog za preklic naročil GKN finančna nestabilnost livarne, smo SDH povprašali tudi, kako to, da ne morejo za dalj časa reprogramirati svojih obveznosti do MLM. V SDH tudi tega vprašanja ne komentirajo.
Medtem v MLM, kjer so se s sindikati dogovorili za izplačilo regresa do skrajnega roka, 1. novembra, če jim bo likvidnost to dovoljevala, pa tudi prej, povečujejo proizvodnjo za drugega največjega naročnika. Del denarja, ki jim po preklicu naročil ostaja za nakup surovin, namreč usmerjajo v tja, kjer lahko zagotovijo večje povpraševanje. Tudi v program kovačije in s tem nekoliko nadomeščajo izpad prihodkov.
Minister Han: SDH naj vendarle najde rešitev
Matjaž Han, minister za gospodarstvo, turizem in šport, ob robu otvoritve prenovljene pekarne Žito o težavah v Mariborski livarni Maribor: "Žal mi je, a razumem kupca, ki je v stiski, ker ne ve, kaj se bo v prihodnje dogajalo z Mariborsko livarno. Kolikor vem iz razgovorov s prejšnjo upravo (Davor Šenija, op. a.) in predstavniki sindikata, so na kupca, ki je odpovedal pogodbo, veliko stavili. To je slabo za MLM, uprava je odreagirala, kot je, SDH kot lastnik pa bo moral preko nadzornega sveta ponovno preveriti aktualno stanje v MLM. In predvsem narediti vse, da vendarle najde neko rešitev ter strateškega vlagatelja, ki bi tej mariborski družbi zagotovil prihodnost."
Na vprašanje, zakaj SDH ne more bolj dolgoročno reprogramirati zapadlih obveznosti in omogočiti likvidnosti, pa je minister Han odgovoril: "Zadnji dve leti spremljam MLM in vsak mesec poslušam, kako bo šla v stečaj, a so jo delavci z vodstvom obdržali nad vodo. Upam, da ta zadnja težava ni največja doslej. Verjamem, da je uprava s sindikati uskladila vse postopke in ukrepe za zaposlene, ki so na čakanju. Ne bi obupal in bom še naprej pomagal po svojih zmožnostih. Potreben pa bo bolj realen pogled kako naprej za perspektivo MLM in predvsem njenih zaposlenih." (barb)