Življenje v Hrastniku se je po 10. juliju močno spremenilo. Tisti petek popoldne je ena od zaposlenih v domu starejših sporočila, da je bila na testiranju za koronavirus pozitivna. Dom je takoj zaprl vrata, obiski niso bili več dovoljeni, po večini niti izhodi iz sob ne. Tri dni kasneje je zbolel prvi oskrbovanec doma, ki se je nato zdravil v UKC Maribor, a je za posledicami covida-19 včeraj umrl.
Do 20. julija je število okuženih tudi v sami občini naraščalo, čeprav so že skorajda takoj po informaciji o prvem okuženem vsi javni zavodi začeli delovati po strogih pravilih. Mladinski center, kjer bi morale biti ta čas počitniške delavnice za otroke, so zaprli, zapečatili so tudi igrala, Zasavske lekarne so celo zaprle svojo podružnico na Dolu pri Hrastniku.
Dve žarišči, 73 okuženih
Prav Dol pri Hrastniku, natančneje rojstnodnevno druženje v zasebni hiši, je izvor virusa, zaradi katerega je danes v Hrastniku, občini z okrog 9000 prebivalci, s koronavirusom okuženih 73 ljudi (za primerjavo: v bistveno večjem Mariboru je bilo doslej zabeleženih skupno 55 okužb). V slabih treh tednih sta se oblikovali dve žarišči: dom upokojencev, kjer je danes okuženih 41 oskrbovancev in 11 zaposlenih, ter naselje Novi log. Tako stanovalec tega naselja kot delavka v domu starejših sta se okužila na istem dogodku.
Dom, ki ne bi niti smel delovati?
O Hrastniku, ki se ga je prijel naziv "drugo Šmarje" (Šmarje pri Jelšah, kjer je bil spomladi prvi večji izbruh bolezni; op. p.), so že krožile govorice, da bo cela občina "padla" pod karanteno. "Telefoni so tisti dan pri nas skoraj pregoreli," opisuje Mateja Jecl z občine. Govorice o izolaciji Hrastnika je pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) preveril župan in ugotovil, da so bile informacije napačne.
Pomoči še ni dovolj
A dodatne pomoči, vsaj ne toliko, kolikor bi je potrebovali, še vedno ni. "Trenutno jih imajo šest, potrebovali bi jih vsaj enajst, kolikor je zaposlenih v karanteni," pravi župan. "Eni prostovoljci so že zaključili, eni pridejo naslednji teden. Težko je v teh zahtevnih razmerah zagotoviti minimalno število ljudi," konkretno stanje opisuje direktor doma Kopušar. Zaposleni, ki so v teh tednih načrtovali dopuste, so jih morali odpovedati. "Je pa to velik psihični pritisk zanje. Vseskozi moraš razmišljati, ali si vse naredil prav, katerih vrat ne smeš odpreti, katera lahko. Toliko je predpisov, ki jih je treba dosledno upoštevati," poudarja direktor doma.