Kakšna je razlika med vodo v plastenkah za 19 in 75 centov

Ana Lah Ana Lah
16.08.2021 06:00
Kakšne kvalitete je voda in zakaj so cene med znamkami tako različne
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Reuter

Cene vod v plastenkah za pol litra se, če pogledamo v Sparovo spletno trgovino, gibljejo od 19 centov do 75 centov, kar pomeni, da je razlika več kot trikratna. A navsezadnje gre za vodo, ki je brez barve, vonja in okusa. Zakaj torej tako velika razlika in kakšno tveganje za okolje in zdravje predstavljajo plastenke?

1400-krat večji vpliv na ekosisteme

Poraba ustekleničene vode se v svetovnem merilu povečuje, kar raziskovalci utemeljujejo s subjektivnimi dejavniki, kot so zaznavanje tveganja, okus, vonj, pomanjkanje zaupanja v javno kakovost vode iz pipe in trženje podjetji za ustekleničeno vodo.

Nedavna raziskava Barcelonskega inštituta za globalno zdravje (ISGLobal) kaže, da če bi prebivalci Barcelone pili ustekleničeno vodo, bi to povzročilo 3500-krat višje stroške pridobivanja virov, kot če bi vsi pili vodo iz pipe. Ugotavljajo tudi, da je vpliv vode v plastenkah na ekosisteme 1400-krat večji od vode iz pipe.

Kakovost vode je primerljiva vodi iz pipe, je pa voda v plastični steklenici dalj časa v stiku s plastiko, zato lahko v vodo sprošča različne snovi, a gre za nizke koncentracije, beremo na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). Katja Sreš iz Ekologov brez meja ob tem dodaja: "Zagotovo je manj sveža, lahko pa vsebuje dodatne minerale. Naša voda je že okužena z mikroplastiko - to velja za 83 odstotkov vode iz pipe, odstotek pri embalirani vodi pa je še za deset odstotkov višji."

Na plastenkah lahko najdemo različne označbe, ki povedo, iz katere vrste plastike je izdelek narejen, kar omogoča lažje sortiranje in recikliranje, a ne pomenijo, da bo izdelek res recikliran, prav tako označbe niso obvezne, še piše. Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) je marca 2021 v Analizi ravnanja s plastenkami pijač ugotovila, da je na slovenskem trgu 99 odstotkov plastenk narejenih iz polietilen tereftalata (PET). Na podlagi podatkov, ki so jih posredovale družbe za ravnanje z odpadno embalažo, so izračunali, da smo v letu 2019 reciklirali 10 ton odpadnih PET plastenk pijač od okoli 5000 ton, ugotavljajo na GZS.

V čem se razlikujejo plastenke, smo vprašali Katjo Sreš: "Plastenke se v zadnjem času razlikujejo predvsem po svoji sestavi - raste delež vedno tanjših plastenk in izdelanih iz reciklirane plastike, skoraj vse pa so iz PET. To se sicer sliši dobro, saj je zaradi manjše teže manj izpustov, a ni nujno tako rožnato. Plastike se v nedogled ne da reciklirati, prav tako pa so tanjše plastenke veliko manj zaželene za reciklažo ter neprimerne v sistemih ponovne uporabe in polnjenja. Vse plastenke so izdelane iz fosilnih goriv in kemičnih aditivov, ki dokazano prehajajo tudi v naša telesa in negativno vplivajo na naš hormonski sistem. S teh vidikov je tako steklo edina prava alternativa. Hkrati se še vedno dogaja, da so ovitki plastenk iz drugačne plastike, ki zaradi drugačne kemične sestave nato delajo preglavice med recikliranjem," razlaga Sreševa. Ekologinja sicer opaža spodbuden trend povečevanja prodaje stekleničk za večkratno uporabo, ki pa sicer še vedno znaša 4,5 odstotka celotnega deleža plastenk za enkratno uporabo.

Vse plastenke so izdelane iz fosilnih goriv in kemičnih aditivov, ki dokazano prehajajo tudi v naša telesa in negativno vplivajo na naš hormonski sistem.
Igor Napast

Cena je posledica marketinga in blagovnih znamk

Kot že omenjeno, so cene življenjske tekočine brez barve, vonja in okusa v plastenkah zelo različne. Novinarska vprašanja o kvaliteti vode, embalaži in ceni smo poslali več podjetjem. Prejeli smo odgovor podjetij Radenska in Jamnica plus.

Alenka Dujanović iz Radenske je povedala, da negazirano naravno mineralno vodo črpajo iz vrelcev oziroma vrtin z radenskega področja. Državi, ki je lastnica vodnih virov, plačujejo koncesijo. Glede kakovosti embalirane vode in obremenitve z nevarnimi snovmi veljajo najstrožji kriteriji oziroma zakonski predpisi, vsakega mora odobriti ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano na podlagi naslednjih kriterijev: geološki in hidrogeološki, fizikalni in fizikalno-kemijski, senzorični, kemijski in mikrobiološki, je pojasnila. Nadzor nad kakovostjo in skladnostjo naravne mineralne vode, ki je že v prometu, se zagotavlja s kontinuiranim spremljanjem parametrov naravne mineralne vode pri proizvajalcu in pooblaščenih organizacijah. Vsa embalaža, ki je neposredno v stiku z vsebino, ima pripadajoče certifikate za varno uporabo v živilski industriji, pojasni. Pri Radenski si po besedah Dujanovićeve trudijo uporabljati embalažo, pri kateri se za izdelavo porablja kar najmanj surovin, in prednostno uporabljati le tisto, ki se lahko reciklira. Povečujejo pa količino vračljive steklene embalaže. "V Radenski za zdaj uporabljamo 100 odstotkov reciklirano plastiko pri naravni mineralni vodi Radenska Naturelle 0,5 l. Dobavitelj predoblik (iz katerih nato napihnemo plastenke) je podjetje Alpla,” je povedala. In od česa je odvisna cena? "Od osnovne cene izdelka in od trgovske marže. Kot proizvajalec lahko maloprodajno ceno priporočamo, odločitev pa je odvisna od trgovca." Glede na to, da je družba Radenska od leta 2016 distributer naravne mineralne vode Evian, ki velja za najdražjo na trgu v Sloveniji, smo nanje naslovili vprašanje o kakovosti te vode, a odgovora nismo prejeli.

Naravno čista in vrhunska

Helena Radić Bosanac, predstavnica za odnose z javnostmi podjetja Jamnica plus, je odgovarjala o kvaliteti vode Jana. Trdi, da ima Jana posebno čistost, brezhibno mineralno sestavo in prepoznaven svilnat okus, zahvaljujoč edinstveni globini svojega izvira in mineralni sestavi plasti zemlje, skozi katero prehaja. Vir sveta Jana je v mestu Gorica Svetojanska na Hrvaškem. "Z najsodobnejšo tehnologijo polnjenja ultra clean polnimo mineralno vodo iz globine 800 metrov neposredno v steklenico, brez kakršnihkoli zunanjih vplivov," je dejala Helena Radić Bosanac. Od drugih pitnih vod se po njenih besedah razlikuje po tem, da je naravno čista pri svojem izviru, ni podvržena dezinfekcijskim obdelavam, kot je kloriranje, in ima stabilno mineralno sestavo. Jano polnijo v 100 odstotkov recikliranih plastenkah, je povedala in še dodala, da gre za embalažo vrhunske kakovosti. Na ceno po njenih besedah vplivajo številni dejavniki: cena surovin, energentov, stroški prevoza, skladiščenja in delovne sile, marže proizvajalcev in trgovcev in DDV.

In kaj na naše vprašanje, zakaj so med cenami vod v plastenkah takšne razlike, odgovarja ekologinja Katja Sreš: "Bistvenih razlik v samem izdelku ne more biti, tako da je cena le posledica marketinga in blagovnih znamk."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta