Avstrija od torka nadaljuje prekinjeno cepljenje s cepivom AstraZenece, so sporočili na Dunaju - vsaj do četrtka, ko bo znana odločitev Evropske agencije za zdravila (Ema) na to temo, je povedal avstrijski zdravstveni minister Rudolf Anschober.
Oblastem je do zdaj znanih 48 smrtnih primerov takoj po cepljenju proti koronavirusu. 46 s cepivom Biontech/Pfizer ter po eden po cepljenju s cepivom Moderne in AstraZenece, piše v poročilu BASG.
Pri treh bolnikih, ki so umrli, je bila povezava cepljenja s smrtjo izključena. V 16 primerih so ugotovili, da je bilo cepljenje opravljeno, ko je tekla še inkubacijska doba za okužbo, in nazadnje so bolniki od koronavirusa umrli. Za 21 smrti pa uradno poročilo navaja, da so bile vzrok smrti covidu pridružene bolezni.
Izvršna direktorica Eme: Trenutno ni nobenih znakov, da je te dogodke povzročilo cepljenje
Evropska agencija za zdravila (Ema) je še vedno prepričana, da so koristi cepljenja s cepivom AstraZenece večja od tveganj za stranske učinke, je povedala izvršna direktorica Eme Emer Cooke. Emin odbor za varnost sicer še preučuje primere krvnih strdkov po cepljenju s tem cepivom. Končna odločitev bo predvidoma znana v četrtek.
"Trenutno ni nobenih znakov, da je te dogodke povzročilo cepljenje," je zagotovila izvršna direktorica .
"Takšne razmere niso nepričakovane. Pri cepljenju več milijonov ljudi je mogoče pričakovati, da pride tudi do takšnih stranskih učinkov. Naša naloga pa je ugotoviti, ali gre pri tem za naključje ali resnični stranski učinek cepiva," je pojasnila.
"V primeru 49-letne pacientke, ki je po cepljenju s cepivom AstraZenece umrla za posledicami tromboze, ni vzročne povezave s cepljenjem," je objavil avstrijski urad. Preiskavo nadaljujejo, da bi lahko povezavo dokončno izključili.
112 cepljenih je moralo zaradi stranskih učinkov cepljenja na zdravljenje v bolnišnico: 66 jih je prejelo cepivo Pfizerja, 41 cepivo AstraZenece in pet cepivo Moderne. Vsi so že ozdravljeni.