Minister za zdravje Aleš Šabeder je v izjavi za javnost ob robu seje vlade pojasnil, da gre za alternativni predlog ministrstev za zdravje in za finance. V prvem koraku bi tako pobiranje sedanjega prispevka za dopolnilno zdravstveno zavarovanje prenesli na Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) in bi torej postal obvezni prispevek. Na začetku bi bil enak za vse, v drugem koraku pa bi s pripravo zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju pripravili t. i. solidarnostno lestvico pri pobiranju tega prispevka.
Kot je dejal Šabeder, bi s prenosom prispevka na ZZZS obseg zbranih sredstev ostal enak oziroma bi se povečal za sredstva, ki jih sedaj porabijo zdravstvene zavarovalnice za lastno delo.
Levica pa?
V Levici so ob predlogu ministrstva za zdravje za ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja poudarili, da bo ministrstvo težko dobilo njihovo podporo, če bo poskušalo zavlačevati. "Če je problem samo časovnica, smo se seveda pripravljeni pogovarjati," je v izjavi za medije povedal koordinator Levice Luka Mesec.
Kot je dejal Mesec, predloga ministrstva v Levici še niso videli. "Ministra vabimo, da nam ga pride predstavit," je povedal.
"Smo se pa seveda pripravljeni pogajati o dodatnih rešitvah in jih tudi lepo vabimo, da se pogovorimo in poskušamo to vključiti v predlog, ki je v 90 odstotkih izdelan in je lahko sprejet v naslednjih dveh mesecih, to je predlog Levice," je povedal Mesec. Levica je namreč svoj predlog za ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja v sredo vložila v parlamentarno proceduro.
"Za nas pa je bistveno, da ne bo izid na koncu tak, kot je mogoče razbrati iz predloga ministra za zdravje Aleša Šabedra, da bi poslanec in upokojenec s 400 evri mesečne pokojnine še naprej plačevala isti znesek za zavarovanje," je še dodal.